Opublikowany przez: Familiepl 2022-10-05 08:35:21
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Zapalenia ucha u dziecka najczęściej występują u maluchów do 5 roku życia. Budowa ucha u dzieci jest inna niż u dorosłych, dlatego wirusy i baterie mają nieco łatwiejszą drogę do wniknięcia. Przyczyną zapalenia ucha u dziecka najczęściej są bakterie np. Pseudomonas aeruginosa lub Staphylococcus ureus, a także wirusy, a czasem grzyby.
Zapalenie ucha u dziecka może dotykać ucha zewnętrznego i środkowego, rzadziej ucha wewnętrznego. Zdarza się, że zapalenie ucha u dziecka jest powikłaniem infekcji kataralnej, dlatego tak istotna jest higiena nosa i jego oczyszczanie podczas kataru u najmłodszych. Jednak zapalenie ucha może również występować w wyniku infekcji wirusowej, wówczas jest ono wywołane przez te same patogeny, co choroba wirusowa.
Ryzyko zapalenia ucha u dziecka zwiększa się także przy zachowaniu niewłaściwej higieny uszu i niewystarczającym osuszaniu, przy wadach w budowie anatomicznej ucha, a także w stanach, które upośledzają drożność kanału słuchowego.
Zapalenie ucha u dziecka ma zazwyczaj dość specyficzne objawy. Może ono występować zarówno z gorączką, jak i bez niej. Dziecko zwykle staje się apatyczne, może się pokładać. Charakterystyczny przy chorobie jest ból głowy i dość silny ból ucha lub u uszu - dziecko często trzyma się za uszy lub często ich dotyka. Mniejsze dzieci mogą dodatkowo wymiotować, a także mieć bóle brzucha i biegunkę. Chore ucho u dziecka podczas zapalenia również swędzi i daje uczucie pełności w uchu.
Każdy ból ucha u dziecka należy skonsultować z lekarzem, który obejrzy ucho za pomocą otoskopu i zbada dziecko. W razie konieczności zwykle stosowanym leczeniem są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także antybiotykoterapia.
Ból ucha można też łagodzić domowymi sposobami w przypadku podjęcia już leczenia – sprawdzą się między innymi ciepłe okłady na uszu i ich okolicę.
CZYTAJ TEŻ >> Obniżona odporność u dziecka - objawy i wpieranie układu immunologicznego
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.