Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-01-04 15:46:54
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
In vitro polega na połączeniu gamet (męskiej i żeńskiej komórki jajowej) w laboratorium. Komórki te są wcześniej pobierane od obojga partnerów. W przypadku kobiet jest to punkcja (małoinwazyjny zabieg mikrochirurgiczny), a w przypadku mężczyzn – oddanie nasienia metodą masturbacji. W określonych przypadkach (np. wytwarzania brak plemników) możliwe jest wykorzystanie komórek anonimowego dawcy. Sama procedura in vitro dzieli się na kilka etapów:
Leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną i procedura może różnić się w zależności od przypadku konkretnej pary.
Dowiedz się więcej na temat metody in vitro: https://gameta.pl/blog/in-vitro-krok-kroku/
In vitro stosuje się często w przypadku par, u których inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły rezultatu lub też z góry wiadomo, że nie będą skuteczne. Warto dodać, że in vitro wykazuje dużą skuteczność w leczeniu niepłodności
o nieustalonych przyczynach, czyli niepłodności idiopatycznej. Wśród częstych wskazań do zabiegu in vitro można wskazać:
Z procedurą in vitro wiążą się różnego rodzaju badania i procedury wspomagające. To na przykład scratching endometrium czy mrożenie gamet.
Pary, które mimo aktywnych starań nie mogą uzyskać ciąży, mogą zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności. Takie ośrodki prowadzą diagnostykę (poznanie przyczyn niepłodności) i leczenie. Jak wspomnieliśmy, leczenie jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od wielu różnych czynników. W klinikach leczenia niepłodności np. Gameta pracuje zwykle interdyscyplinarny zespół lekarzy wielu specjalizacji, diagności laboratoryjni i obrazowi, psychologowie i specjaliści innych dziedzin, co pozwala podejść do tematu niepłodności kompleksowo.
Warto pamiętać, że w wielu miastach Polski funkcjonują programy dofinansowania in vitro, realizowane przez samorządy. Po spełnieniu określonych warunków (dotyczących między innymi wieku, zameldowania i stanu zdrowia) można otrzymać nawet do 70-80% zwrotu kosztów całej procedury.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.