Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-15 15:30:31
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
Generalnie, młodej mamie zaparcia mogą się zdarzyć niezależnie od niedawno przebytego porodu. Przede wszystkim, należy pamiętać, że częstotliwość wypróżniania się może się zmieniać i czasem odczuwamy taką potrzebę dwa razy w ciągu dnia, czasem co trzy dni. Jeśli jednak faktycznie występują problem na tym tle, należy się nimi zająć. Zaparcia po porodzie mogą mieć swoją przyczynę w niewłaściwej diecie, zaburzeniach hormonalnych. Czasem też są wynikiem stresu. Mogą także świadczyć o różnych schorzeniach, jednak wtedy występują z innymi objawami, nie należy więc martwić się na zapas. Zaparcia są przypadłością zdarzającą się po porodzie, szczególnie jeśli był on przeprowadzony za pomocą cesarskiego cięcia - wtedy bowiem może dojść do tymczasowego paraliżu jelita grubego - niedrożności jelit. Problem występuje także gdy w czasie porodu konieczne było nacięcie krocza lub doszło do jego rozdarcia. Jak już wspomniano, na prawidłowe działanie jelit mają też wpływ hormony, a w ciąży ich poziom znacząco się zmienia. Ponadto, sam poród może spowolnić perystaltykę jelit. Przyczyn jest naprawdę sporo, dobrze jest doraźnie sobie pomóc i skonsultować się z lekarzem.
W przypadku zaparć istotna jest profilaktyka. Przede wszystkim nie należy obawiać się wypróżniania z powodu założonych szwów. Sytuacja może się pogorszyć, a co więcej dochodzi do ucisku na macicę. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć warto się ruszać. Wiadomo, że nie chodzi o uprawianie sportów zaraz po porodzie, ale nie ma przeszkód, żeby młoda mama spacerowała. Istotna jest też odpowiednia dieta. Warto na przykład odstawić czekoladę, jeść suszone owoce, przyjmować więcej płynów, szczególnie, że przecież przy karmieniu piersią powinno się pić więcej niż normalnie. Pomóc można sobie także przyjmując odpowiednią pozycję w czasie wizyty w toalecie - dobrze jest podciągnąć nieco kolana do góry, na przykład położyć stopy na niskim stołeczku.
Jeśli zaparcia są uciążliwe, warto poprosić o pomoc lekarza lub udać się do apteki i porozmawiać z farmaceutą. Dostępny bez recepty środek na zaparcia Dulcobis, nadaje się dla młodych mam karmiących piersią. Przynosi ulgę już po paru godzinach. Zażywa się go wieczorem, a pierwsze efekty zaobserwować można już rano. Konsultacja z lekarzem jest potrzebna, jeśli na przykład ma hemoroidy, ponieważ wtedy problem zaparć się nasila. Lekarz może przepisać w takiej sytuacji czopki. Ważne jest też rozluźnienie się. Jak już wspomniano, stres może potęgować takie kłopoty, dlatego też dodatkowe martwienie się tym, że układ pokarmowy nie działa jak powinien, nie pomoże. Dobrze jest też przyjmować probiotyki - można kupić sobie odpowiedni środek w aptece lub też regularnie jeść jogurty bogate w bakterie jelitowe.
Problemy z zaparciami po porodzie zdarzają się naprawdę wielu kobietom, są uciążliwe, ale na szczęście można sobie z nimi poradzić. Dobrze jest słuchać swojego organizmu, obserwować go i reagować jak najszybciej na wszelkie niepokojące zmiany i objawy. Dzięki temu łatwiej można zwalczyć dolegliwości.
Źródło: Dulcobis - tabletki na zaparcia
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.