Opublikowany przez: monika.g 2015-10-17 17:28:17
Rozstępy to bardzo częste utrapienie kobiety w ciąży. Rosnący brzuszek i nadmierna suchość skóry bardzo im sprzyjają. Powstają one w wyniku gwałtownego rozciągania się skóry. Dodatkowo skóra kobiet w czasie ciąży jest dużo bardziej delikatna, a szybkie jej rozciąganie powoduje osłabienie włókien kolagenu w niej zawartych. Włókna te pękają i skóra się rozchodzi tworząc nieestetyczne rozstępy w postaci smug najpierw lekko różowych, a potem białych i wgłębionych jak blizny.
(Pixabay.com @ Zapobieganie rozstępom w ciąży)
Zwykle pojawiają się one pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuszek mocno się powiększa. Mogą jednak wystąpić już dużo wcześniej, np. przy ciąży bliźniaczej lub gdy kobieta bardzo przytyła już na początku ciąży. Z tego powodu już na początku ciąży, gdy brzuszek nie jest jeszcze widoczny, trzeba przygotować odpowiednio skórę na późniejsze rozciąganie. Rozstępy mają to do siebie, że gdy stają się widoczne to niestety nie da się już ich pozbyć. Zapobieganie rozstępom w ciąży będzie na pewno skuteczniejsze niż późniejsze próby ich usunięcia, gdy już się pojawią.
Zapobieganie rozstępom w ciąży
Złuszczający peeling – Żeby kosmetyk nawilżający lepiej się wchłaniał, najlepiej 1-2 razy w tygodniu robić peeling, który usunie martwe komórki naskórka i przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji. Dla kobiet w ciąży najlepsze będą peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwe komórki. Peeling zawierający drobinki ścierające skórę może podrażniać delikatną skórę ciężarnej.
Masaż ciała – Rozstępy w czasie ciąży najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach i piersiach. To właśnie o te partie ciała trzeba najbardziej zadbać podczas codziennych zabiegów mających na celu zapobieganie rozstępom w ciąży. Podczas kąpieli masuj ciało okrężnymi ruchami szorstką, ale nie za bardzo gąbką. Najlepiej z naturalnego włosia lub sizalową, która nie podrażni ani zadrapie wrażliwej skóry. Intensywniej masuj uda, pośladki i biodra, a delikatniej brzuch i piersi (omijając sutki).
Nawilżanie – dwa razy dziennie rano i wieczorem wcieraj i wmasowuj krem, balsam lub oliwkę w miejsca zagrożone rozstępami (brzuch, pośladki, uda i piersi, omijaj brodawki – ich stymulacja może pobudzić wydzielanie oksytocyny, hormonu wywołującego skurcze macicy. Kosmetyk nawilżający powinien zawierać substancje, które wspierają produkcję kolagenu w skórze, uelastyczniają ją i nawilżają takie jak witamina E, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej czy glikoproteiny. Ważne, by działał przeciwświądowo, bo skóra, która się rozciąga, swędzi – takie działanie ma np. masło shea i peptydy z awokado. Bardzo skuteczne w nawilżaniu i zapobieganiu pojawiania się rozstępów są oliwki dla dzieci, które mają w swoim składzie substancje silnie nawilżające oraz uelastyczniające skórę oraz nie zawierają zbędnych dodatków chemicznych.
Krem na rozstępy - Przy wyborze odpowiedniego kremu czy balsamu przeciw rozstępom wybieraj te, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Producenci zwykle na opakowaniach umieszczają informację, że taki krem powinno się stosować po 3. miesiącu ciąży. Wynika ona z tego, że badania produktu nie były przeprowadzane na kobietach we wczesnej ciąży. Jeśli obawiasz się stosować takich preparatów we wczesnej ciąży lepiej zastosuj oliwkę lub balsam nawilżający bezpieczny dla kobiet w ciąży już od pierwszego trymestru.
Utrzymywanie odpowiedniej wagi – kontroluj swoją wagę tak, by w ciągu 9 miesięcy nie przytyć więcej niż 10–14 kg. Nie musisz się przy tym głodzić, ale pamiętaj żeby nie ulegać wszystkim ciążowym zachciankom. Unikaj słodyczy i słodzonych napoi oraz fast-foodów, chipsów i kalorycznych deserów. Pij dużo wody i soków owocowych, jedz dużo warzyw i owoców bogatych w cynk, bo to właśnie ten pierwiastek pomaga utrzymywać skórę w dobrej kondycji poprzez swój udział w syntezie kolagenu. Cynk w dużych ilościach znajduje się w mięsie, pestkach dyni, orzechach, grochu, żółtym serze, kaszy gryczanej.
W utrzymywaniu prawidłowej wagi pomogą ci także spacery, ćwiczenia, joga czy basen. Aktywność fizyczna pomoże spalić zbędne kilogramy, ale głównie odciągnie cię od podjadania, dzięki czemu łatwiej będzie ci zachować właściwą wagę oraz zapobiegać rozstępom w ciąży. Stosuj wymienione metody zapobiegania rozstępom jeszcze co najmniej przez 3 miesiące po porodzie. To pomoże ci uniknąć lub zmniejszyć rozstępy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Krem na rozstępy w ciąży - od kiedy stosować i które składniki są najlepsze?>>
Co można jeść i pić w ciąży?>>
Jak nie przytyć w ciąży za dużo? - PORADY DIETETYKA>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Laura1234 2020.03.27 15:18
MAMA CARE Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży - tak tak! To najlepszy balsam na rynku! Gorąco polecam!
Zadowolona mama 2018.12.05 09:38
Aby było ich jak najmniej warto stosować balsam MAMA CARE Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży. Jest najlepszy :)
Zadowolona mama 2018.12.05 09:38
Aby było ich jak najmniej warto stosować balsam MAMA CARE Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży. Jest najlepszy :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.