Zasiłek wychowawczy 2025: ile wynosi i kto może go otrzymać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zasiłek wychowawczy 2025: ile wynosi i kto może go otrzymać?

Zasiłek wychowawczy 2025: ile wynosi i kto może go otrzymać?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa prostooleh na Freepik

Ten dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego może podreperować domowy budżet. Ile wynosi?

Zasiłek wychowawczy to dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem dla mamy, taty lub opiekuna, przebywającego na urlopie wychowawczym. Jednakże samo przebywanie na urlopie wychowawczym nie uprawnia do otrzymania zasiłku wychowawczego 2025. Kto może go otrzymać i ile wynosi?

Zasiłek wychowawczy 2025: jaka kwota i komu przysługuje?

Zasiłek wychowawczy to świadczenie ściśle powiązane z przyznanym prawem do zasiłku rodzinnego i jest wypłacany razem z tym świadczeniem co miesiąc. Zasiłek wychowawczy 2025 mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym mają minimum 6 miesięczny staż pracy. Ile wynosi zasiłek wychowawczy? Zasiłek wychowawczy 2025 wynosi 400 zł miesięcznie i jest wypłacany łącznie z zasiłkiem rodzinnym.  

Komu przysługuje zasiłek wychowawczy 2025?

Zasiłek wychowawczy 2025 mogą otrzymać przybywający na urlopie wychowawczym:               

  • mama lub tata dziecka,
  • opiekun prawny dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką,
  • opiekun faktyczny dziecka, tzn. osobie faktycznie się nim opiekującej, jeżeli wystąpiła do sądu rodzinnego o adopcję tego dziecka.

Jeśli oboje rodzice lub opiekunowie prawni dziecka korzystają z urlopu wychowawczego równocześnie, zasiłek wychowawczy będzie przysługiwał jendemu z nich.

Na jaki czas można otrzymać zasiłek wychowawczy?

Dodatek do urlopu wychowawczego przysługuje nie dłużej niż przez okres:

- 24 miesięcy kalendarzowych – w przypadku opiekowania się jednym dzieckiem,

- 36 miesięcy kalendarzowych – w przypadku opiekowania się więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,

- 72 miesięcy kalendarzowych – w przypadku opiekowania się dzieckiem niepełnosprawnym (z orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym jej stopniu).