Opublikowany przez: Monika C. 2020-08-03 15:50:07
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ryan Franco on Unsplash
Wiele kobiet boi się bólu w czasie porodu. Są wśród nich te, które już są mamami, jak i te, które rodzą po raz pierwszy. Wiele kobiet z tego powodu decyduje się na poród przez cesarskie cięcie. Czy słusznie? Dlaczego przyszłe mamy boją się poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe? Przez lata narodziło się wiele niesłusznych MITÓW na temat ZZO. Wyjaśniamy czy ZZO jest niebezpieczne i kiedy nie można go zastosować.
Wiele kobiet mimo, że obawia się bólu w czasie porodu, boi się poprosić o znieczulenie głównie z obawy o zdrowie dziecka. Jakie jeszcze funkcjonują nieuzasadnione MITY związane ze znieczuleniem w czasie porodu?
MIT nr 1: znieczulenie w czasie porodu szkodzi dziecku - środki podawane przez anestezjologa w niewielkich ilościach i proporcjach oraz w najbardziej odpowiednim momencie nie tylko nie szkodzą dziecku, ale wręcz mogą wpłynąć na polepszenie stanu noworodka. Dlaczego? Środki przeciwbólowe podawane mamie nie przenikają do krwi noworodka, a mama która nie odczuwa dotkliwego bólu mniej lub w ogóle się nie stresuje, ma lepszy przepływ maciczno-łożyskowy, dzięki czemu dziecko otrzymuje więcej tlenu wraz z krwią przepływającą przez łożysko.
MIT nr 2: przez ZZO rodząca kobieta nie czuje skurczów partych - środki znieczulające podane w odpowiednim momencie i ilości nie zaburzają ani skurczów partych ani ich odczuwania. Kobieta czuje skurcze i pod okiem położnej jest w stanie urodzić dziecko silami natury.
MIT nr 3: po zastosowanym ZZO niemożliwe jest karmienie piersią - jeśli poród zaczął się naturalnie, znieczulenie nie ma wpływu ani na zaburzenie laktacji ani odruchu ssania u dziecka.
MIT nr 4: po ZZO zawsze trzeba naciąć kobiecie krocze - nacięcie krocza może być konieczne zarówno podczas porodu ze znieczuleniem, jak i bez. Decyzje o nacięciu krocza podejmuje położna, by pomóc kobiecie urodzić dziecko – przejść główce przez krocze.
MIT nr 5: znieczulenie zewnatrzoponowe w czasie porodu może przyczynić się do paraliżu matki - chodzi o obawę związaną możliwością uszkodzenia rdzenia kręgowego, które prowadzi do paraliżu. To MIT, ponieważ wkłucie do ZZO jest wykonywane w dolnym odcinku kręgosłupa, pod rdzeniem kręgowym.
MIT nr 6: ZZO bardzo boli - znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się dłuższą i grubszą igłą, niż wykorzystuje się do zastrzyków. Jednak anestezjolog przed zaaplikowaniem ZZO skutecznie znieczula rodzącej miejsce wkłucia.
MIT nr 7 – tatuaż w okolicy lędźwiowej uniemożliwia ZZO - tatuaż nie jest absolutnie przeciwwskazaniem do podania rodzącej kobiecie znieczulenia zewnątrzoponowego.
MIT nr 8: ZZO wywołuje bolesne bóle głowy - bóle głowy mogą się pojawić przy nieumyślnym nakłuciu przez lekarza opony twardej, zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Taki ból szybko i łatwo się leczy.
FAKT: zastosowanie ZZO zmniejsza odczuwanie bólu przez rodzącą kobietę o około 80%, co bardzo zwiększa komfort porodu.
FAKT: kobieta, która rodziła z ZZO nie jest tak zmęczona, jak rodząca całkowicie naturalnie.
FAKT: kobieta, która rodziła ze znieczuleniem, szybko wraca do formy.
FAKT: środki znieczulające nie wpływają na świadomość kobiety – to nie jest narkoza i kobieta może świadomie uczestniczyć w całym porodzie.
Jedynymi przeciwwskazaniami do podania ZZO w czasie porodu jest występująca u kobiety małopłytkowość, wrodzone wady serca, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie kręgosłupa oraz padaczka.
>>> Czytaj też: O co Mamy pytają położną w czasie telefonicznej konsultacji laktacyjnej? WYWIAD
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.