Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-09-22 15:50:12
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ bolesne ząbkowanie
Idealną sytuacją jest niespodziewane odkrycie u maluszka ślicznego, białego ząbka. W większości przypadków jednak nie jest tak łatwo. Dzieci ciężko przechodzą ząbkowanie, wiąże się ono z bólem, marudzeniem, a nawet stanem podgorączkowym. Pierwsze nieprzyjemne objawy ząbkowania mogą dać o sobie znać nawet kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Na pewno zauważycie je u swojego dziecka, a wtedy pomocne okażą się metody łagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem maluszka.
Ząbkowanie – jak przebiega?
Zawiązki zębów kształtują się już w 6. tygodniu życia płodowego. Stopniowo pokrywają się one warstwą szkliwa, w dziąsłach tworzy się korona zęba. Z tak ukształtowanymi zębami dziecko przychodzi na świat. Mimo, że ich jeszcze nie widać cały czas się rozwijają, gdy korona zęba jest już odpowiednio ukształtowana zaczynają rosnąć korzenie, co sprawia, że zęby przebijają się przez dziąsła i stają się widoczne. Dzieje się to zwykle pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia dziecka, może się również rozpocząć nieco wcześniej lub później. Ten proces to ząbkowanie. Nic więc dziwnego, że jest on bardzo bolesny skoro ostre zęby muszą się przebić przez delikatne i mocno unerwione dziąsła. Sami dobrze wiemy jak boli wyrzynanie zębów, bo mimo że nie pamiętamy jak rosły nam mleczaki to znamy ból wyrzynania się zębów mądrości.
Objawy ząbkowania u dziecka
Pierwsze objawy ząbkowania u niemowlęcia możesz zauważyć już ok. 3 miesiąca życia. Dziecko zaczyna się obficie ślinić, wkłada wszystkie przedmioty do buzi mocno zaciskając na nich dziąsełka, jest marudne, często ma podwyższoną temperaturę (do 38 st.), ale nie gorączkuje. To znak, że dziąsła zaczynają je swędzieć, a nawet boleć, więc niedługo zobaczysz jego pierwszy ząbek. Tuż przed pojawieniem się go dziąsła stają się rozpulchnione i zaczerwienione oraz drażliwe na każdy dotyk. Malec z tego powodu może być rozdrażniony i płaczliwy, nie chce też jeść i często budzi się z płaczem z powodu bólu.
Bolesne ząbkowanie – jak załagodzić ból?
Dbaj o higienę jamy ustnej malca – nawet, gdy maluch nie ma jeszcze zębów przynajmniej raz dziennie myj jego dziąsła najlepiej używając do tego sterylnego gazika nasączonego wodą lub wyciągiem z rumianku.
Zastosuj żel na ząbkowanie dla niemowląt – przyniesie on ulgę maluchowi szczególnie w nocy, gdy inne sposoby łagodzenia bólu nie są możliwe do zastosowania. Żel na dziąsła Dentinox zawiera łagodne dla dziecka substancje znieczulające, przeciwzapalny wyciąg z rumianku, który wspomaga również gojenie ran mogących powstać przy pocieraniu przez dziecko swędzących dziąseł, a także zapobiegający próchnicy ksylitol. Żel uśmierzy ból i złagodzi stan zapalny dziąseł.
Masuj dziąsła maluszka - gdy zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki lub aby złagodzić ich wyrzynanie się masuj dziąsła maluszka silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Posłuży ci ona również do mycia pierwszych ząbków dziecka. Wystarczy nałożyć na nią odrobinę delikatnej pasty do zębów dla niemowląt bez fluoru, która zawiera czyszczący żel krzemowy i zapobiegający próchnicy ksylitol.
Gryzaki – swędzące dziąsła dobrze wymasuje odpowiedni gryzak, najlepiej gumowy wypełniony wodą. Taki gryzak schłodź w lodówce, chłód działa znieczulająco (ale nie w zamrażarce, bo będzie on zbyt twardy i zamiast łagodzić, podrażni wrażliwe dziąsła).
Gdy maluchowi bardzo dokucza ból dziąseł, jest marudny, ma podwyższoną temperaturę, płacze i nie da się utulić możesz dodatkowo podać mu paracetamol w czopkach lub syropie. Złagodzi on ból i obniży temperaturę. Jednak jeśli nie przyniesie on ulgi dziecku, a u malucha wystąpi gorączka, biegunka i inne objawy chorobowe udaj się natychmiast do lekarza.
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.