Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Po czym więc poznać, że dziecku zaczynają rosnąć ząbki? W jaki sposób pomóc mu, gdy ząbkowanie sprawia mu dyskomfort i dokuczając mu dziąsła przez co traci apetyt? Jak złagodzić ból wywołany ząbkowaniem, gdy nie może usnąć? Nasze porady związane z ząbkowaniem u niemowląt na pewno Ci pomogą.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowląt?
Warto zauważyć, że ząbkowanie jest sprawą indywidualną, więc nie musisz się denerwować, że rówieśnik Twojego maluszka uśmiecha się szeroko chwaląc się pierwszymi ząbkami. Zdarza się, że maluchom ząbek pojawia się w piątym miesiącu, a innym, gdy skończą roczek. Jest to uwarunkowane rodzinnie, dlatego warto dowiedzieć się kiedy u Ciebie, mamusiu pojawiły się pierwsze ząbki lub u ojca maluszka.
Po czym więc poznać, że zaczyna się ząbkowanie?
Zanim pojawi się pierwszy ząbek i ogromna radość u rodziców, dziąsła dziecka zazwyczaj swędzą. Można zauważyć, że malec wkłada do buzi rączki i wszystko co znajdzie się w ich zasięgu.
Pierwszym objawem zazwyczaj jest obfite ślinienie się. Zaglądając do buzi dziecka, rodzice zauważą, że dziąsła są zaczerwienione i delikatnie opuchnięte. Gdy pierwsze ząbki mają się lada chwila pojawić, dziecko może zacząć być bardziej płaczliwe. To przez dziąsła, które stają się wrażliwe i bolą malca. Stan ten może utrzymywać się przez kilka następnych miesięcy.
W jaki sposób możemy pomóc naszemu dziecku?
Ból można złagodzić kilkoma sposobami, np. dając dziecku zimny, gumowy gryzak, który jest wypełniony wodą. Pamiętajmy by schłodzić go przez kilka minut w lodówce (byle nie w zamrażarce). Na rynku możemy znaleźć również specjalne grzechotki, które przeznaczone są dla ząbkujących maluchów.
Skutecznym rozwiązaniem jest również posmarowanie dziąseł dziecka specjalnym żelem (np. Dentinox), który złagodzi ból. Możemy go dostać w aptece, bez recepty.
W trakcie ząbkowania u niemowląt trzeba w specjalny sposób dbać o higienę?
Tak. To czas, gdy maluch wkłada do buzi różne przedmioty chcą instynktownie złagodzić objawy swędzenia. Dlatego starajmy się często myć zabawki dziecka jak również jego rączki i buzię, tak aby nie roznosić i mnożyć bakterii.
W momencie, gdy pojawi się pierwszy ząbek, należy dwa razy dziennie pielęgnować go delikatną silikonową szczoteczką, specjalnie do tego przeznaczoną. Nie używajmy na razie pasty do zębów dla dzieci, gdyż maluch nie będzie umiał jej wypluć.
Co zrobić, gdy ząbkowanie u niemowlaka traci apetyt? Czy należy zmuszać go do jedzenia?
Nie róbmy nic na siłę. Przyczyną braku apetytu u naszego malucha jest na pewno ból dziąseł, które podczas ssania bolą go jeszcze bardziej. Nie denerwujmy się. W takiej sytuacji posmarujmy dziecku dziąsła przed karmieniem odrobiną żelu.
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkowanie jest przyczyną podwyższonej temperatury u malucha?
Wszystko zależy od tego jak wysoka jest temperatura dziecka i czy przy wystąpieniu jej towarzyszą inne objawy. Jeśli temperatura nie przekracza 38ºC, nie ma się czym niepokoić. Jednak, gdy występuje wyższa bądź maluch kaszle, ma biegunkę lub wymiotuje – powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Zapraszamy również do lektury:
Pielęgnacja mlecznych ząbków u dzieci>>
Partnerem artykułu:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.