Opublikowany przez: Isabelle 2011-11-23 11:12:00
Ciąża to okres wielkich zmian w naszym życiu. Psychicznie i fizycznie zmieniamy się. Zmieniają się nasze priorytety, sposób myślenia i przyzwyczajenia. Musimy rezygnować z wielu rzeczy, które wcześniej sprawiały nam przyjemność. Rezygnacja ta dotyczy każdej z nas w innym stopniu. Wszystko zależy od tego jaki jest stan naszego zdrowia i stan zdrowia naszego nienarodzonego maluszka.
Mówi się, że "ciąża to nie choroba". I zapewne w bardzo wielu przypadkach tak jest. Niestety są choroby towarzyszące ciąży. Jedną z nich jest cukrzyca ciążowa.
Pomiędzy 22 a 28 tygodniem ciąży każda kobieta w ciąży musi przejść test obciążenia organizmu glukozą 75. Polega to na wypiciu roztworu glukozy 75 g zmieszanego z jedną szklanką wody. Po dwóch godzinach pobierana jest krew i jeżeli wynik jest nieprawidłowy możemy mówić o wystąpieniu cukrzycy ciążowej.
Oto normy: poziom glukozy we krwi oznaczony po 2 godzinach (120 minutach) od spożycia glukozy wynosi < 140 mg/dl(7,8 mmol/l), natomiast o cukrzycy mówimy, gdy wartość ta przekracza ≥ 200 mg/dl (11.1 mmol/l).
Jeśli wynik glukozy oznaczonej po 2 godzinach od obciążenia glukozą mieści się w przedziale 140–199 mg/dl(7,8–11.0 mmol/l), mówimy wówczas o „nieprawidłowej tolerancji glukozy”. Nieprawidłowa tolerancja glukozy jest stanem pośrednim między stanem prawidłowym a cukrzycą – tzw. stanem przedcukrzycowym. Osoby z takim rozpoznaniem mają zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy oraz poważnych powikłań.
W literaturze podaje się różne progi w/w norm. Dlatego przy podejrzeniu wystąpienia cukrzycy ciążowej lub stanu przedcukrzycowego konieczne jest wytyczenie krzywej cukrzycowej. Zwykle robi się to na oddziale szpitalnym.
Badanie polega na dobowym mierzeniu poziomu cukru we krwi w odstępach 1,5 godzinnych. Szpitale mogą stosować odmienne ramy czasowe. Ważne jest by ustalić czy dieta cukrzycowa będzie wystarczającym czynnikiem terapeutycznym czy niezbędne będzie podanie insuliny.
Glukometr służy do codziennej samokontroli poziomu cukru we krwi. Do pomiaru służy nam specjalny paseczek umieszczany w glukometrze, na który nanosimy kroplę krwi. Po chwili odczytujemy poziom stężenia cukru w naszej krwi. Kontrola poziomu cukru we krwi pozwala nam określić czy dieta, którą stosujemy jest prawidłowa. Cukier mierzymy cztery razy dziennie - na czczo, 1,5 godziny po śniadaniu, 1,5 godziny po obiedzie oraz 1,5 godziny po kolacji o ile lekarz prowadzący nie zleci inaczej.
Bardzo ważne by uświadomić sobie, że niestosowanie odpowiedniej diety grozi przede wszystkim naszemu nienarodzonemu maleństwu. To najlepsza motywacja do jej stosowania.
Odpowiednią dietę pomogą nam dobrać w poradniach diabetologicznych, do których kierowane są mamy z podejrzeniem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Tam nauczą nas podstaw stosowania diety. Jednak szczegóły ustalimy dopiero w domu, gdyż każdy organizm inaczej reaguje na dany produkt. Metodą prób i błędów sprawdzimy w zaciszu domowym po jakich produktach nieprawidłowy poziom cukru się utrzymuje nadal a które możemy jeść bez obaw.
Tak naprawdę wszystko zależy od tego jak poważnie przyjmiemy zalecenia lekarzy. A stawka jest naprawdę wielka!
Moja "przygoda" z cukrzycą ciążową zaczęła się około miesiąca temu. Na początku nie wiedziałam wiele o tej chorobie. Na szczęście na naszym forum były mamy, które pomogły mi stawiać pierwsze kroki w stosowaniu tej diety.
Dopiero po pobycie na oddziale szpitalnym, wytyczeniu krzywej cukrowej i powadze z jaką zostałam tam potraktowana, zrozumiałam jak ważne jest stosowanie diety. Zmieniłam do niej swoje podejście. Odbyło się to niemałym wysiłkiem psychicznym włącznie ze zwątpieniem we własne siły i lekką depresją. Bo pomimo wiedzy o zagrożeniach trudno jest zmienić cały dotychczasowy system żywienia.
Trudno przyjąć do wiadomości, że żyjemy od posiłku do posiłku w ciągłej gotowości do mierzenia poziomu cukru. Rytm dnia podporządkowujemy posiłkom i nie ma mowy o kulinarnych szaleństwach.
Po porodzie jest szansa na całkowite pozbycie się tej dolegliwości. Dlatego pomni tego starajmy się żyć w zgodzie z dietą podczas tych miesięcy, które nam zostały do rozwiązania.
Oczywiście trudniej mają mamy u których wykryto podwyższony poziom cukru już we wczesnym etapie ciąży. Czekają je długie miesiące stosowania diety. Ale jest ogromny tego plus - mamy te mają szansę niewiele przytyć w czasie ciąży gdyż stosowanie diety cukrzycowej nie sprzyja przyrostowi wagi!
Na dzień dzisiejszy staram się pamiętać by wszędzie ze sobą zabierać glukometr by o odpowiedniej godzinie kontrolować poziom cukru. Staram się pamiętać o której jadłam śniadanie, obiad i kolację. Staram się jeść co najmniej sześć posiłków w ciągu dnia.
Wszystkie moje starania mają na celu jedno - zdrowie mojego dziecka!
I ważne by nie załamywać się kiedy dowiemy się o naszej dolegliwości! Tak naprawdę każda z nas musi w sobie odszukać tą siłę, która pozwoli nam doczekać rozwiązania w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku matczynego jakim jest dbanie o zdrowie maluszka.
Wiele zależy też od naszych rodzin. Moja na szczęście przejęła nowe zwyczaje dotyczące obiadów i je to co ugotuję - czyli taki obiad, który jest zalecany przed dietetyków. Nie muszę zatem przygotowywać dwóch obiadów co naprawdę jest sporym ułatwieniem w codziennym życiu!
Mój synek z uwagą obserwuje jak mierzę sobie poziom cukru. Nieznacznie tylko odwraca głowę jak słyszy i widzi moje ukłucie igłą w palec. Zna już wszelkie normy i po badaniu wypytuje jaki wynik miałam.
Cała rodzina zatem rozumie i wspiera mnie w dietetycznym trwaniu co jest dla mnie niezmiernie ważne.
Ważnym elementem opieki nad mamą z cukrzycą jest cykliczna kontrola w poradni diabetologicznej. Tam analizowane są wyniki pomiarów krwi i zapada decyzja o dalszym stosowaniu diety lub o konieczności włączenie insuliny.
Reasumując - życie z cukrzycą ciążową wymaga od nas wielu zmian ale takich, które bez problemu możemy wprowadzić do codziennego życia. A stawka jest naprawdę wysoka - zdrowie naszego dziecka!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.