Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-04-04 17:48:14
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Niestety, egzema to choroba, na którą w dużej mierze nie mamy wpływu – naukowcy szacują, że może ona zależeć w aż 80% od czynników genetycznych. Sama egzema może być jednak endogenna (wywoływana przez czynniki wewnętrzne) lub egzogenna (czynniki zewnętrzne). Dowiedz się, jakie objawy daje wyprysk atopowy na dłoniach. Sprawdź też, jak łagodzić objawy i zapobiegać nawrotom stanów zapalnych.
Najbardziej rozpowszechnioną odmianą choroby jest egzema kontaktowa. W tym przypadku zmiany chorobowe pojawiają się w miejscach, które miały bezpośredni lub bliski kontakt z alergenem (materiałem uczulającym). To najczęściej detergenty i domowe środki czystości. Wyprysk atopowy na dłoniach to zatem częsta przypadłość osób, które zawodowo zajmują się sprzątaniem. Cierpią na nią również medycy czy ogrodnicy.
Na chorobę narażone są przede wszystkim osoby, które zawodowo mają kontakt z chemikaliami i innymi środkami chemicznymi – rolnicy, floryści, kucharze, cukiernicy czy fryzjerzy.
Egzema na dłoniach jest praktycznie niespotykana u dzieci.
Niestety, objawy, które daje egzema, nie są charakterystyczne i mogą być mylone z wieloma innymi chorobami, takimi jak łuszczyca, grzybica, świerzb czy alergia. Pamiętaj, by nie próbować samodzielnie diagnozować problemu dermatologicznego, który cię dotknął – udaj się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Objawy egzemy to najczęściej:
Wyprysk atopowy na dłoniach należy leczyć przede wszystkim miejscowo, ale przed rozpoczęciem walki z problemem konieczne jest zidentyfikowanie alergenów, które są za niego odpowiedzialne. Unikaj samodzielnego przyjmowania preparatów – mogą one tylko pogorszyć przebieg choroby!
Jedyna możliwość zapobiegania wyprysku atopowemu to bezpośrednie unikanie kontaktu z alergenami i substancjami drażniącymi. W przypadku egzemy na dłoniach trzeba korzystać z alternatywnych środków (na przykład naturalnych i ekologicznych detergentów w miejsce tych marketowych) lub zadbać o odpowiednie środki ochrony. Nadal kluczowe pozostaje także to, by bezpośrednio dbać o skórę. Ważne zabiegi to oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie kosmetyków nawilżających i regenerujących.
Wyprysk atopowy na dłoniach to dolegliwość, która nie zagraża bezpośrednio twojemu życiu lub zdrowiu, ale długofalowo jest bardzo męcząca. W skrajnych przypadkach oznacza nawet możliwość zakończenia kariery zawodowej ze względu na częste nieobecności w pracy, spowodowane nasilającymi się objawami, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków! Jeśli cierpisz na podobne objawy, skontaktuj się z lekarzem. Badania pozwolą określić, z którymi substancjami i składnikami nie powinieneś mieć kontaktu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.