Opublikowany przez: monika.g 2015-10-23 10:33:27
Zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje w całej Unii Europejskiej i następuje w ostatnią niedzielę października. Czas przestawiany jest dokładnie z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 24-go na 25-go października. Daje to nam godzinę więcej dla siebie.
(Pixabay.com @ Zmiana czasu z letniego na zimowy)
Oczywiście najlepiej przestawić zegarki już przed pójściem spać, bo rano możemy być zdezorientowani tą zmianą. W telefonie natomiast lepiej nic nie przestawiać, bo większość nowoczesnych smartfonów ma synchronizację daty i godziny. Telefon sam przestawi się na nowy czas o właściwej godzinie. Jeśli mu pomożemy to może się okazać, że dodaliśmy sobie nie jedną, a dwie godziny, a to już będzie za wiele :)
Zmiana czasu z letniego na zimowy to także ważna informacja dla podróżnych. Nocne pociągi przyjadą na stacje docelowe wtedy z godzinnym opóźnieniem, jeśli będą w tym czasie w trasie. Pociągi wtedy stają na najbliżej stacji na godzinną przerwę, a potem jeżdżą zgodnie z ustalonym rozkładem.
Zmiana czasu z letniego na zimowy – dlaczego zmieniamy czas?
Zmiana czasu miała na celu efektywne wykorzystywanie światła dziennego, a tym samym oszczędzanie energii. Niestety nie ma to aż tak znacznego przełożenia na faktyczne obniżenie domowych rachunków za prąd.
Zmiana czasu poprzez dostosowanie czasu aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem miała pomóc w skuteczniejszym wykorzystywaniu naturalnego światła i zmniejszeniu zużycia prądu. Opiera się to na zasadzie, że dzień trwa 12 godzin, a widno jest na godzinę przed wschodem i po zachodzie Słońca. W czasie zimowym jasno jest w godzinach od 5 do 19, natomiast w czasie letnim - od 6 do 20. Stąd właśnie wysnuto pomysł na zmienianie czasu. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie prądu, ponieważ większość Polaków nie wstaje przed 6 i nie kładzie się spać o 19.
Zmiana czasu ma również na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ponieważ kierowcy zwykle jeżdżą, gdy jest jasno. Dodatkowo powroty przed zachodem Słońca są bardziej bezpieczne.
Zmiana czasu z letniego na zimowy – wpływ na organizm
Nie da się ukryć, że takie sztuczne rozregulowywanie rytmu dnia ma duży wpływ na nasze zdrowie. Każda zmiana czasu wpływa na wydajność i sprawność oraz koncentrację, a dostosowanie się do nowego rytmu zawsze zajmuje co najmniej kilka dni.
Krótszy dzień wpływa na obniżenie koncentracji. Pracujący popołudniami wcześniej będą odczuwać zmęczenie, z tego powodu, że wcześniej robi się ciemno i organizm przestawia się na odpoczynek. Natomiast osoby, które wstają wcześnie wychodzą z domu jeszcze, gdy jest ciemno, więc potrzebują więcej czasu na rozruszanie się i właściwego rytmu.
Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 r.
Uważacie, że zmiana czasu jest potrzebna? Czy zmiana czasu wpływa na wasz organizm? Łatwo przestawiacie się na nowy czas czy macie z tym jakieś problemy?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.