Zaczerwieniona pupa malucha -jak zlikwidować stan zapalny
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Pieluszkowe zapalenie skóry@flikr.com/Ted Mielczarek
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego wymaga szczególnej dbałości i pielęgnacji. Codzienne powinnaś ją dokładne myć i smarować odpowiednimi kosmetykami. Jeśli zaniedbasz te obowiązki maluchowi grozi pieluszkowe zapalenie skóry, które jest bolesne i nieprzyjemne.
Gdy na pupie malucha pojawiły się wykwity skórne musisz działać natychmiast, gdyż nawet lekko podrażniona skóra pośladków i okolic krocza może powodować rozwój bakterii i grzybów, a odparzenia mogą się rozprzestrzenić nawet na pachwiny, podbrzusze i górną część ud. Koniecznie myj ciepłą wodą pupę dziecka po każdym przewijaniu, po czym dokładne ją osusz, przewietrz i posmaruj kremem łagodzącym odparzenia. Zmiany skórne powinny minąć już po kilku dniach.
Pieluszkowe zapalenie skóry i jego przyczyny
- Powstaje ono zazwyczaj na skutek zbyt długiego kontaktu pupy dziecka z wilgocią i substancjami drażniącymi pochodzącymi z moczu, kału i potu. Zbyt rzadkie zmienianie pieluch oraz brak dostępu powietrza do skóry pośladków może skutkować odparzeniami.
- Może być skutkiem wprowadzania do diety dziecka nowych pokarmów.
- Gdy maluszek ma biegunkę, infekcję układu moczowego, ząbkuje, jest chory i bierze antybiotyk.
- Z powodu złego dobrania pieluch czy rzadkiego przewijania niemowlaka.
- Gdy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, wyprysk łojotokowy lub infekcję drożdżakami. Odparzeniom sprzyja również wzmożona potliwość dziecka podczas upałów oraz przegrzewanie niemowlęcia zbyt ciepło go ubierając.
- Pieluszkowe zapalenie skóry może być reakcją uczuleniową, np. na pampersy. Wówczas pomaga stosowanie zwykłych pieluch tetrowych.
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem pupy dziecka. Z odparzonych miejsc może się nawet sączyć płyn oraz powstają widoczne pęcherzyki lub krostki. Przy odparzeniu pupy niemowlaka powinnaś:
- Po każdym jego przewinięciu dokładnie umyć pośladki i okolice krocza, używając mydełka przeznaczonego dla niemowląt. Jeśli odparzenie pieluszkowe jest dość silne i towarzyszą mu delikatne nadżerki, do wody możesz dodawać tzw. kalię, która ma działanie dezynfekcyjne. Jeśli zapalenie nie jest silne, zasyp dziecku pupę zwykłą mąką ziemniaczaną lub pudrem higienicznym.
- Przy ciepłej pogodzie powinnaś wietrzyć nagą pupę dziecka. Przy dostępie do powietrza szybciej się zagoi.
- Gdy nie wystarcza częsta wymiana pieluch, mycie i wietrzenie, smaruj pośladki i krocze dziecka odpowiednimi kremami, które zabezpieczają skórę przed wilgocią i tarciem. Najlepsze są tłuste kremy oraz wysuszające i bakteriobójcze z dodatkiem cynku. Gdy maluch ma mocno zaczerwienioną pupę, nie wolno stosować żadnych balsamów ani oliwek, gdyż mogą jeszcze bardziej odparzać skórę.
- Przy ostrych zmianach skórnych konieczne może być miejscowe stosowanie maści ze sterydami lub antybiotyku działającego ogólnie.
- Przewijaj dziecko dość często, także i w nocy. W miarę możliwości finansowych kupuj pieluchy lepszej jakości, które są bardziej chłonne i mają funkcję air, zapewniającą pupie dostęp do powietrza. Pamiętaj, że pielucha nie powinna być ciasno zapięta, aby powietrze mogło swobodnie dostawać się do środka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora