Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-04-29 13:14:32
Starasz się zdrowo odżywiać, ćwiczyć i mimo to nie chudniesz? Jedną z przyczyn mogą być Twoje uwarunkowania genetyczne lub np. zespół metaboliczny. Dowiedz się na czym on polega i jakie badania pomogą Ci właściwie o siebie zadbać.
ZESPÓŁ METABOLICZNY - co to jest?
Słowo „zespół” oznacza, że jest to nie sama choroba, ale zbiór zagrożeń dla zdrowia. Zespół metaboliczny to czynniki związane przede wszystkim ze stylem życia, które w wysokim stopniu zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, miażdżyca), które odpowiadają za 51,2% zgonów Polek.
Dotyczy on co czwartej Polki, czyli tych, które prowadzą niezdrowy i niesportowy tryb życia, a więc mogą mieć otyłość brzuszną (obwód w pasie powyżej 80 cm) i nadciśnienie tętnicze (powyżej 130/85 mm HG). Osobom takim grozi insulinooporność (i co za nią idzie cukrzyca) lub dyslipidemia (niewłaściwy poziom trójglicerydów lub cholesterolu).
O ile jesteśmy w stanie walczyć ze swoją nadwagą czy otyłością, zacząć uprawiać sport, ograniczyć używki i zmniejszyć ilość tłuszczów i przetworzonych węglowodanów w posiłkach, o tyle istnieją czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu. Dotyczą one osób, w rodzinach których występowały wcześniej przypadki cukrzycy typu 2, choroby serca czy nadciśnienie. Ważny jest również fakt, że ryzyko wystąpienia tego zespołu wzrasta wraz z wiekiem.
Pora na badanie?
Zespół metaboliczny bardzo łatwo można zdefiniować, a wykonanie niezbędnej diagnostyki jest bardzo proste i nie zabiera dużo czasu. "Aby diagnostyka wypadła prawidłowo zaleca się wykonanie badań po wypoczynku, a w dzień je poprzedzający ostatni, lekki posiłek powinien być zjedzony do godziny 18:00" – radzi Danuta Kozłowska, specjalistka analityki klinicznej, Dyrektor ds. Medycznych Sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA. Niewątpliwą zaletą częstych badań skriningowych (inaczej: przesiewowych) jest możliwość szybkiego wychwycenia bodźców, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jak może wyglądać badanie? DOWIEDZ SIĘ WIECEJ! >>
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.