Opublikowany przez: Familiepl 2020-11-25 10:36:24
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Van Tay Media on Unsplash
Spór, który skończył się wyrokiem w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach dotyczył możliwości uzyskania dodatkowych punktów za szczepienia w trakcie drugiego rekrutacji do przedszkola. Radni Gminy Piekary Śląskie, uchwalili, aby przedszkola mogły wprowadzić dodatkowe punkty dla dzieci, które spełniają wymóg obowiązkowych szczepień. Punkty te mogłyby być przyznawane w drugim etapie rekrutacji. Jednak ustalenia te podważył Wojewoda, który sprzeciwił się takim zapisom, przytaczając także regulacje prawne, które opisywały zbieranie danych o sczepieniach jako sprzeczne z ochroną prywatności i danych osobowych.
Sprawa trafiła do sądu, który jednak przychylił się do stanowiska Rady gminy, uznając, że wprowadzenie takiego wymogu w tym etapie rekrutacji jest zgodne z prawem.
Jak możemy przeczytać w wyroku sądu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 października 2020 r., sygnatura III SA/Gl 522/20:
Zauważyć należy, że cytowany przepis, w odróżnieniu od innych dotyczących analizowanej problematyki, jak choćby ust. 2 i 5 art. 131 Prawa oświatowego nie odnosi się do "kandydata", lecz "dziecka", co oznacza, że Rada Gminy ustalając kryteria na drugim etapie rekrutacji może uwzględnić także interes innych dzieci korzystających z opieki przedszkolnej, które - mimo, że same poddane obowiązkowym szczepieniom - przebywając z dziećmi niezaszczepionymi są bardziej narażone na kontakt z zarazkami. Wydaje się, że jest to też w interesie samych kandydatów, którzy będąc niezaszczepionymi przebywają w dużym skupisku dzieci i przez to również są bardziej podatne na zarażenie. Wchodzi tu zatem w grę nie tylko interes dziecka polegający na objęciu go wychowaniem przedszkolnym, ale także interes innych dzieci polegający na respektowaniu ich prawa do ochrony zdrowia, a nawet potrzeby społeczne polegające na zapobieganiu epidemiom chorób zakaźnych.
Jakkolwiek najistotniejszym kryterium jest dobro dzieci, to jednak nie można zapominać, że przedszkole to nie tylko uczęszczające do niego dzieci, ale także zatrudniony tam personel - nauczycielski i pomocniczy. Z pewnością w interesie społecznym leży minimalizowanie narażenia również tej grupy na zachorowanie, co zapobiegnie problemom z obsadą kadrową i korzystaniu ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Źródło i pełna treść Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 października 2020 r. III SA/Gl 522/20
CZYTAJ TEŻ:
>> Nowe wytyczne dla przedszkoli - zobacz
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.