Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-12 12:41:42
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Praca w ciąży w niektórych przypadkach jest trudna dla pracownicy, a czasami wręcz niemożliwa. Również niektóre przypadłości ciążowe skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. I choć najczęściej kobiety pracują jeszcze kilka tygodni przed porodem, zdarzają się sytuacje, że muszą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w ciąży. Jak tę kwestię regulują przepisy? Wyjaśniamy.
Kobieta w ciąży jest pod specjalną ochroną prawną, dlatego warto jak najszybciej powiadomić o tym stanie pracodawcę. Zgodnie z przepisami nie wolno jej na przykład pracować w porze nocnej, czy też w nadgodzinach.
Jeśli lekarz zdecyduje o wystawieniu kobiecie w ciąży zwolnienia lekarskiego, warto, aby znalazł się na nim kod B – co będzie również informacją dla pracodawcy i płatnika zasiłków o ciąży, a także specjalnych warunkach naliczania zasiłku na zwolnieniu w ciąży.
W ciąży przysługuje 270 dni zwolnienia lekarskiego, czyli około dziewięć miesięcy. Niezależnie od tego, czy choroba jest związana z ciążą, kobieta w ciąży ma prawo do otrzymania takiego zwolnienia lekarskiego i wykorzystania przysługujących jej wówczas 270 dni.
Według przepisów zwolnieni lekarskie płatne jest w wysokości 80 procent wynagrodzenia. Natomiast zwolnienie lekarskie w ciąży płatne jest w wysokości 100 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia, przez cały okres ciąży.
Wypłata zasiłku chorobowego w ciąży wygląda podobnie, jak w przypadku innych L4. Pracodawca jest zobowiązany wypłacać zasiłek za zwolnienie lekarskie w ciąży przez pierwsze 33 dni zwolnienia, natomiast od 34 dnia, obowiązek ten spoczywa na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Aby wyliczyć podstawę zasiłku bierze się pod uwagę średnią zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment przejścia na zwolnienie lekarskie w ciąży. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a poprzednie okresy bierze się pod uwagę tylko, jeśli były one spowodowane tą samą chorobą i przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni.
Do podstawy zasiłku chorobowego wliczane są oprócz wynagrodzenia podstawowego również premie, dodatki, nagrody, od których były odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawa zasiłku chorobowego w ciąży nie może być niższa od minimalnej kwoty wynagrodzenia.
CZYTAJ TEŻ >> Niemowlak w domu - TO się przyda!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.