Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-17 13:41:24
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jenean Newcomb on Unsplash
Zez u noworodka jest zupełnie naturalny. Zez u noworodka jest wynikiem słabych mięśni koordynujących ruchy gałek ocznych, w wyniku czego trudno im utrzymywać oczy równolegle. Każde oko porusza się inaczej, jedno może kierować się do środka lub na zewnątrz. Jeśli jest to rzeczywiście zez fizjologiczny, powinien samoistnie minąć najpóźniej do 1. urodzin dziecka. Lekarze zalecają konsultację okulistyczną, jeśli zez utrzymuje się po ukończeniu 3. miesiąca życia, w celu wykluczenia innych przyczyn.
Spis treści:
Co świadczy o tym, że niemowlę zezuje?
Zez u niemowląt: przyczyny
Zez u niemowląt: leczenie
Zez niemowlęcy najczęściej występuje u dzieci, których rodzice mają wadę wzroku, u wcześniaków lub u dzieci po tzw. trudnym porodzie. Sprawdź, czy twoje dziecko:
ustawia oczy równolegle,
mruży oczy,
podczas patrzenia przekrzywia główkę,
jedno oko odchyla się na zewnątrz lub do środka,
przymyka jedno oko, gdy skupia na czymś wzrok?
Jeśli twój niemowlak skończył już 6 miesięcy, a zez nadal się utrzymuje, zaleca się konsultację u specjalisty. Prawdopodobnie jest to zez fizjologiczny i minie samoistnie, jednak lepiej to sprawdzić. Najczęściej jedno oko maluszka “ucieka” do nosa (do środka) lun na zewnętrz. Zdarza się także tzw. zez naprzemienny i niemowlak zezuje raz jednym raz drugim okiem. Wyłącznie specjalista może stwierdzić czy u dziecka występuje zez pozorny czy zez towarzyszący, który należy leczyć, bo maluch z niego nie wyrośnie.
Przyczyny zeza są rożne. Mogą być:
spowodowane urazem,
wadą wzroku,
wadą mięśni poruszających gałką oczną,
zaburzeniami neurologicznymi,
wrodzone,
pozapalne,
spowodowane wadami budowy oczodołu.
Zez może być chorobą dziedziczną - lekarz więc pewnie zada pytanie, czy ktoś w rodzinie cierpi na tę chorobę. Zezowanie u dzieci może być także spowodowane inną chorobą oczu, zapalenia lub nowotworem.
Kontaktu z okulistą zawsze wymaga zez pojawiający się nagle.
Zdarza się, że zez u niemowląt jest spowodowany zaburzeniami ostrości widzenia, zwłaszcza dużymi różnicami w oczach i wtedy korekcja wady jest konieczna jeszcze w wieku niemowlęcym. Jest to ważne by nie doszło do niedowidzenia. Pamiętaj jednak, że o leczeniu decyduje wyłącznie lekarz okulista lub strabolog – okulista specjalizujący się w leczeniu zeza. Jeśli specjalista potwierdził u twojego dziecka wadę wzroku, słuchaj jego zaleceń, ponieważ proces widzenia obuocznego kształtuje się do 6. roku życia dziecka. Stąd wprowadzenia leczenia na konkretnym etapie rozwoju ma ogromne znaczenie.
Najczęściej zez u dzieci spowodowany jest wadami wzroku. Stosuje się wówczas szkła korekcyjne, umieszczone w specjalnych, silikonowych oprawkach, dostosowanych do niemowląt. Jeśli zezuje jedno oczko, czasem leczy się je obturacyjne - zasłaniając oko pracujące prawidłowo. Mogą być zalecone ćwiczenia ortoptyczne. Niekiedy konieczna jest zmiana miejsca przyczepu mięśnia sterującego ruchem gałki ocznej. Przeprowadza się ja w znieczuleniu ogólnym, ale nie jest to zabieg inwazyjny.
Bibliografia:
Kępa B., Grałek M., Czerwinska E. i wsp.: Zez u dzieci przedwcześnie urodzonych. Okulistyka, 2005; 2 (II ): 12-15
Prost M. Rozwój gałki ocznej u dziecka, CZD, Warszawa 2000
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.