Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: freepik/pressfoto
Jeśli maluch zbyt wcześnie pozna słodki smak, może odmówić jedzenia i picia wszystkiego co nie jest słodkie. Czym więc zastąpić cukier w diecie dziecka? Jakie zamienniki będą pyszne a jednak zdrowe?
Dość trudno jest całkowicie wyeliminować słodycze z diety dziecka. Aby uniknąć takich sytuacji warto znaleźć odpowiedni zamiennik cukru i od najmłodszych lat uczyć dziecko rozsądnego podejścia do słodyczy. Przede wszystkim postaraj się zrezygnować z kupowania żelek, kalorycznych batonów i lizaków. Dobry zamiennik cukru, przynajmniej tego złego, to czekolada, lody naturalne lub pełnoziarniste ciastka. W diecie dziecka również unikaj słodkich płatków śniadaniowych i gotowych soków. Zamiast nich możesz maluchowi serwować musli z suszonymi owocami, świeżo wyciskany sok czy owocowe chipsy.
Nigdy nie mocz smoczka dziecka w miodzie lub słodkich napojach i nie dosładzaj jedzenia oraz napojów. Słodycze powinnaś zastąpić suszonymi owocami lub przecierami z owoców lub warzyw np. marchewki, buraka lub dyni. Biały cukier, który dodajesz do jedzenia zastąpi:
- to naturalna substancja słodząca, pozyskiwana z brzozy.Ma działanie antybakteryjne i zwiększa odporność.
- pochodzi z Meksyku, zawiera fruktozę oraz duże ilości inuliny – naturalnego prebiotyku.
- ma mnóstwo składników mineralnych i witamin, pochodzi z Kanady.
- ma działanie bakteriobójcze, zmniejsza stany zapalne, jest naturalnym antybiotykiem.
- ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a także sporo składników mineralnych i witamin. Jest bardzo słodka.
Na co dzień w sklepach masz dostęp do zdrowych zamienników cukru dla dziecka lub do tego z buraków cukrowych (cukier biały i sacharoza). Wybór należy do ciebie i chyba nie będziesz się wahać. Od biedy - oryginalny cukier trzcinowy jest o wiele zdrowszy. Nie jest on poddany oczyszczeniu, dlatego zawiera małe ilości żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i potasu, natomiast cukier biały jest mocno oczyszczony i tym samym pozbawiony jakichkolwiek substancji odżywczych. Po spożyciu cukru białego szybko wzrasta stężenie glukozy we krwi,po czym równie szybko spada powodując uczucie głodu. Warto wprowadzić do diety dziecka zamienniki cukru, które pomogą zadbać o jego zdrowie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zamiłowanie do słodyczy = depresja?>>
Podstawowe zasady żywienia dwulatka>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.