Opublikowany przez: Kasia P. 2018-06-15 11:25:56
Autor zdjęcia/źródło: zespół fas @Kocham. Nie piję You Tube
Zespół FAS (fetal alcohol syndrome) to zespół wad wrodzonych dziecka o szerokim zakresie spowodowane piciem alkoholu przez przyszłą mamę. Zespół obejmuje zarówno zaburzenia psychiczne, jak i fizyczne. Z uwagi na to, że nie ma określonej dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla kobiety w ciąży i jej dziecka kategorycznie picie alkoholu w ciąży nie jest wskazane. Alkohol bardzo szybko przedostaje się nie tylko do łożyska, lecz także do płodu. Uszkadza mózg dziecka i hamuje jego rozwój, a przy dużych ilościach może doprowadzić do śmierci dziecka. Zespół FAS jest nieuleczalny. Takie dzieci z reguły są o wiele mniejsze, mają słabą kondycję ruchową, dotykają je problemy ze wzrokiem i słuchem, mają choroby serca, nerek i kości. Ponadto trzeba wymienić wynikające z zaburzeń dalsze trudności w życiu dziecka: problemy w nauce, osłabiona pamięć, nadaktywność (czasami ADHD), niskie IQ, upośledzenie umysłowe, zaburzenia uwagi, problemy z myśleniem abstrakcyjnym i kontrolowaniem impulsowego zachowania.
9 tysięcy!
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zespołem FAS.
30%
Aż 30% kobiet przyznaje się do sięgania po alkohol w czasie ciąży.
We wrześniu ubiegłego roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją zmiany przepisów prawa. Obecnie prawo nie przewiduje żadnych konsekwencji dla matki, która naraża swoje dziecko podczas ciąży i zażywa alkohol, bądź inne substancje psychoaktywne. RPD Marek Michalak zaproponował więc konkretne propozycje rozwiązań prawnych:
Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie u niego nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku, dlatego wystąpiłem do Prezydenta RP z prośbą o wniesienie inicjatywy ustawodawczej, która pomogłaby ten problem uregulować – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Rzecznik Praw dziecka zainaugurował kampanię edukacyjną: „Kocham. Nie piję”. Kampania kładzie nacisk na świadomość społeczną, która przy tak zatrważających statystykach jest najwyraźniej nie dość duża. Panują liczne stereotypy, np. taki, że lampka wina w ciąży jest niegroźna lub nawet, że poprawia krążenie. Pamiętaj, jeśli kochasz swoje dziecko jesteś w stanie całkowicie stronić od alkoholu przez 9 miesięcy.
Na konferencji inaugurującej kampanię: „Kocham. Nie piję” dr Aleksandra Piotrowska, psycholog społeczny i doradczyni RPD przywołała i omówiła statystyki dotyczące zjawiska:
Dysponujemy wystarczającą wiedzą, by w pył zmieść stereotyp, że odrobina alkoholu nie szkodzi, że lampka czerwonego wina w ciąży dobrze robi na układ krążenia. Powinniśmy wreszcie uporać się z tym stereotype. 83 proc. kobiet w ciąży zetknęło się z informacją, że picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe. Nie ma możliwości wyleczenia człowieka z FAS, z konsekwencjami będzie zmagał się całe życie – podkreśliła psycholog.
Ambasadorkami kampanii są: Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro. Dzielą się one swoimi doświadczeniami z okresu ciąży i opowiedają o reakcjach otoczenia na odmowę spożywania alkoholu z jakimi się spotkały.
Całym sercem jesteśmy za kampanią: „Kocham. Nie pije”. Możesz do niej także dołączyć. Wystarczy, że będziesz otwarcie rozmawiać ze znanymi Ci przyszłymi mamami o tym jak ważne jest odmawianie sobie alkoholu w trakcie ciąży i reagować wtedy, kiedy zobaczysz ciężarną, która spożywa alkohol.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.