Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2017-07-11 15:24:20
Autor zdjęcia/źródło: Kleszcze, Beka Setzer Facebook/prostooleh / Freepik
Wydawało się , że tak nagłaśniany każdego roku problem kleszczy jako tako opanowaliśmy. Wiemy , że dziecko i siebie należy dokładnie oglądać po powrocie z miejsc z dużą ilością drzew i krzewów. Wiemy, mniej więcej, jak usunąć kleszcza z ciała, wiemy także, że kleszcze mogą przenosić groźną boreliozę. Lecz czy wiedzieliście, że pod skórę wbijają się także larwy kleszczy?
Historia Emmalee, dziewczynki, w ciele której mama znalazła 150 larw kleszczy jest na to najlepszym dowodem. Dziewczynka po powrocie z zabawy w przydomowym ogródku wyglądała, jakby była brudna. Na powierzchni niemal całego ciała jej mama dostrzegła czarne punkciki i próbowała je zmyć z córki. Gdy okazało się to niemożliwe zaczęła z jej ciała wyciągać nimfy kleszczy, czyli coś pomiędzy larwami a dorosłymi osobnikami. Następnie umyła dziewczynkę i wyprała jej ubrania. Następnego dnia dziewczynka z mamą znalazły się jednak u lekarza, ponieważ córka dostała gorączki, a ciało dziecka w miejscach po kleszczach pokryte było czymś, co wyglądało jak wysypka. Dziewczynkę poddano leczeniu antybiotykiem. Na szczęście, nie wykryto u niej boreliozy.
To zdarzenie, zakończone szczęśliwie, było dla mamy Emmalee powodem do nagłośnienia historii, aby ustrzec innych rodziców przed podobnymi sytuacjami. Problemem jest bowiem to, że dostrzec nimfy w organizmie człowieka jest o wiele, wiele trudniej niż dorosłego kleszcza. Dlatego najważniejsze, abyśmy nie odpuszczali i po każdej wycieczce dokładnie oglądali dzieci i siebie.
Kleszcze uwielbiają ciało ludzkie, a najchętniej sadowią się na głowie i wszelkich zgięciach: łokci, kolan i w pachwinach. Jeśli mamy pecha i po udanej wycieczce stwierdziliśmy, że nasze dziecko lub my mamy kleszcza, należy natychmiast go usunąć, jednak gdy kleszcz usadowił się zbyt głęboko w ciele lepiej udać się do lekarza. Jak samodzielnie usunąć kleszcza?
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Zrób to bez błędów KROK PO KROKU>>
Za pomocą pensety spróbuj chwycić kleszcza jak najbliżej swojego ciała (tam jest jego główka) i pociągnij delikatnie obracając kleszcza. Następnie należy zdezynfekować miejsce po usunięciu kleszcza. Jeśli jakaś część kleszcza została w rance lepiej wybierz się do lekarza, żeby usunął pozostałości. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza jeśli zobaczysz, że miejsce po ukąszeniu jest zaczerwienione, nawet jeśli minęło kilka tygodni od ukąszenia.
ZOBACZ TAKŻE:
Kleszcze u dzieci – wywiad z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.