Opublikowany przez: monika.g Źródło artykułu: Artykuł zawiera lokowanie produktu Lampka nocna GIOsleepy Bunny 2018-08-21 18:30:54
Autor zdjęcia/źródło: Zdrowy sen dziecka @ v.ivash / Freepik
Na pytanie: o czym teraz marzysz? Każdy świeżo upieczony rodzic w pierwszej kolejności odpowie: o wyspaniu się! - czyli spokojnym śnie trwającym co najmniej 5-6 godzin bez przerwy. Dzieci potrzebują dużej ilości snu, niestety nie śpią tak jak dorośli. Często ciężko jest zsynchronizować sen dziecka ze snem rodziców, a na początku jest to zupełnie niemożliwe, bo noworodek nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie raz żałowałam, że dorośli muszą w ogóle spać. Dużo łatwiej byłoby nam czuwać nad dzieckiem i wszystkimi obowiązkami związanymi z nim oraz z codziennym prowadzeniem domu, gdybyśmy nie musieli spać. Niestety nie jest to takie proste i zarówno dziecko, jak i rodzic dużo lepiej funkcjonuje, gdy się dobrze wyśpi. Jak więc zapewnić maluchowi odpowiedni, zdrowy sen, aby i on i rodzice mogli się dobrze wyspać?
Noworodek śpi średnio 15-16 godzin na dobę.
Niemowlę w wieku 4-12 miesięcy od 12 do 16 godzin,
a dziecko między 1 a 2 rokiem życia 11-14 godzin na dobę.
Podczas gdy dorosłemu człowiekowi wystarczy zaledwie 6-8 godzin snu na dobę. Wydawałoby się więc, że maluch śpi bardzo długo i ze spokojnym snem nie ma problemu. Nic bardziej mylnego! Sen dziecka jest zupełnie inny niż dorosłego. Dziecko śpi, ale niestety nie ciągiem tylko z przerwami. Jego sen złożony jest z krótkich etapów, w czasie których następują przerwy na wybudzenia, po czym może ono znów zasnąć. Fazy snu płytkiego i głębokiego są bardzo krótkie i szybko się zmieniają, dlatego gdy dziecko jest w fazie snu głębokiego nawet dźwięk wiertarki go nie obudzi. Natomiast po kilku minutach skrzypnięcie podłogi może spowodować natychmiastowe obudzenie się malucha.
Aby nie dopuścić do sytuacji, gdy niewyspana, zmęczona wstawaniem do dziecka co kilka godzin w nocy, nie dajesz już rady i padasz na twarz spróbuj w ciągu dnia spać razem z dzieckiem zapominając o panującym wokół bałaganie. Przy noworodku ważniejsza jest wypoczęta, gotowa do działania i uśmiechnięta mama niż wysprzątana łazienka czy kuchnia. Wasz rytm dnia dopiero się ustala, więc dajcie sobie czas na zapoznanie się ze sobą i nową sytuacją. Zmęczenie i stres na pewno Wam w tym nie pomogą. Aby Wasz sen był spokojniejszy już od samego początku zastosujcie te sposoby na zdrowy sen, a w dalszych latach życia dziecka kontynuujcie je.
Już od pierwszych dni życia dziecka ucz je rozróżniania pór dnia i nocy. W nocy na ok. godzinę przed snem przygaś światło, mów do dziecka ściszonym głosem lub szeptem, śpiewaj mu kołysanki, nie włączaj radia ani telewizora, nie baw się z maluchem. Powoli wprowadzaj stałą porę zasypiania. W podobny sposób przygotowuj dziecko również do drzemek w ciągu dnia. Wyciszaj malucha, możesz jedynie pominąć kołysanki i ciemność w pokoju, ponieważ sen dziecka w ciągu dnia to tylko krótka 1-2 godzinna drzemka, a nie przespanie całej nocy. Dziecko musi być tego świadome. Dzięki temu będzie mu łatwiej odróżnić dzień od nocy.
Dziecko nie zna się na zegarku, nie wie która godzina i nie pójdzie spać o określonej porze. Nie będzie więc „chodziło jak w zegarku”. Zresztą małe dziecko nie potrzebuje dyscypliny jaką narzuca upływ czasu, potrzebuje za to bezpieczeństwa, które zapewni mu rutyna. To ona pozwala dziecku na przewidywanie kolejnych zdarzeń i rozróżnianie pór dnia i nocy. Dlatego każdy dzień powinien mieć taki sam rytm, w czym pomagają codzienne rytuały. Każdy dzień powinien wyglądać podobnie, jeśli nie jest możliwe żeby wyglądał tak samo. Natomiast każdy wieczór powinien już mieć identyczny przebieg. To pozwoli dziecku się wyciszyć i spokojnie zasnąć w poczuciu bezpieczeństwa. Bardzo dużą rolę w przygotowaniu do snu nocnego odgrywa kąpiel. Ustalcie jej stałą porę, np. 19:00 czy 20:00 i według niej poszczególne czynności, które będziecie wykonywać codziennie tak samo. Noworodek zwykle po kąpieli ssie pierś i w trakcie jedzenia zasypia. Niemowlę, które miało tak ustalony wieczorny rytuał będzie wiedziało, że po kąpieli będzie kolacja, a po niej np. czytanie książeczki, śpiewanie kołysanki i zasypianie.
Zarówno wietrzenie pokoju przed snem, jak i spacery pozytywnie wpływają na sen. Świeże powietrze dotlenia organizm, przyspiesza metabolizm, poprawia apetyt i ułatwia zasypianie. W ciepłe dni jak najwięcej czasu spędzaj z maluchem na łonie natury. W chłodniejszy czy mroźny czas wychodź z maluchem na krócej, ale systematycznie i codziennie. Na kilkanaście minut przed snem przewietrz sypialnię dziecka otwierając szeroko okno. Nie bój się chłodnego powietrza, dziecko powinno spać w pomieszczeniu, w którym temperatura ma ok. 19-20 st. C. Uważaj tylko, żeby po ciepłej kąpieli nie kłaść dziecka od razu do zimnego łóżeczka.
Noworodki uwielbiają być otulane do snu, a nawet spowijane. Dzięki temu czują się jak w brzuchu mamy. Wybierz otulacz, rożek czy śpiworek najlepiej uspokajający Twoje dziecko. Możesz również kupić dużą, kwadratową pieluchę lub kocyk i samodzielnie spowić swoje dziecko do snu. Wypróbuj metodę 5S opisaną w tym artykule>> Starsze dzieci lubią, gdy otula się je ciepłą i miękką kołderką lub kocykiem i głaszcze po główce do snu.
Moja siostrzenica miała swoją ulubioną maskotkę, którą nazywaliśmy „śpioszkiem”, bo służyła ona tylko do usypiania i zawsze leżała w jej łóżeczku. „Śpioszek” towarzyszył jej w zasypianiu do 2 roku życia, później nauczyła się już zasypiać bez niego. Taka maskotka pozwala dziecku na wyciszenie się, dzięki niej maluch też wie, że przyszła pora na sen. Daje mu ona poczucie bezpieczeństwa, bo dziecko czuje, że nawet jeśli mama pójdzie to „śpioszek” z nim zostaje na całą noc, nie jest wtedy samo. Niestety posiadanie takiej maskotki ma również swoje wady, dziecko bez niej nie zaśnie, nie daj więc Boże, żeby ją gdzieś zgubiło.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak dobrze wybrać wózek dziecięcy? 8 elementów na które warto zwrócić uwagę kupując wózek>>
TOP 12 Zrób te rzeczy, a wakacje Twojego dziecka będą udane!>>
Łóżko dziecięce domek: idealne rozwiązanie dla komfortu i bezpieczeństwa dzieci>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.