Opublikowany przez: Familiepl 2021-09-17 08:43:27
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Lucas Alexander on Unsplash
Samorządy będą miały rok, aby w swoich statutach dodać zapis informujący, że aby dostać się do wybranego żłobka lub przedszkola, dziecko będzie musiało posiadać zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień. Taka zasada będzie wynikała z projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego, którego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
Już w ubiegłym roku kilka samorządów wprowadziło takie zasady, jednak spotkały się one częściowo z protestem rodziców, a niektórzy kierowali sprawy do NSA. W większości jednak sąd przyznawał rację samorządom – pisaliśmy o tym w artykule Wyrok sądu: szczepione dzieci mogą dostać więcej punktów w rekrutacji.
Sądy zwykle uzasadniały wyrok interesem dzieci, jak w przytoczonym poniżej fragmencie uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 października 2020 r., sygnatura III SA/Gl 522/20:
"Zauważyć należy, że cytowany przepis, w odróżnieniu od innych dotyczących analizowanej problematyki, jak choćby ust. 2 i 5 art. 131 Prawa oświatowego nie odnosi się do "kandydata", lecz "dziecka", co oznacza, że Rada Gminy ustalając kryteria na drugim etapie rekrutacji może uwzględnić także interes innych dzieci korzystających z opieki przedszkolnej, które - mimo, że same poddane obowiązkowym szczepieniom - przebywając z dziećmi niezaszczepionymi są bardziej narażone na kontakt z zarazkami. Wydaje się, że jest to też w interesie samych kandydatów, którzy będąc niezaszczepionymi przebywają w dużym skupisku dzieci i przez to również są bardziej podatne na zarażenie. Wchodzi tu zatem w grę nie tylko interes dziecka polegający na objęciu go wychowaniem przedszkolnym, ale także interes innych dzieci polegający na respektowaniu ich prawa do ochrony zdrowia, a nawet potrzeby społeczne polegające na zapobieganiu epidemiom chorób zakaźnych."
Nowelizacja przepisów sprawi, że szczepienie dziecka będzie stanowiło kryterium ustawowe podczas rekrutacji do żłobka i przedszkola.
– Mamy poszerzającą się grupę rodziców, którzy unikają obligatoryjnych szczepień najmłodszych dzieci. Chcemy dać samorządowcom możliwość kontroli tego procesu – uzasadniał senator Bogdan Zdrojewski, jak podaje Dziennik Rzeczpospolita.
Kryterium to nie będzie jednak obowiązywało sześciolatków, których rodzice będą zapisywać do zerówki.
CZYTAJ TEŻ >> Wariant Delta koronawirusa groźny zwłaszcza dla dzieci?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.