Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Wysypka u niemowlaka@flikr.com/mulan
Bardzo często trudno jest ustalić, co wywołało wysypkę u dziecka. Malucha mogło uczulić jedzenie lub niewymieniona pielucha. Przyczyną mogły być także środki higieniczne lub zakażenie. Często wysypka na twarzy i szyi u niemowlaka pojawia się bez przyczyny i niekiedy przechodzi w tzw. trądzik niemowlęcy. Wysypka ta jest skutkiem zmiany gospodarki hormonalnej z hormonów matki na własne.
U niemowlaka pojawiają się rozmaite rodzaje wysypki. W większości przypadków diagnozę powinien postawić lekarz, ale powinniśmy też umieć samodzielnie rozpoznawać najczęstsze jej rodzaje.
Wysypka alergiczna - może ją powodować alergia pokarmowa albo uczulenie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Częstym alergenem są także substancje drażniące wchodzące w skład detergentów i kosmetyków dla dzieci. Wysypka często przybiera formę pokrzywki. Objawem jest pojawienie się płaskich, wyraźnie zarysowanych bąbli. Pokrzywka może występować na całym ciele. Z reguły uwidacznia się na brzuszku, rękach i buzi.
Wysypka atopowa - to przewlekła choroba alergiczna, na ogół warunkowana genetycznie. Skóra u niemowląt jest bardzo sucha, łuszczy się i mogą pojawiać się na niej małe grudki lub zmiany o charakterze rumieniowym. Wysypka zwykle pojawia się najpierw na policzkach, a potem na całej buzi. Wraz z rozwojem choroby zmiany skórne obejmują zgięcia łokci, zgięcia podkolanowe i całe ciało. Skóra w miejscach zmian może ulegać ściemnieniu. Wysypce atopowej często towarzyszy świąd.
Potówki - to efekt zatrzymywania potu w ujściach gruczołów potowych. Potówki to drobne krostki wypełnione przezroczystym płynem. Pojawiają się z reguły w miejscach narażonych na przegrzanie, m.in. w fałdach skóry, pod pachami, w pachwinach. Nie towarzyszą im inne dolegliwości. Do lekarza należy się udać, gdy potówki nie ustępują pomimo wietrzenia i dokładnego osuszania skóry oraz wtedy, gdy skóra wokół potówek jest zaczerwieniona.
Pieluszkowe zapalenie skóry – jeśli wysypka u niemowlaka pojawia się na skórze pośladków, może być efektem pieluszkowego zapalenia skóry. Powstaje stan zapalny wywołany odparzeniem skóry na pupie z powodu zbyt rzadkiej wymiany pieluch. Narażona na kontakt z kałem i moczem skóra dziecka reaguje podrażnieniem i zaczerwienieniem. W przypadku ciężkiej formy na skórze pośladków pojawiają się krostki, które mogą przekształcać się w małe nadżerki. Odparzeniom towarzyszą: ból, pieczenie, podwyższona temperatura ciał
Wysypka przy różyczce - charakterystyczne objawy to drobne, bladoróżowe plamki, luźno rozsiane po ciele. Pojawiają się najpierw za uszami, a potem rozprzestrzeniają się na tułów. Różyczce towarzyszy zwykle niewysoka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych na szyi i karku. Zmiany skórne przy zakażeniu różyczką nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować. Wysypka znika bez śladu po trzech-czterech dniach. Do lekarza udaj się, gdy niemowlę ma mniej niż pół roku i występuje wysoka gorączka.
Wysypka przy ospie - to zakaźna choroba wirusowa. Wysypka wywołana ospą ma postać niesymetrycznych plamek, które po kilku godzinach przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Z czasem pęcherzyki stopniowo zmieniają się w brunatne strupki, które odpadają. Wysypka przy ospie wietrznej pojawia się najpierw na głowie, a potem na całym ciele. Występuje w kilku rzutach, dlatego na ciele widać zarówno świeże pęcherzyki, jak i zaschnięte strupki. Ospie towarzyszy gorączka i silny świąd.
Wysypka przy odrze - to wirusowa choroba zakaźna. Narażone są na nią niemowlęta od szóstego do dwunastego miesiąca życia. Młodsze dzieci chronione są przez przeciwciała od mamy, a starsze są szczepione w trzynastym miesiącu życia. Wysypka w przebiegu odry ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach. Na początku może pojawiać się na śluzówce jamy ustnej i ma wtedy postać białych plamek. Potem obejmuje całe ciało. Odrze towarzyszą: gorączka, katar, kaszel i światłowstręt.
Wysypka przy szkarlatynie – choroba inaczej zwana płonicą, to ostra choroba bakteryjna. Wysypka przy szkarlatyny ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się ze sobą w grupy – w duże, różowoczerwone placki. Wysypka może się pojawić w ciągu doby od wystąpienia gorączki. Krostki występują na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn. Płonicy towarzyszy gorączka, ból brzucha i ból gardła. Gardło ma kolor silnie czerwony, a język dziecka jest pofałdowany.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.07.15 16:58
u nas byla niestety ;/
Kasia P. 2016.07.15 09:48
Powodzenia Gocha u lekarza. Na pewno załagodzicie problem ;)
gocha2323 2016.07.14 22:28
mój syn podejrzewam, że ma wysypki na tle alergicznym! dlatego za 1,5 tyg mamy wizyte u alergologa!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.