Opublikowany przez: Familiepl 2021-02-15 13:24:16
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie National Cancer Institute/Unsplash
Rząd planuje zmienić sposób leczenia dzieci do lat 6 oraz osób starszych – powyżej 65. roku życia. W ich przypadku miałoby nastąpić wyłączenie możliwości skorzystania z teleporady.
W sprawie tego nowego projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego zmian w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, wypowiedziała się na swojej stronie Naczelna Izba Lekarska, która negatywnie oceniła proponowane rozwiązanie.
Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej wydało swoje stanowisko w sprawie proponowanych zamian, w którym czytamy między innymi „Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, o którym powiadomił Pan Waldemar Kraska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia pismem z dnia 9 lutego 2021 r. (znak: DLUZ.0210.4.2021.AG), negatywnie ocenia zawarte w projekcie rozwiązanie mające na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do pacjentów do 6 r.ż. oraz powyżej 65 r.ż.
W ocenie Prezydium jakiekolwiek limitowanie dostępu do świadczeń telemedycznych wynikać powinno z niezasadności wykorzystania telemedycyny w danej sytuacji zdrowotnej. Samorząd lekarski konsekwentnie podkreśla, że wybór metody postępowania z pacjentem powinien wynikać ze skuteczności i bezpieczeństwa proponowanej metody, okoliczności jej zastosowania oraz aktualnej wiedzy medycznej, z uwzględnieniem poszanowania praw pacjenta, w tym szczególnie jego woli. Odgórne wyłączenie możliwości uzyskania teleporady dla populacji pacjentów do 6 r.ż. oraz powyżej 65 r.ż. stanowi rozwiązanie medycznie nieuzasadnione, szczególnie w okresie panującej pandemii COVID-19. Względy medyczne uzasadniają natomiast wyłączenie z teleporad pacjentów onkologicznych, którzy wymagają wzmożonej, osobistej kontroli lekarskiej.”
Zmiany proponowane przez rząd mają na celu możliwość uzyskania bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym dla najmłodszych, ale i dla tych najstarszych. Dzięki zmianom w rozporządzeniu bezpośredni kontakt z lekarzem umożliwiłby w ich przypadku lepszą ocenę stanu zdrowia i leczenia.
Zmiana ta wydaje się być również podyktowana oczekiwaniami samych rodziców, którzy niejednokrotnie na forach skarżyli się na brak możliwości zbadania dziecka przez lekarza w przypadku korzystania z teleporady, która według nich nie zawsze była wystarczającą formą kontaktu z najmłodszymi pacjentami.
źródło: nil.org.pl
CZYTAJ TEŻ >> RAPORT NIK - zła opieka w szpitalach po poronieniach
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.