Opublikowany przez: Magda Prokop-Duchnowska 2013-08-05 11:19:42
Nic na siłę
Mimo to, dla wielu rodziców opóźnione ząbkowanie jest powodem do zmartwień. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z zaufanym pediatrą, który odpowie na nurtujące nas pytania, a w razie potrzeby zleci wykonanie odpowiednich badań. - Opiekunowie muszą wiedzieć, że ząbkowania nie da się przyspieszyć, ponieważ tempo tego procesu zapisane jest w genach - mówi Przybylska. Niedopuszczalne jest np. nacinanie dziąseł, które nie tylko nie pomoże w wyrżnięciu, ale może wręcz zaszkodzić, powodując u dziecka poważne powikłania zdrowotne.
Zdarza się, że ząbkowanie jest przyczyną nie tylko bólu, ale również innych, niepokojących objawów, np. zaczerwienienia, obrzęku czy zapalenia dziąsła. Powikłania te obserwuje się najczęściej w przypadku zaniedbań higieny jamy ustnej. W takiej sytuacji może dojść do zakażenia lub zapalenia mieszka zęba mlecznego, a w niektórych przypadkach nawet do zapalenia kości szczęki lub żuchwy.
Czy ząbkowanie może być przyczyną kataru? |
Kilka tygodni przed wyrżnięciem ząbka, na otaczającym go dziąśle pojawia się czasem niewielki siniak, będący niebieskawym zasinieniem błony śluzowej. Objaw wskazuje często na powstanie krwiaka. Zdaniem Przybylskiej stan zasinienia wymaga zawsze uważnej obserwacji, a niekiedy wręcz interwencji lekarskiej.
Wielu rodziców obawia się, że przyczyną opóźnionego ząbkowania u ich dziecka może być brak zawiązków zębów mlecznych. - Należy jednak wiedzieć, że taka wada występuje niezwykle rzadko, dotyczy bowiem tylko 1 proc. dzieci - tłumaczy stomatolog. Poza tym, brak zawiązka zęba mlecznego nie musi wcale oznaczać braku zawiązka zęba stałego. Czasami czas oczekiwania na wyrżnięcie się danego zęba wydłuża się i nawet jeśli się on nie pojawi, nie ma potrzeby fundowania dziecku żadnego specjalnego leczenia - wystarczy zabrać je na konsultacje do ortodonty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
kasiakasia123 2015.08.04 10:46
Najpierw należy masować lekko dziąsła, a gdy zacznie się już pojawiać ząbek to trzeba podawać schłodzony gryzak. No i oczywiście regularne wizyty u dentysty + codzienne mycie zębów
Sonia 2014.01.29 10:45
Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bezobjawowo. A niketóre tak, że nocki nieprzespane, katar, biegunka....
178.37.*.* 2013.10.30 22:03
nam pomagały schłodzone gryzaczki tylko w lodówce nie w zamrażalce, a kiedy hanię bardzo bolało podawałam jej milifen syropek przeciwbólowy, przeciwgoraczkowy i przeciwzapalny, bardzo pomagał małej szczególnie przesypiać noce
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.