Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-08-17 14:34:10
Według statystyk tylko 5% problemów z wypróżnianiem ma podłoże chorobowe. Do chorób, które wywołują zaparcia zaliczyć można:
Przeprowadzone badania na całym świecie wskazały, że na przewlekłe zaparcia cierpi około 10% dzieci na całym świecie. Problem ten okresowo dotyczy aż 30% młodych ludzi i dzieci.
Każde dziecko ma swój własny tryb wypróżniania, dlatego nie zawsze fakt rzadszych wypróżnień można określić jako zaparcie. Zaparcia u dzieci można zdiagnozować wtedy, gdy można zaobserwować następujące objawy:
U dzieci, które cierpią na zaparcia można zaobserwować postawę retencyjną. Mówi się o niej wtedy gdy dziecko w momencie przerywa zabawę, krzyżuje nogi, staje w bezruchu, a gdy uczucie parcia ustępuje, wraca do swoich zajęć. Zazwyczaj postawie tej towarzyszy rozdrażnienie, które mija po oddaniu stolca. Zdarza się, że u dzieci, które cierpią na zaparcia w stolcu można zaobserwować domieszkę krwi. Problemem u maluchów, które cierpią na zaparcia jest także popuszczanie stolca. Dzieje się tak ponieważ dzieci, które mają nieprzyjemne wspomnienia związane z wypróżnianiem np. ból odbytu, świadomie zatrzymują oddawanie stolca. Powoduje to nagromadzenie się w odbytnicy masy kałowej, która napiera na zwieracz. Psycholodzy zwracają uwagę, że zaparcia u dzieci mogą mieć także podłoże emocjonalne i nie wolno go bagatelizować. Przyczyną może być również zbyt późne lub przedwczesne odstawienie od pieluch.
Rodzice bardzo często próbują sobie odpowiedzieć na pytanie co na zaparcia u dzieci? Problem z wypróżnianiem zawsze należy skonsultować z lekarzem, który korzystając z obserwacji rodziców zaproponuje indywidualnie dobrane działania. Wcześniej może on zaproponować rodzicom prowadzenie dzienniczka wypróżnień, który znacząco ułatwi postawienie właściwej diagnozy. Gdyż nie wszystkie leki na zaparcia u dzieci zadziałają tak samo w każdym wypadku.
Niestety u pewnej grupy dzieci nie wystarczy badanie fizykalne i wywiad dlatego konieczne są bardziej radykalne środki diagnozy, takie jak m.in. manometria. Polega ona na rejestrowaniu powstałego ciśnienia na wysokości zwieraczy, jak również bada szybkość ich zwiotczenia w przypadku wypełnienia banki odbytniczej. Tą i inne metody tego typu zazwyczaj stosuje się w przypadku gdy zaparcia wynikają z innych schorzeń i wtedy to tradycyjne sposoby na zaparcia nie zadziałają.
Doraźnie w odpowiedzi na pytanie co na zaparcia u dzieci, farmaceuta może zaproponować sprawdzony lek (http://www.xenna.pl/zaparcia-u-dzieci.html). Dużą pomocą w walce z zaparciami u dzieci jest lek o nazwie Xenna Junior. Producent tego specyfiku zadbał także o najmłodszych i zaproponował im bezpieczną pomoc, która ułatwia regularne wypróżnianie i poprawia komfort życia zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. W swoim składzie posiada on substancje, która wiąże wodę, a tym samym rozmiękcza stolec ułatwiając wypróżnianie. Fakt, że masy kałowe są odpowiednio nawilżone sprawia, że jelita są w naturalny sposób pobudzane, a wypróżnienie następuje niejako automatycznie. Dziecko nie odczuwa w związku z tym żadnego bólu ani dyskomfortu. Co ważne lek ten nie uzależnia, a jedynie pozwala przywrócić fizjologiczny rytm wypróżnień.
Natomiast do innych sposobów, które pomagają w zwalczaniu zaparć u dzieci należą:
Czasem, w skrajnych sytuacjach jedynym rozwiązaniem może być zabieg chirurgiczny. Taka konieczność występuje u 1% chorych dzieci.
Choć trudno mówić o profilaktyce zaparć, to są jednak pewne działania, które mogą pozwolić uniknąć problemu. Przede wszystkim rodzice powinni zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie malucha, o czym wspomniano już wcześniej. Ponadto powinni się oni postarać wyczuć odpowiedni moment, w którym należy zrezygnować z pieluch. Istotne jest również to, aby już od pierwszych miesięcy zadbać o prawidłowy rytm wypróżnień, zaś zaobserwowane problemy dobrze jest zapisywać i zgłaszać lekarzowi pediatrze.
Markanowa 2021.11.17 13:20
U nas sprawdziły się bardzo czopki musujące, które szybko i skutecznie pomogły pozbyć się problemów z zaparciami. Córeczka pozwoliła je sobie aplikować bez problemów. Działają szybko, ale nie gwałtownie.
Edyta@ 2020.06.29 17:07
Prowadzenie dzienniczka wypróżnień to dobry pomysł, jak dziecko nie ma poważniejszych objawów to czopki musujące w zupełności wystarczą aby wyregulować wypróżnienia.
Edyta@ 2020.06.29 17:07
Prowadzenie dzienniczka wypróżnień to dobry pomysł, jak dziecko nie ma poważniejszych objawów to czopki musujące w zupełności wystarczą aby wyregulować wypróżnienia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.