Opublikowany przez: Familiepl 2020-08-17 12:45:22
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Derick McKinney/Unsplash
Czas ciąży jest cudowny okresem wyczekiwania na dziecko, ale ciało kobiety w tym okresie ulega diametralnym przemianom. Niektóre z nich są pozytywne, jak na przykład mocne i lśniące włosy, które przestają wypadać, czy też promienna cera. Ale w ciąży zdarzają się również mniej przyjemne dolegliwości, jak na przykład zaparcia. Wyjaśniamy skąd bierze się większa skłonność do zaparć w ciąży i jakie są skuteczne domowe sposoby na zaparcia – bez recepty.
W ciele kobiety w ciąży zachodzą zmiany hormonalne, których celem jest utrzymanie i dobry rozwój płodu. W wyniku tych zmian spowalnia też motoryka przewodu pokarmowego i pojawiają się zaparcia, ale także zgaga i wzdęcia. Jest jednak kilka domowych sposobów i preparatów bez recepty, które pomogą uporać się z zaparciami w ciąży.
W ciąży znacząco zmniejsza się wydzielanie progesteronu, który jest ochronnym hormonem sprzyjającym utrzymaniu ciąży, zapobiegając między innymi skurczom macicy i ułatwiając jej wzrost. Ale jego pozytywne działanie na ciążę wpływa również na obniżenie napięcia mięśniówki jelit i żołądka, w wyniku czego ulega upośledzeniu ich czynność ruchową. Dlatego też układ pokarmowy pracuje nieco wolniej, dzięki czemu lepiej wchłaniają się składniki odżywcze z pokarmów, a jednocześnie właśnie przez to ciężarne mają większą tendencję do wzdęć i zaparć.
Przyczyną zaparć w ciąży jest także rosnąca macica, która w drugiej połowie ciąży zaczyna naciskać na jelita. Uczucie pełności, dyskomfort i złe samopoczucie to niejedyne skutki zaparć w tym okresie. U kobiety mogą się także pojawić hemoroidy, a nawet żylaki.
Warto więc świadomie od początku ciąży podejmować działania, które mogą zapobiec zaparciom, a w razie ich wystąpienia – znać skuteczne, domowe sposoby bez recepty.
Przyszłe mamy doskonale wiedzą, jak ważna dla ich zdrowia, a także dobrego rozwoju płodu, jest dieta w tym okresie. Dlatego w ciąży dobrze jest zrezygnować z niezdrowych produktów, czy przekąsek, a także słodzonych napojów gazowanych. Warto się za to zwrócić ku dobrze zbilansowanej diecie, zapewniającej odpowiednie codzienne porcje dobrych tłuszczów, białka, węglowodanów, a także minerałów i witamin. Bardzo ważnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania ciąży jest żelazo, którego dodatkowego przyjmowanie w ciąży ze względu na niski poziom hemoglobiny, może dodatkowo powodować zaparcia.
Aby im zapobiec domowym sposobem dobrze jest spożywać większe ilości pokarmów zawierających błonnik – jak produkty pełnoziarniste zbożowe, warzywa i owoce. Doskonale na pracę jelit wpływają również produkty probiotyczne (np. polskie superfoods – kiszonki), które poza dobroczynnym wpływem na układ pokarmowy wspierają też odporność.
To niby jest oczywiste, ale wiele przyszłych mam zapomina o odpowiednim nawodnieniu, które pomoże nie tylko na zaparcia w ciąży, ale np. nieco podnieść niskie ciśnienie krwi, które w ciąży zdarza się dość często, ponieważ naturalnie zwiększa ilość krążącej krwi.
Bez odpowiedniej ilości wody błonnik w jelitach nie spełni swojej pobudzającej i oczyszczającej funkcji , a stolec będzie twardy – czyli może powstać tendencja do zaparć.
Ile wody pić w ciąży? Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia kobieta w ciąży potrzebuje ok. 2,3l płynów dziennie, a 80% z nich powinno być dostarczane pod postacią wody.
PORADA: Jeśli zapominasz o piciu wody, możesz zainstalować w telefonie aplikację lub cykliczne przypomnienie w kalendarzu.
Oczywiście, jeśli nie masz przeciwskazań, a Twój lekarz prowadzący wyraził zgodę. Kobiety w ciąży często niesłusznie rezygnują z aktywności fizycznej w obawie, aby nie zaszkodzić ciąży. Zawsze, gdy masz wątpliwość, czy ćwiczenia, które zamierzasz wykonywać w ciąży są dla Ciebie dobre, skonsultuj to ze swoim lekarzem lub położną.
Nie namawiamy do forsownych ćwiczeń aerobowych czy innych. Raczej proponujemy spacery, czy cykliczne ćwiczenia mające na celu utrzymanie sprawności, dobrej ruchomości stawów, a także pobudzające perystaltykę – nie obciążające organizmu i o małej intensywności. Dla kobiet w ciąży dobrze sprawdzi się także joga.
WAŻNE: Zawsze przed zastosowaniem preparatów medycznych na zaparcia w ciąży – nawet tych bez recepty - poradź się swojego lekarza w ich zakresie możliwości i bezpieczeństwa ich zastosowania.
Może się jednak okazać, że hormony działają tak mocno, iż Twój układ pokarmowy zwolni bardziej niż bardzo, i potrzebne będzie wsparcie z zewnątrz. Sprawdzonym domowym sposobem bez recepty na zaparcia w ciąży są przeznaczone specjalnie dla kobiet ciężarnych czopki – glicerynowe i musujące. Czopki glicerynowe działają jako środek poślizgowy, a czopki musujące stymulują ruchy jelit. Uważa się je za bezpieczne w ciąży, ale skonsultuj zamiar ich użycia z lekarzem – poczujesz się pewniej.
W ciąży absolutnie nie wolno stosować środków medycznych i ziołowych pobudzających skurcze jelit i ich perystaltykę. Za w miarę bezpieczne uznaje się substancje działające osmotycznie bazujące głównie na na laktulozie – ale tylko w preparatach dopuszczonych do użycia przez kobiety ciężarne. Działają na zasadzie zatrzymania wody w jelicie, ponieważ się w nim nie wchłaniają, a dzięki temu zmiękczają i rozluźniają stolec.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dostarczanie organizmowi 20-40 g błonnika dziennie i nie należy przekraczać tej ilości, ponieważ zbyt dużo błonnika może utrudniać wchłanianie witamin i minerałów.
Na zaparcia w ciąży doskonały będzie również błonnik, który ciężarne znajda najczęściej w preparatach dla niej przeznaczonych w postaci babki jajowatej. Jak pisaliśmy już wcześniej – bez odpowiedniego nawodnienia nawet skuteczny błonnik może mieć problem, aby uporać się z zaparciami w ciąży.
Bibliografia:
Wendolowicz, A., Stefanska, E., Ostrowska, Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014
Muller S.D., Właściwe i smaczne żywienie przy zaparciach, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003,
Brown J. Odżywianie w ciąży - przewodnik żywieniowy dla kobiet w ciąży i młodych matek, Mada, Warszawa 2002,
Cichocka A., Szostak-Węgierek D., Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005,
Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017.
Poradnik Żywienia dla Kobiet w ciąży - IMiD, Warszawa, pdf
J. Dzieniszewski: Zaparcia stolca, Praktyczny podręcznik dietetyki, Warszawa, 2010.
CZYTAJ TEŻ:
>> Dietetyk radzi - jak nie przytyć za dużo w ciąży?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.