Artykuł promocyjny Opublikowany przez: oktawia_s
Skóra szkraba jest jeszcze niedojrzała i dlatego nie radzi sobie dobrze ze wszystkimi czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie narażone na podrażnienia są okolice krocza oraz pupa niemowlaka przez całą dobę szczelnie zawinięte pieluszką, a więc narażone na działanie ciepła i wilgoci. To właśnie w tych okolicach najczęściej pojawiają się dokuczliwe odparzenia. Jak sobie z nimi poradzić?
ZAPOBIEGAJ
Jeżeli odparzenia pojawią się u malucha istnieje prawdopodobieństwo, że będą powracały. Dlatego warto postarać się do nich nie doprowadzić. Zdecydowanie prościej bowiem im zapobiegać niż leczyć. Nawet jeżeli u smyka pojawiły się odparzenia i zostały wyleczone, warto zadbać o to, by nie wróciły. Bardziej narażone na odparzenia są te maluchy, które chorują – gorączka i osłabienie organizmu sprzyja rozwojowi podrażnień. Problem dotyka też maluchów, które przyjmują antybiotyk lub mają biegunkę. W tym czasie więc uważniej przyglądaj się pośladkom swojego bobasa. Być może – jeśli Twój bobas nie choruje – zaczerwieniona pupa to konsekwencja pieluszek których używasz? Na próbę możesz zmienić markę, bo być może produkt którego używasz wywołuje u malucha niepożądane reakcje. Jeżeli używasz pieluch tetrowych upewnij się, że środek piorący którego używasz jest odpowiedni i dobrze wypłukany.
ODPOWIEDNIO UBIERAJ
Staraj się nie przegrzewać malucha. Wiele mam martwi się, żeby ich pociechy nie zmarzły. Lepiej jednak zamiast dodatkowej pary śpioszków zabrać na spacer drugi kocyk. Maluchowi wówczas na pewno będzie ciepło, ale jego pupa nie będzie bezpośrednio narażona na odparzenia. Staraj się również wybierać luźniejsze i bardziej przewiewne ubranka. Zbyt ciasne body lub szczelnie zapięte kaftaniki mogą powodować obtarcia, które w konsekwencji wywołają odparzenia. Zwróć również uwagę na metki – najlepsze dla smyka będą ciuszki bawełniane. Sztuczne tkaniny mogą nie przepuszczać powietrza i prowadzić w ten sposób do dodatkowych podrażnień skóry.
CZĘSTO ZMIENIAJ PIELUSZKĘ
Jeżeli na dworze jest cieplej to warto zmienić pieluszkę – nawet jeśli jeszcze nie jest skrajnie przepełniona – nieco częściej. Mokry wkład to bowiem siedlisko bakterii, które działają drażniąco na skórę. Dodatkowo, jeśli maluch zrobi kupkę, w pieluszce powstaje amoniak, który powoduje odparzenia w kilka minut! Przy zmianie pieluszki dokładnie oczyść pupę i okolice krocza. Najlepiej używać do tego przegotowanej wody z dodatkiem delikatnych środków np. płynu do kąpieli dla niemowląt. Jeżeli jesteś poza domem możesz użyć chusteczek nawilżonych. Bardzo starannie wymyj fałdki i załamania na skórze malucha, zwłaszcza pachwiny. Łatwo gromadzą się tam zanieczyszczenia, a odparzenia, które powstaną w tych miejscach znacznie dłużej się goją. Krocze przemywaj z góry na dół – to bardzo ważne zwłaszcza jeśli jesteś mamą dziewczynki. Chodzi o to, by nie przenosić bakterii z okolic pupy w pobliże cewki moczowej, gdyż sprzyja to ewentualnym infekcjom dróg moczowych.
WIETRZ PUPĘ MALUCHA
Kiedy tylko masz taką możliwość układaj smyka na ręczniku lub pieluszce tetrowej bez pieluchy. Jeśli boisz się wypadku, warto pod spód położyć jednorazowy podkład z ceratką, dzięki któremu przy ewentualnej wpadce Twojego smyka nie ucierpi kanapa czy kocyk na którym leży. Powietrze korzystnie wpływa na stan skóry – zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych bakterii i grzybów. Poza tym zauważysz, ze Twój maluch uwielbia czuć się wyzwolony i będzie bardzo chętnie fikać nóżkami. Możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i leżenie bez pieluszki uczynić Waszym rytuałem –niech to będzie zawsze czas przy okazji porannej toalety lub tuż przed wieczorną kąpielą. Czasem możesz zrobić smykowi niespodziankę i pozwolić mu „powietrzyć” pupę w ciągu dnia.
STOSUJ KOSMETYKI PIELĘGNACYJNE
Kiedy pupa Twojego malucha staje się zaczerwieniona to znak, że potrzebuje dodatkowej ochrony. Warto więc posmarować malucha specjalnym kremem, który przyspieszy regenerację skóry i nie dopuści do pogorszenia się jej stanu. Odparzenia są dokuczliwe i dlatego maluch częściej płacze i się wierci. Dlatego koniecznie mu pomóż i ulżyj w cierpieniu. Jak tylko zauważysz, że pupa jest zaczerwieniona, podrażniona i grozi jej odparzenie natychmiast zacznij działać. Odpowiednio umyj i osusz skórę szkraba. Warto użyć ręczników kuchennych – są delikatne, chłonne i higieniczne. Pamiętaj jednak, aby nie pocierać ciałka dziecka i dodatkowo nie podrażniać skóry. Dobrze wysuszoną skórę posmaruj kremem z dodatkiem tlenku cynku. Taki preparat koi skórę, wspomaga jej gojenie i ma działanie antyseptyczne. Nie nakładaj jednak zbyt grubej warstwy kremu – jego nadmiar wchłonie się w pieluszkę i zmniejszy jej chłonność. Mocz więc, zamiast w pieluszkę, będzie wsiąkał w skórę bobasa tym samym ją podrażniając. Odczekaj chwilę nim założysz malcowi czystą pieluszkę.
Na początku Waszej przygody z pieluchą może pojawić się tzw. pieluszkowe zapalenie skóry. W takich przypadkach zawsze sięgaj po krem na odparzenia. Krem ten łagodzi i chroni delikatną skórę dziecka z potwierdzoną klinicznie skutecznością, działając na trzy sposoby: działając kojąco na podrażnioną skórę za sprawą zawartego w nim emolientu, uśmierzając podrażnienia dzięki właściwościom chłodzącym oraz tworząc wodoodporną warstwę ochronną, chroniącą.
6 zasad pielęgnacji pośladków noworodka >>
Dzięki nim pomożesz swojemu maluszkowi uniknąć takich problemów jak odparzenia czy pieluszkowe zapalenie skóry...
Stokrotka 2015.09.04 10:01
U nas pani doktor polecała częste wietrzenie i w sumie doby sposób a i dziecko było szczęśliwe uwolnione z pieluchy..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.