Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-04-26 10:47:57
Najczęściej obawy rodziców przed sprawieniem dziecku zwierzątka wiążą się z przekonaniem, że obecność kota w domu negatywnie wpływa na zdrowie malucha. Pupile jawią się jako roznosiciele zarazków i alergenów. Tymczasem fińscy naukowcy po przebadaniu około 400 niemowląt doszli do wniosku, że stały kontakt ze zwierzętami domowymi pozytywnie wpływa na dopiero kształtujący się układ odpornościowy: maluchy dziesięciokrotnie rzadziej chorowały, nie wymagały leczenia antybiotykami, a dzięki rozpoznaniu przez ich układ immunologiczny alergenów, rzadziej też zapadały na zapalenie ucha i dolegliwości oddechowe. Ale to nie są jedyne plusy posiadania kota przez dziecko.
Empatia i budowanie więzi
Dziecko dopiero odkrywa świat, poznaje otoczenie, próbuje budować więzi z bliskimi ludźmi, najpierw z kręgu rodzinnego, później z rówieśnikami. Zwierze jest wówczas bardzo pomocne w stawianiu pierwszych kroków w tworzeniu relacji między maluchem a tę małą wspólnotą, która go otacza. Badania dowodzą, że opiekując się domowym zwierzątkiem, dziecko uczy się samoakceptacji i buduje poczucie własnej wartości. Rozumuje mniej więcej tak: jeśli udało mi się zaprzyjaźnić z kotkiem i ten kotek mnie akceptuje, to czemu miałyby się inaczej ułożyć relacje z kolegami i koleżankami w przedszkolu. Z resztą, już kilkulatkowie szukają aprobaty w grupie rówieśniczej. Posiadanie zwierzęcia pozwala im więc zyskać uznanie innych dzieci i zbudować pewien autorytet w zespole. Ponadto, domowy pupil uczy malucha rozpoznawać komunikację niewerbalną: dziecko widzi, że niektóre jego zachowania wobec kotka, jak głaskanie, są pozytywnie odbierane, a inne, na przykład ciągnięcie za ogon, wręcz przeciwnie, sprawiają ból i są dla zwierzaka denerwujące. W ten sposób maluch poznaje czym jest empatia.
Terapia... kotem
Na Zachodzie felinoterapia jest już bardzo popularna, a specjaliści notują jej skuteczność wśród pacjentów. W Polsce niestety, terapia kotami dopiero raczkuje, ale przecież wszystko jest przed nami! Można zacząć od wprowadzenia pod strzechy własnego pupila. Dlaczego warto? Udowodniono, że kot posiada naturalne zdolności uzdrawiające, a samo przebywanie w jego towarzystwie łagodzi stres, zmniejsza napięcie, rozładowuje konflikt, a nawet wyciąga z depresji. Koty są też świetnymi towarzyszami dzieci z autyzmem i zespołem Downa, bo uczą jak oswoić się z otoczeniem, okazywać emocje, budować kontakty międzyludzkie.
Zanim weźmiesz dziecku kota
Są jednak sprawy, o których należy pamiętać i które warto wziąć pod uwagę zanim się sprawi maluchowi kotka. Kilkulatkowie bardzo często nalegają, by rodzice kupili dla nich pupila, jednak to do rodziców należy ostateczna decyzja. Podejmując ją, należy pamiętać o tym, że zwierzę nie jest zabawką i nie może być zwrócone do sklepu, a co gorsze – wyrzucone, gdy dziecko ewentualnie się znudzi. W wypadku małych dzieci to również na rodziców w dużej mierze spadnie obowiązek opieki nad kotem, zapewnienia mu jedzenia, czyszczenia kuwety i odbycia wizyt u weterynarza. Wziąć pod uwagę należy nie tylko wiek malucha, ale również jego usposobienie. Nie istnieją rasy kocie bardziej lub mniej odpowiednie dla dzieci. Tu raczej chodzi o dopasowanie charakterów. W domach z małymi dziećmi bardziej się sprawdzą zwierzęta o spokojnym usposobieniu, tolerujące hałas i bałagan oraz dobrze znoszące zabawy z dzieckiem. Do wyboru konkretnego zwierzaka jak najbardziej można zaangażować dziecko – najlepiej wybrać się wspólnie do schroniska, by przy okazji pokazać, jakie są konsekwencje nieprzemyślanych zakupów zwierząt domowych.
Pod jednym dachem z kotem
W dyskusji o wychowywaniu dziecka pod jednym dachem z kotem często pojawiają się głosy mówiące o zarażaniu przez zwierzęta pasożytami. Dlatego po wprowadzeniu się do mieszkania pupila warto jak najszybciej go odrobaczyć. Następnie należy zadbać o odpowiednie wyżywienie zwierzaka, dostosowane do jego wieku i aktywności. To bardzo ważne, zwłaszcza w wypadku kociąt, bo karma dla młodych kotów (chociażby taka jak Felix Junior) zawiera witaminy i mikroelementy niezbędne dla wzrostu i rozwoju zwierzęcia. Jest ona też bardziej delikatna niż karma dla kotów dorosłych. Warto też pamiętać o kastracji czy sterylizacji zwierzęcia. W ten sposób uniknie się nieobliczalnych zachowań pupila w okresie godowym i oszczędzi się dziecku rozpaczy po zaginionym kotku, który ucieknie w poszukiwaniu partnera. Poza tym, w ten sposób malucha odpowiedzialności wobec zwierzęcia domowego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.