Opublikowany przez: Emilia Ch. 2021-05-16 18:55:14
Czym jest wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka i co może wskazywać na to, że dotyczy mojego dziecka? Do kogo się udać, by potwierdził lub rozwiał wątpliowości i jak się leczy wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka
● Nienaturalna pozycja dziecka – wyginanie ciała w łuczek
● Odchylanie główki w tył
● Nadmierna płaczliwości dziecka (płacz bez powodu) i rozdrażnienie
● Napinanie i prężenie ciała
● Zaciskanie i nieotwieranie piąstek
● Brak chwytności w piąstkach (nieumiejętności trzymania zabawek)
● Prężenie i prostowanie nóg
● Krzyżowanie nóg
● Ściąganie paluszków u stóp w dół
Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego mogą mieć różne podłoże. Schorzenie może powstać jeszcze przed urodzeniem dziecka, jak i w czasie pierwszych miesięcy życia malucha. Jedną z częstych przyczyn wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka jest złe ułożenie w macicy. Kiedy maluszek ma zbyt mało miejsca w brzuchu mamy i w związku z tym mało się rusza, może dojść do tzw. przykurczu ułożeniowego, co po narodzinach skutkuje właśnie wzmożonym napięciem mięśniowym. Wzmożone napięcie mięśniowe może mieć też podłożone neurologiczne wynikające z zaburzenia w środkowym układzie nerwowym. Jednak ta przyczyna zazwyczaj jest diagnozowana jeszcze w szpitalu, tuż po porodzie. Do powstania wzmożonego napięcia mięśniowego często też nieświadomie przyczyniają się sami rodzice popełniając błędy przy noszeniu, usypianiu czy karmieniu niemowlęcia. Mogą nimi być chociażby – układanie dziecka tylko na jednym boku, podnoszenie malucha łapiąc pod paszkami a nie podtrzymując za pupę i nóżki, noszenie w pozycji pionowej a nie na tzw. „fasolkę”.
Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowane wzmożone napięcie mięśniowe konieczna będzie odpowiednia rehabilitacja, a także – jeśli wynika ono z niewłaściwych nawyków pielęgnacyjnych rodziców – ich wyeliminowanie i zmiana na właściwe. W leczeniu wzmożonego napięcia mięśniowego zazwyczaj stosuje się dwie metody rehabilitacji: NDT Bobath oraz metodę Vojty.
Głównym celem tych terapii jest rozluźnienie wszystkich napiętych u maluszka mięśni a także ich wzmocnienie. Leczenie polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które fizjoterapeuci dopasowuje do wieku i możliwości dziecka. Wskazane jest, by te ćwiczenia w miarę swoich możliwości wykonywali z dzieckiem w domu także rodzice. Przyspieszy to zdecydowanie proces leczenia oraz sprawi, że dziecko szybciej wróci do formy i będzie się prawidłowo rozwijało. Należy pamiętać, że nieleczone wzmożone napięcie nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju dziecka, ale także do powstania poważnych schorzeń kręgosłupa, takich jak chociażby skolioza lub asymetria. Dlatego tak ważne jest, by właściwa rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej, aby nie doszło do nieodwracalnych zmian.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.