Zewnętrzne narządy płciowe męskie - wady rozwojowe - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zewnętrzne narządy płciowe męskie - wady rozwojowe

Rodzice chłopców powinni wiedzieć, z jakimi wadami rozwojowymi u chłopców można się spotkać. Ich podłoże często jest genetyczne, ale nie zawsze: niestety postęp cywilizacyjny, zła dieta i inne czynniki także sprzyjają powstawaniu wrodzonych wad narządów, w tym również płciowych.

Zewnętrzne narządy płciowe męskie - wady rozwojowe

Autor zdjęcia/źródło: Golovniov | Dreamstime Stock Photos

Niestety czasem zdarza się, że dzieci nie rodzą się z w pełni wykształconymi narządami. Nie nazywamy takiej sytuacji chorobą, a wadą wrodzoną. Bardzo często dotyczy ona narządów płciowych. Warto wiedzieć, jakie wady występują najczęściej. Oto wady rozwojowe narządów płciowych najczęściej spotykane u chłopców:

Stulejka

Wada polegająca na nieodprowadzalności napletka i jego zwężonym ujściu. O ile u niemowląt i chłopców do 2-3 r. ż. napletka się nie odciąga, gdyż jest on fizjologicznie przyklejony do prącia, o tyle po tym czasie powinien on zacząć się samoistnie odklejać wraz ze wzrostem prącia. Jeśli po 3 r. ż. napletka nadal nie można ściągnąć (Oczywiście próby zrobienia tego najlepiej podczas kąpieli, powinny być bardzo delikatne, by nie uszkodzić wrażliwej skóry w tym miejscu) należy wybrać się z dzieckiem do specjalisty: chirurga dziecięcego.

Stulejka utrudnia utrzymanie higieny, może powodować infekcje dróg moczowych, zapalenie żołędzi i napletka, a nieumiejętne próby ściągnięcia przyrośniętego napletka prowadzą do blizn, które jeszcze nasilają problem.


Stulejka - zostawić czy zdecydować się na zabieg? DYSKUSJA RODZICÓW


Chirurg dziecięcy wykona zabieg, mający na celu odklejenie napletka. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a powrót do formy po zabiegu trwa ok. 2 tygodni. Leczenie tej wady jest bardzo ważne, gdyż z biegiem lat, powoduje ona coraz poważniejsze w skutkach komplikacje zdrowotne.

Spodziectwo

Jest to wada polegająca na nieprawidłowym umiejscowieniu ujścia cewki moczowej. Zamiast na czubku prącia w rowku, ujście umiejscowione jest na jego spodniej części, w najcięższych przypadkach nawet w okolicy jader lub krocza. Wadzie tej zwykle towarzyszy zagięcie prącia do dołu, czasami też niezstąpienie jednego lub obu jąder oraz przepuklina pachwinowa.


Czasami zniekształcenie prącia jest tak znaczne, że konieczne są testy kariotypu, by określić płeć dziecka. Spodziectwo może powodować problemy z oddawaniem moczu, infekcje, a w późniejszym życiu kompleksy w grupie rówieśniczej i na tle seksualnym. Tę wadę także leczy się wyłącznie operacyjnie. Obecnie dobrzy chirurdzy przeprowadzają operacje spodziectwa już u 6 miesięcznych chłopców. Najnowsze metody pozwalają na całkowite odtworzenie napletka i zrekonstruowanie cewki moczowej. To dosyć częsta wada, bo aż 1:300 urodzeń.


Chłopięce genitalia – to rodzice muszą wiedzieć


Wnętorstwo

Ta wada polega na braku jednego lub obu jąder w mosznie. Jądro może znajdować się w jamie brzusznej i mówimy wtedy o jądrze brzusznym lub w kanale pachwinowym i wtedy określamy wadę jako jądro niezstąpione, może być też umiejscowione np. w okolicy uda i wtedy nazywamy jądro etiopicznym lub też może dać się sprowadzić do moszny, ale mieć tendencję do cofania się do kanału pachwinowego – jest to jądro wędrujące. Wnętorstwo można próbować leczyć hormonem gonadotropowym, ale najczęściej wymaga ono jednak interwencji chirurgicznej. Wnętorstwo wystepuje u ok. 4 % noworodków płci męskiej.


Wierzchniactwo

Jest jakby przeciwieństwem spodziectwa – cewka moczowa ma ujście na górnej stronie prącia, zamiast na czubku. Towarzyszy jej zazwyczaj wada pęcherza moczowego połączona z nietrzymaniem moczu. Także ta wada wymaga interwencji chirurgicznej. Częstość jej występowania określa się jako 1:30000.

Ważne jest, by wady wrodzone narządów płciowych leczyć! Obecnie w większości przypadków jest tendencje do jak najwcześniejszego operacyjnego niwelowania takich wad, by zapobiec powstawaniu kompleksów i niepotrzebnych trudnych przeżyć natury psychicznej.


Aleksandra Greszczeszyn

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jaką wadę narządów płciowych stwierdzono u Twojego syna?

stulejkę
22.0%
spodziectwo
9.8%
wnętorstwo
22.0%
wierzchniactwo
2.4%
żadnej z powyższych
43.9%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mama Julki
    Mama JulkiIkona zgłaszania komentarza
    Justyna trochę mnie to dziwi, bo chłopcom od ok. 5 r. ż. właśnie zaleca się już ściąganie napletka dla samej higieny...
  • Awatar użytkownika Justyna mama Łukasza
    Justyna mama ŁukaszaIkona zgłaszania komentarza
    Napisałam stulejkę ale to nie do końca to było napletek nie schodził do końca ale nie zasłaniał cewki moczowej. Dziś syn ma 7 lat i nadal do końca się nie odkleiło ale chirurg mowi że jest ok. I zabronił odwodzenia małemu, podobno nie można samemu tego robić.