Niektóre z nas na samą myśl o jedzeniu dostają mdłości, podczas gdy inne podjadają bez przerwy. Porcję śledzika przegryzana czekoladą lub wędzoną rybę i lody waniliowe zjadasz z apetytem. Nic dziwnego, to wszystko dzieje się za sprawą zmian hormonalnych przebiegających w twoim ciele.
Autor zdjęcia/źródło: flikr.com/David Veksler
Podobno na podstawie, tego co jesz, możesz przewidzieć płeć dziecka. Apetyt na kwaśne rzeczy sygnalizuje, że urodzisz chłopca, z kolei ochota na słodkości oznacza przyjście na świat dziewczynki. Jednak jedno jest pewne wzmożony apetyt podczas ciąży oznacza przyrost wagi. Jeśli w ciąży przytyjesz za dużo, ciężko ci będzie później zrzucić dodatkowe kilogramy. „Nadprogramowe komórki tłuszczowe” wytwarzają hormony, które spowalniają twój metabolizm. Niestety po porodzie też łatwo nie będzie, bo ciało jest wtedy nastawione na gromadzenie tłuszczów.
Konsekwencje przytycia
Nadmierne przybranie wagi w ciąży sprawia, że poród jest dłuższy i cięższy. Może wystąpić przedwcześnie lub zakończyć się cesarskim cięciem. Dziecko może osiągnąć zbyt dużą wagę lub urodzić się z wadą wrodzoną, natomiast poród może przebiegać z komplikacjami. Poza tym nadwaga w ciąży powoduje u ciebie bóle kręgosłupa, opuchliznę nóg i kostek oraz kłopoty ze snem. Warto, żebyś zawczasu pomyślała o walce z tuczącymi zachciankami. Podamy ci najskuteczniejsze sposoby, jak powinnaś kontrolować przyrost wagi.
- Jedz prawdziwe jedzenie tzn. jak najmniej przetworzone.
- Podjadaj i popijaj w ciągu dnia w małych ilościach. Stabilizuje to poziom insuliny we krwi i dostarcza organizmowi energii zgodnie z jego zapotrzebowaniem. Jest to dobry sposób na przyspieszenie spalania kalorii. Osoby, które jedzą często i mało są szczuplejsze.
- Nie doprowadzaj się do głodu. Może on wzmagać mdłości i doprowadzać do przejadania się. Gdy jesteś głodna łatwiej poddajesz się niezdrowym zachciankom.
- Jedz najpierw to co najszybciej wypełnia żołądek. Rozpoczynaj swój posiłek od warzyw. Pokarmy bogate w białko i błonnik sprawią, że będziesz miała mniejsza ochotę na węglowodany.
- Jedz bez ograniczeń na przykład warzywa. Maja one niewiele kalorii i szybko zaspokajają apetyt.
- Zacznij dzień od śniadania. To co zjesz rano programuje twój organizm na resztę dnia. Osoby, które nie jadają śniadań częściej zadowalają się tzw. śmieciowym jedzeniem w ciągu dnia.
- Dużo ruszaj się. Wpłynie to dobrze na twoją sylwetkę i odpręży twój umysł.
- Unikaj stresów. Nadmierne wydzielanie się kortyzolu – hormonu stresu stymuluje wydzielanie tłuszczu szczególnie na brzuchu.
- Możesz ulec pokusie raz na jakiś czas. Być może organizm chce ci coś zasygnalizować.
- Zapisz swoje najczęstsze zachcianki i pomyśl czym możesz je zastąpić. Poszukaj najzdrowszych zamienników.
- Skonsultuj się z lekarzem w sprawie swoich zachcianek. Czy przypadkiem nie są one przyczyną potrzeb twojego organizmu.
- Raz dziennie zjedz coś słodkiego i zdrowego, jak np. kawałek gorzkiej czekolady.
- Gdy jednak pokusa zaczyna ciebie przerastać, wybierz się na spacer i zabierz ze sobą butelkę wody. Skup się na innych rzeczach niż zachcianki podniebienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak nie przytyć w ciąży za dużo? - PORADY DIETETYKA>>
Co jeść, a czego nie jeść w ciąży?>>