Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-04-08 14:58:22
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Niestety długotrwała nauka zdalna przyczynia się do tego, że uczniowie spędzają długie godziny przed komputerem w pozycji siedzącej. Prowadzi to do wad postawy i obniżenia ogólnej wydolności organizmu, zwłaszcza gdy pozbawia się ich jedynej formy aktywności fizycznej w postaci tradycyjnych lekcji WF-u. Już teraz wielu naukowców alarmuje, że w przyszłości może dojść do patologicznych zmian w tkance kostnej i mięśniowej. Brak ruchu na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą również wpływa na pogorszenie stanu psychicznego. Jak to zmienić? Z pomocą przychodzą nowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia opublikowane przez WHO w listopadzie zeszłego roku.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by dzieci i młodzież poświęcała na codzienną aktywność fizyczną o wysokiej i umiarkowanej intensywności, średnio 60 minut. Głównie należy wykonywać ćwiczenia aerobowe czyli biegać, jeździć na rowerze, skakać na skakance, itp. W przypadku aktywności o dużej intensywności warto je wprowadzić co najmniej 3 razy w tygodniu. Najlepiej zacząć od niewielkiej ilości ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich częstotliwość, intensywność oraz czas trwania.
Bardzo ważne jest również motywowanie dzieci i młodzieży do wspólnego ruchu. Niech przykład idzie z góry. Zdecydowanie powinno się ograniczyć czas spędzony przy urządzeniach elektronicznych, w pozycji siedzącej.
Nie można również zapomnieć o prawidłowych nawykach żywieniowych obejmujących regularne spożywanie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Wśród produktów, które należy wprowadzić do jadłospisu nie powinno zabraknąć warzyw, nasion roślin strączkowych, owoców oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych, ryb, orzechów, które są źródłem cennych witamin i minerałów.
Na szczególną uwagę zasługuje mleko i jego przetwory, które posiadają w swoim składzie niezbędne składniki odżywcze takie jak: wapń, magnez, potas, cynk, witaminy z grupy B, witaminę A,D,E,K, bez których prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie byłoby możliwe.
Wiemy, że w obecnym czasie nie zawsze jednak mamy narzędzia i czas, by w atrakcyjny sposób przekazać dzieciom informacje o zdrowym stylu życia. Dobry przykład jest oczywiście niezastąpiony, ale można go uzupełnić formą zabawy – czyli tym, co dzieci lubią najbardziej. A do zabawy przydałyby się ciekawe materiały. I to właśnie, bezpłatnie, oferuje projekt „Mamy kota na punkcie mleka”. Program adresowany jest do uczniów w wieku 6-9 lat, a udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. W ramach kampanii przewidziane są konkursy, spotkania z bohaterem, gadżety programu oraz materiały edukacyjne.
Zgłoszenie jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę www.kochammleko.pl, pobrać i uzupełnić deklarację. Wypełnioną deklarację należy przesłać drogą elektroniczną na adres: promocja@izbamleka.pl lub wysłać pocztą na adres: Polska Izba Mleka, ul. Mickiewicza 7 lok. 23, 15-213 Białystok. Mleczna kampania obejmuje swoim zasięgiem placówki z całej Polski. Kampania Mamy kota na punkcie mleka jest sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.