Opublikowany przez: IwonaSza 2013-05-12 15:55:20
Gaz rozweselający
Podtlenek azotu, zwany również jako gaz rozweselający, jest podawany przez specjalną maskę, najczęściej w drugim okresie porodu. Mieszanka tlenu i podtlenku azotu działa bardzo szybko i łagodzi ból. Podczas porodu ból jest odczuwalny jako do zniesienia. Gaz rozweselający podaje się podczas trwania skurczy. Dzięki temu mniej tej substancji dociera do dziecka.
Niestety, podtlenek azotu ma zarówno zalety, jak i wady. Główną wadą jest to, że nie na wszystkie kobiety działa tak samo. Jego działanie może okazać się niewystarczające. Ponadto, może powodować nudności.
Łagodzenie bólu
Inną metodą łagodzenia bólu porodowego jest podawanie, domięśniowo lub dożylnie, leków działających na centralny układ nerwowy. Główną wadą tej metody jest jednak możliwość utraty świadomości przez kobietę. Zaburzenia powodują, że przyszła mama traci kontrolę nad przebiegiem porodu. Jeżeli mimo podania leku, kobieta wciąż odczuwa bardzo silne skurcze, preparat stosuje się wraz z podtlenkiem azotu.
O tym trzeba pamiętać, gdy zbliża się poród |
Niestety, ta metoda w znaczy sposób wpływa na dziecko. Noworodek może być senny lub mieć kłopot z zaczerpnięciem pierwszego wdechu tuż po urodzeniu. Nie stanowi to zagrożenia jego życiu, gdyż w każdej chwili można zastosować wspomaganie oddechu, ale taki problem może wystąpić.
Znieczulenie zewnątrzoponowe
Znieczulenie zewnątrzoponowe eliminuje ból podczas całego porodu i jest bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. W celu wykonania znieczulenia, środek znieczulający wprowadza się do przestrzeni między ścianą kanału kręgowego a błoną pokrywającą rdzeń kręgowy. Przez igłę wprowadza się dren, który zostaje w ciele przez cały okres porodu. Dzięki temu można, co pewien czas, wpuszczać środek znieczulający.
Działanie znieczulenia odczuwa się po 10-15 minutach. Pierwszymi objawami jest mrowienie i pieczenie stóp, a nogi stają się cięższe. Gdy podczas porodu kobieta znów odczuwa ból, podaje się kolejną dawkę. Takie postępowanie umożliwia przejście przez poród, eliminując ból całkowicie.
Metodę tę stosuje się najczęściej, gdy występują powikłania porodowe, u kobiet, które podczas poprzedniego porodu odczuwały bardzo silne bóle lub u tych, które panicznie boją się bólu porodowego. Należy jednak pamiętać, że decyzję o podaniu leku należy podjąć zanim szyjka macicy osiągnie rozwarcie przekraczające 5 – 6 cm.
Jednym z minusów znieczulenia zewnątrzoponowego jest brak odczuwanego parcia przez kobietę rodzącą. Należy również kontrolować tętno płodu, gdyż podczas podawania znieczulenia, ciśnienie krwi matki może się obniżyć, a co za tym idzie, przepływ krwi przez łożysko może być niewystarczająca.
Ze znieczuleniem czy bez?
Decyzję o znieczuleniu podczas porodu najczęściej podejmuje kobieta. Warto jednak skonsultować swoją decyzję z lekarzem prowadzącym i uzgodnić wszystkie szczegóły. Decyzję o znieczuleniu warto bowiem podjąć świadomie i dobrze się przygotować do porodu.
Bez względu na to, jakie znieczulenie wybierzemy, wszystkie w mniejszy lub większy sposób, oddziałują na dziecko. I choć najlepszym sposobem byłoby uniknięcie jakichkolwiek leków podczas porodu, nie zawsze jest to możliwe.
Tak |
|
21,4% |
Nie |
|
37,5% |
Dopiero jestem przed, ale jak poród to tylko ze znieczuleniem |
|
33,9% |
Będę rodziła bez znieczulenia |
|
7,1% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
anika217 2013.07.22 17:14
rodziłam z zzo dla mnie maiło duże konsekwencje dla dalszego przebirgu porodu:(
IwonaSza 2013.06.04 13:32
Rodziłam bez znieczulenia bliźniaki i choć było ciężko - dało radę:)
anetaab 2013.06.03 21:55
Każda kobieta powinna sama zdecydować czy chce być znieczulenie podczas porodu, bo każda z nas ma inny próg bólu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.