Opublikowany przez: monika.g 2015-04-16 16:00:19
Zwierzę to nie zabawka. Jeśli dziecko zażyczy sobie zwierzątko to nie pójdziecie z nim ot tak do sklepu i kupicie pierwsze lepsze jakie mu się spodoba. Taka decyzja musi być przemyślana i odpowiednio uzasadniona. Zapoznajcie się z wszystkimi za i przeciw, żeby podjąć właściwą decyzje, nie robiąc przy tym przykrości dziecku i nie krzywdząc zwierzęcia, które przecież jest żywym stworzeniem.
Jak wybrać pierwsze zwierzątko domowe dla dziecka - przeciwwskazania
Przede wszystkim musicie mieć na uwadze wszelkie przeciwwskazania, które całkowicie wykluczają przyjęcie pod wspólny dach zwierzątka. Zwróćcie szczególną uwagę na:
alergie – jeśli dziecko jest uczulone na sierść to nie ma takiej możliwości, żeby w domu razem z nim przebywał kot czy pies, a nawet chomik. Jakiekolwiek zwierzę mające sierść niestety jest wykluczone. Najlepszym rozwiązaniem będą rybki. Dodatkowo posiadanie dużego zbiornika z wodą w pokoju dziecka mimowolnie nawilży powietrze, co jest wskazane w przypadku alergii wziewnej, ponieważ wszelkie pyłki i alergeny z sierści łatwiej rozprzestrzeniają się w suchym powietrzu.
choroby odzwierzęce - ornitoza, toksokaroza, wścieklizna, toksoplazmoza to choroby zwierzęce, którymi mogą się zarazić również ludzie. Kupując czy biorąc ze schroniska zwierzę zwróć uwagę czy jest czyste i zadbane. Zwierzęta pochodzące wyłącznie od renomowanych sprzedawców, z wiarygodnych źródeł mają świadectwa potwierdzające badania pod katem najczęstszych chorób, pamiętaj żeby o nie zapytać sprzedawcę. Gdy masz już zwierzę regularnie je odrobaczaj. Zawsze przestrzegaj higieny, pilnuj, żeby dziecko po każdej zabawie ze zwierzęciem myło ręce.
Zapytaliśmy studentkę zootechniki SGGW panią Alinę Dudzic, która obecnie pracuje w sklepie zoologicznym o najważniejsze aspekty przyjęcia do swojego domu zwierzątka dla dziecka:
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze zwierzątka, którym będzie opiekowało się również dziecko?
Alina Dudzic: Szczególną uwagę polecałabym zwrócić na alergie... niestety są one najczęstszym powodem zwrotów zwierząt. Uczulać może nie tylko samo zwierze, ale też np. podłoże czy siano, które u wielu gatunków jest obowiązkowym elementem diety (króliki, świnki, szynszyle, koszatniczki), dlatego nie można z niego zrezygnować. Najlepiej więc przed zakupem zwierzęcia dać dziecku je pogłaskać. Kolejnym aspektem jest kalkulacja kosztów utrzymania i zastanowienie się czy mamy dość czasu i odpowiednie warunki by zająć się zwierzęciem, które np. musi wychodzić z klatki na spacery? Jeśli nie, warto rozważyć zakup mniej czasochłonnego zwierzęcia np. chomika.
Jakie zwierzątko domowe dla dziecka wybrać? Czym się kierować?
Alina Dudzic: Dla dzieci najczęściej wybierane są chomiki i świnki morskie. Na pewno przy wyborze zwierzęcia trzeba pamiętać, że najpewniej to rodzic będzie się nim zajmował, więc musi być dostosowane do trybu życia rodziny. Jeśli chcemy mało wymagające, łatwe i tanie w utrzymaniu zwierzę to dobrym wyborem będzie właśnie chomik. Jeśli zależy nam na zwierzęciu bardziej kontaktowym, które wchodzi w większe interakcje z opiekunem, ale zarazem wymaga więcej uwagi to może to być królik, świnka czy szczurek. Są to zwierzęta z natury łagodne, najczęściej łatwo się oswajają, gdy poświęci się im trochę czasu jednak są stadne, wymagające zdecydowanie większych klatek, codziennych spacerów poza klatką. Z tego względu powinniśmy się zastanowić czy mamy na to warunki. Utrzymanie tych zwierząt jest też droższe niż w przypadku małego chomiczka czy myszki.
Nie polecam ptaków jako zwierząt dla dzieci, gdyż wymagają bardzo dużo cierpliwości, dość ciężko się oswajają i poziom kontaktu z nimi dla dzieci może być mało atrakcyjny. Wyjątkiem są ptaki tzw. "ręcznie karmione", czyli ptaki z hodowli gdzie od pisklęcia mają kontakt z człowiekiem. Taki ptak jest oswojony i kontaktowy, ale i znacznie droższy. Zaletą ptaków jest to, że śpią w nocy, zaś wadą na pewno to, że niestety potrafią brudzić wokół klatki.
W jaki sposób zajmować się zwierzęciem?
Do codziennych obowiązków opieki nad zwierzęciem należy karmienie, zmienianie wody, średnio raz w tygodniu gruntowne sprzątanie klatki, lecz tak naprawdę częstotliwość powinna być dostosowana do potrzeb. U świnek morskich należy codziennie podawać witaminę C, u koszatniczek, szynszyli, myszoskoczków dwa razy w tygodniu pył do kąpieli. Wiele gatunków bezwzględnie powinno mieć stały dostęp do siana - są to koszatniczki, szynszyle, króliki, świnki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze najpopularniejszych zwierzęt jakimi są psy i koty?
Jeśli chodzi o psa to musimy się zastanowić czy na pewno będziemy mieli czas na codzienne spacery. Rasę trzeba wybrać nie pod kątem wyglądu, lecz dowiedzieć się jaka była historia rasy, jego użytkowość. Są rasy, które wyglądają bardzo niepozornie, są modnym wyborem, ale ludzie nie zdają sobie sprawy z potrzeb i charakteru takich zwierząt. Przykładowo beagle, które są psami użytkowymi, myśliwskimi, a nie „nakanapowcami” wymagają sporo ruchu. Jeśli nie poświęca im się czasu i nie zapewnia odpowiedniej dawki ruchu potrafią być np. niszczycielskie, sprawiać problemy behawioralne, a już na pewno nie są szczęśliwe. Warto pamiętać, że psy użytkowe to często psy, które wymagają dość stanowczego wychowania i silnego charakteru opiekuna.
Podobnie jest z psami pasterskimi czy zaprzęgowymi - te ostatnie mają wręcz tendencję do uciekania.
Jeśli chcemy kundelka, dobrym sposobem jest adopcja. Dom tymczasowy czy wolontariusz w schronisku opowie nam o charakterze psa, dzięki czemu będziemy mogli wybrać takiego, który nadaje się dla dzieci (jest łagodny, nie ma silnego i dominującego charakteru) i odpowiada stylowi życia całej rodziny (aktywny, na-kanapowy, potrzebujący ciągłej zabawy, itp.)
Jeśli chodzi o koty są to zwierzęta zasadniczo mało wymagające: karmienie, woda i sprzątanie w kuwecie. Ich zaletą jest to, że nie wymagają wyprowadzania na dwór i lubią się bawić co będzie atrakcyjne dla dziecka - wędki, piłeczki, myszki, laserki mile widziane. Warto poczytać o danej rasie przed wyborem lub wybrać kota z adopcji, który będzie odpowiedni dla dziecka, a więc łagodny i lubiący kontakt z człowiekiem. Ragdoll, sfinx, devon rex - to rasy kotów, które bardzo lubią kontakt z człowiekiem i są zazwyczaj łagodne.
Zarówno pies jak i kot są zwierzakami raczej całej rodziny, a nie konkretnie dziecka.
A Wy macie zwierzęta domowe? Czy może zastanawiacie się nad kupnem lub przygarnięciem jakiegoś, żeby wasze dzieci mogły się z nim bawić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.