Opublikowany przez: Familiepl 2021-03-02 11:45:16
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Erik Odiin/Unsplash
Na początku objawy zespołu Touretta mogą być niecharakterystyczne i często bywają mylone z innymi zaburzeniami. Jako pierwsze mogą wystąpić objawy zaburzeń motorycznych – czyli tiki. Są one razem z tikami głosowymi (wokalizacje) charakterystycznymi cechami zespołu Gillesa de la Tourette’a. Tiki są to powtarzające się i niekontrolowane ruchy bądź dzięki. W zespole Touretta nasilenie tików mogą powodować stany napięcia, stres, czy nawet brak snu. Na ich nieznaczne złagodzenie wpływać może za to aktywność fizyczna, terapia, czy też stosowane w tym zespole leczenie farmakologiczne.
Występowanie zespołu Touretta charakterystyczne jest częściej u chłopców, a jego etiologie upatruje się w kilku czynnikach – między innym genetycznych lub wynikających z zaburzenia neuroprzekaźników głównie serotoniny i dopaminy. Jednak etiologia występowania tego zespołu nie jest do końca poznana, a badacze skłaniają się ku różnym teoriom.
Zwykle pierwsze objawy zespołu Touretta pojawiają się około 2 roku życia, a niepokój rodziców lub lekarzy zaczynają budzić tiki ruchowe. Dopiero w późniejszym czasie dołączają się do nich tiki wokalne. Objawy zespołu Toretta zwykle zaczynają się pojawiać nie później niż do 18 roku życia i wieku młodzieńczym występują z największym nasileniem. W wieku dojrzałym mogą się nieco wyciszać.
Jako jedne z pierwszych tików ruchowych często obserwowane jest częste mruganie oczami, ruchy głową lub rękami. Potem dochodzą do nich wykrzywianie ust, pochrząkiwania, mlaskania, czy też mimowolne wypowiadania słów.
Jednym z równie charakterystycznych objawów zespołu Touretta jest koproalia – czyli przymus wypowiadania niecenzuralnych słów (może ona dotyczyć około 15 procent chorych).
W przypadku nasilenia objawów osoba chora może mieć problem z ruchami mimowolnymi, które mogą się manifestować w gwałtownym i niekontrolowanym wyrzucaniu w górę kończyn, czy drżeniu się różnych części ciała.
Zespół Touretta nie wpływa na obniżenie poziomu inteligencji, jednakże dzieci na niego cierpiące mogą mieć problem z brakiem koncentracji, czy tez brakiem wsparcia grupy rówieśniczej. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza neurologiczna, terapia i ew. leczenie farmakologiczne. Zespół Touretta nie jest uleczalny, ale właściwe i odpowiednio wczesne wdrożone leczenie może złagodzić uciążliwe objawy.
Bibliografia:
Wolańczyk T., Stefanoff P., Komender J., Zaburzenia tikowe. Postępy w Diagnostyce i Leczeniu Chorób Układu Ner-wowego u Dzieci, 2000
Dzieci z zaburzeniami łączonymi - ADHD, trudności w nauce, zespół Aspergera, zespół Touretta, depresja dwubiegunowa i inne zaburzenia/Martin L. Kutsche, Tony Attwood, Robert R. Wolff, Warszawa 2007
Zaburzenia okresu dzieciństwa i adolescencji, Philip C. Kendall, GWP 2004
CZYTAJ TEŻ >> Już nie 10 tys. kroków dziennie! ILE króków wystarczy dla zdrowia?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.