Opublikowany przez: Kasia P. 2018-02-21 12:14:55
Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik
Według danych Ministerstwa Cyfryzacji dla całej Polski najczęściej nadawanym imieniem dziewczynce było imię Julia (9734), a chłopcu Antoni (9794). Tymczasem rodzice z Olsztyna są bardziej oryginalni, ponieważ najpopularniejszym imieniem dla chłopca w ubiegłym roku był Jakub (107) i Szymon (107), a dla dziewczynki Zuzanna (120). Łącznie w ubiegłym roku w olsztyńskich szpitalach urodziło się aż 5261 dzieci. Jakie imiona były najczęściej nadawane?
- Zuzanna (120)
- Maja (110)
- Hanna (106)
- Julia (103)
- Zofia (101)
- Lena (83)
- Maja (76)
- Aleksandra (72)
- Alicja (70)
- Oliwia (58)
- Jakub (107)
- Szymon (107)
- Jan (103)
- Aleksander (101)
- Antoni (96)
- Michał (85)
- Franciszek (83)
- Adam (80)
- Wojciech (73)
- Mikołaj (72)
Wybór imienia dla dziecka nie jest zazwyczaj łatwy. Możemy kierować się popularnymi trendami po to, by dziecku łatwiej było odnaleźć się w grupie rówieśniczej. Są jednak rodzice, którzy pamiętają jak to w klasie było dziesięć Kaś, czy Agnieszek i wolą wybrać dla dziecka imię oryginalne, które będzie dziecko wyróżniać, podkreślać jego charakter i łatwo zapadać w pamięć. Takich rodziców nie brakuje również w Olsztynie.
Szczegółową listę można sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta
- Lavinia
- Vanessa
- Inga
- Konstancja
- Jowita
- Sabina
- Gloria
- Marlena
- Lea
- Jagna
- Brajan
- Florian
- Witalij
- Sławomir
- Władysław
- Ivo
- Emanuel
- Bronisław
- Kosma
- Leo
*Wszystkie imiona zostały nadane jednokrotnie.
W tym roku większość mediów parentingowych spekuluje, że rodzice będą decydowali się na oryginalne imiona dla dzieci. Ma nie zabraknąć imion od bohaterów ulubionych seriali, jak i sławnych sportowców. Jakie więc będą najpopularniejsze imiona dla dzieci 2018? Czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione?
Czasami zdarza się, że decyzję o wyborze imienia dla dziecka podjęta jest zbyt szybko, a potem rodzice reflektują się i zmieniają zdanie. Jeśli rodzice stwierdzą, że imię po prostu nie pasuje do dziecka mogą je zmienić w terminie do 6-ciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. W tym celu należy w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć pisemne oświadczenie o zmianie imienia lub imion (albo ich kolejności, a także pisowni). Rodzice wspólnie muszą udać się do urzędu i razem wyrazić taką chęć. W trybie uproszczonym zmiany imienia urzędnicy wpisują do aktu urodzenia nowe imię. Zmiana jest możliwa tylko raz w ciągu wspomnianych 6-ciu miesięcy. Gdy minie więcej niż wskazany termin rodzice mogą nadal zmienić imię dziecka, ale proces ten jest trudniejszy. Dopuszczalna jest zmiana „z ważnych powodów” np. używane jest inne imię dziecka, imię jest ośmieszające. Taka zmiana wymaga postępowania i decyzji kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
Nadal borykasz się z wyborem imienia dla dziecka? Sprawdź nasze artykuły!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
95.160.*.* 2018.03.12 08:45
W 2007r urodziła się nasza córeczka i nazwaliśmy ją Hania. Sporo osób nie kryło zdziwienia i krytykowało nasz wybór. Teraz jest to trzecie najczęściej nadawane imię w Olsztynie.Zastanawiam się czy nagle tak się spodobało czy lubimy mieć to co inni?Do naszej Hanki nauczyciele zwracają się po imieniu a do waszych będą mówić po nazwisku.
83.9.*.* 2018.02.26 18:21
Pomsta do nieba a gdzie ANIA.AŚKA.OLA.DANKA.STASIA.KARINA.MARIOLA.JUSTYNA.itpTADEK.JANEK.STASIEK.JUZEK.DAREK.itp.to są imiona a nie jakieś skrzywienia
5.172.*.* 2018.02.26 12:01
jakub szymon hmmmmmmmmmm skąd te imiona jakoś nie polsko brzmią
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.