Zasiłek opiekuńczy: tylko do 24 grudnia? Co z feriami - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zasiłek opiekuńczy: tylko do 24 grudnia? Co z feriami

Zasiłek opiekuńczy: tylko do 24 grudnia? Co z feriami

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Toa Heftiba / Unsplash

Rząd planuje nie uruchamiać zasiłku opiekuńczego pod koniec grudnia i w styczniu – dowiedziało się RMF FM. Do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek dla rodziców? Czy będzie obowiązywał również w ferie?

Decyzją rządu dzieci szkolne i młodzież uczą się zdalnie, a rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ewentualny powrót do szkoły planowany jest dopiero po 17 stycznia, i będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w kraju.  Co będzie dalej z zasiłkiem opiekuńczym po 24 grudnia?

Zasiłek opiekuńczy: czy będzie po 24 grudnia?

Według planów rządu ogłoszonych przez Premiera Morawieckiego, dzieci i młodzież szkolna uczą się zdalnie do 23 grudnia. Po ty okresie następuje w szkolnictwie przerwa świąteczna do 4 stycznia, a po niej, do 17 stycznia 2021 planowane są ferie zimowe – w jednym terminie dla wszystkich.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM,  plan rządu jest taki, aby na czas przerwy świąteczno-noworocznej, a także ferii zimowych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został zawieszony.

Rodzice w czasie ferii będą więc zmuszeni korzystać z urlopów lub zapewnić dzieciom inną formę opieki. Dodatkowo prawdopodobnie w tym okresie zostanie opublikowany zakaz wyjazdów, o co już wcześniej apelował Premier Morawiecki. Zakaz ten ma obowiązywać również w czasie Bożego Narodzenia.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia?

Przypomnijmy – dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia można otrzymać w przypadku:

  • zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  • ale także w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Mogą go otrzymać ubezpieczeni w ZUS rodzice i uprawnieni opiekunowie dzieci w wieku do lat 8.

Przysługuje on również ubezpieczonym rodzicom dzieci:

    1. do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    2. do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    3. do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

CZYTAJ TEŻ:

>> Grozi nam epidemia otyłości - zobacz nowe zalecnia WHO