Zobacz jakie choroby przenoszą te małe stworzenia! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zobacz jakie choroby przenoszą te małe stworzenia!

Kleszcze to małe, wyjatkowo dla nas groźne pajęczaki. Przenoszą one niebezpieczne choroby, których lista jest wyjątkowo długa. Zobacz choroby przenoszone przez kleszcze!

Zobacz jakie choroby przenoszą te małe stworzenia!

Autor zdjęcia/źródło: Choroby przenoszone przez kleszcze @ flikr.com/John Tann

Są one odporne zarówno na zimno jak i suszę. Świetnie potrafią przetrwać niedogodny dla siebie okres, aby w sprzyjających warunkach wyjść na żer. Kleszcze lubią liściaste parki i wysokie trawy. Gdy znajdują już się na naszym ciele, długo wędrują szukając miejsca ciemnego, zacisznego z cienką i delikatną skórą. Dlatego kleszcze lokują się chętnie w okolicach narządów płciowych, pachwinach i zgięciach podkolanowych.

Dowiedz się, jakie są choroby przenoszone przez kleszcze

Borelioza – wywołują ją krętki Borrelia burgdorferi afzelii i garinii. Do zakażenia może dojść nie tylko przez ukąszenie. Także poprzez  wtarcie w zranioną skórę kału kleszcza.

Erlichioza(anaplazmoza granulocytarna) – wywołują ją patogen Anaplasma phagocytophilum.  Choroba przenoszona jest  głównie przez nimfy a  rzadziej dorosłe kleszcze.

Babeszjoza (piroplazmoza) – jej przyczyną są bakterie Babesia divergens i babusia micro. Może ona współistnieć  z innymi chorobami odkleszczowymi. Jej objawy sa bardzo podobne do ciężkiej postaci malarii. Dlatego też nazywa się ją „malarią północy”

Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie mózgu) – jest to zespół neurologicznych komplikacji, które występują po zakażeniu przez kleszcze flawiwirusami. Choroba przenosi się także drogą pokarmową na skutek spożycia niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia.

Bartonelloza – wywołuja ją patogeny: Bartonella henselae oraz Bartonella Quintana.

Tularemia – na naszych europejskich obszarach  nosicielami  bakterii  Francisella tularenis sa kleszcze z rodzaju  Dermacentor reticulatus i Ixodes ricinus. Zarazki przenoszone są przez myszy, szczury, wiewiórki, króliki i lisy, a także  zwierzęta domowe. Możemy się zarazić przez ukłucie zakażonych stawonogów, przez kontakt bezpośredni oraz droga pokarmową i wziewną.

Neoerlichioza – wywołuje ją  bakteria Sahlgrenska Academy, która stanowi zagrożenie głównie dla chorych zażywających leki  immunosupresyjne.

Jak chronić się przed kleszczami

  • Zabezpieczaj się przed nimi  zakrywając stopy, nogi i ręce. Polary i elastyczne dresy też  świetnie nas chronią, gdyż kleszcze nie lubią syntetycznych tkanin. Niektóre firmy produkują odzież impregnowaną substancjami odstraszającymi kleszcze, takimi jak permetryna.
  • Wracając z letniej wycieczki obejrzyj dokładnie skórę. Najlepiej wziąć prysznic i wyszoruj ciało miękką szczoteczką Do 12 godzin od ukłucia zakażenie nam nie grozi.
  • Jeśli znajdziemy na skórze kleszcza nie smaruj go masłem ani nie przypalaj.  Uchwyć go plastikową pęsetką i wyciągnij, nie wykręcaj! Metalowe pęsety mogą kleszcza przeciąć. Dobrą metodą jest też odessanie kleszcza dostępnym w aptekach specjalnym przyrządem. Jeśli kleszcza nie uda się wyciągnąć lub jego część zostanie w skórze, trzeba skorzystać z pomocy lekarza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szczepionki przeciw kleszczom>>

Ukąszenia i użądlenia>>

 


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika narcyzek
    narcyzekIkona zgłaszania komentarza
    ja niestety mam boreliozę ale już podjęłam antybiotykoterapię i jest lepiej :)