Wypadanie włosów po ciąży – leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wypadanie włosów po ciąży – leczenie

Wypadanie włosów po ciąży – leczenie

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ wypadanie włosów po ciąży - leczenie

W czasie ciąży włosy pod wpływem hormonów są mocne, grube i lśniące, ale zaledwie kilka miesięcy po porodzie wypadają garściami, stają się rzadkie i słabe. Jakie są tego przyczyny i co zrobić, żeby wypadanie włosów po ciąży nie było tak dużym problemem? Jak zadbać i odbudować osłabione włosy? Oto wskazówki, które pomogą poradzić sobie z tzw. „łysieniem poporodowym”.

Wydzielające się w czasie ciąży w znacznie większych ilościach niż normalnie hormony sprawiają, że przyszłe mamy mają wtedy piękne, grube i lśniące włosy. Po porodzie, zwłaszcza w czasie karmienia piersią, znaczna część włosów wypada. Spowodowane jest to spadkiem poziomu estrogenów, który w czasie ciąży jest podwyższony, a po niej wraca do swojego pierwotnego poziomu. U kobiet karmiących piersią wydziela się dodatkowo duża ilość prolaktyny, która również powoduje wypadanie włosów po ciąży. Do wydzielania tego hormonu przyczynia się także stres. Każda młoda mama narażona jest na nerwowe sytuacje, co zwiększa wydzielanie prolaktyny i powoduje wypadanie włosów.

ZOBACZ: Wypadanie włosów po ciąży: przyczyny i zapobieganie >>>

Wypadanie włosów po ciąży jest naturalne. Młode mamy często cierpią na tzw. łysienie poporodowe. Czemu się tak dzieje?

Fazy wzrostu włosa

Proces wzrostu włosa składa się z 3 faz:

  • anagen – faza wzrostu, trwająca od 2 do 8 lat, w której znajduje się 90% wszystkich włosów;
  • katagen – okres przejściowy, trwający około 2 tygodnie; w tej fazie włos przestaje rosnąć, a jego koniec odrywa się od brodawki w mieszku włosowym i przesuwa bliżej powierzchni skóry, przygotowując się do wypadnięcia;
  • telogen – faza spoczynku mieszka włosowego, trwająca od 2 do 4 miesięcy; włosek kurczy się, po czym zaczyna się w nim tworzyć nowy włos, który wypycha stary.

Estrogeny sprawiają, że włos nie wchodzi w fazę katagenu, co powoduje, że włosów na głowie jest więcej. Natomiast 2-3 miesiące po porodzie poziom estrogenów szybko spada, co sprawia, że włosy wypadają. Może się wydawać, że wypadają one nagle i w większej ilości, ponieważ kobieta traci te, które wchodzą w fazę telogenu i te, które powinny wypaść w czasie ciąży.

Wypadanie włosów po ciąży - leczenie

Właściwa dietą na wzmocnienie włosów jest dieta bogata w makro i mikroelementy. Należy również spożywać witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest jedzenie  ryb, jaj i owoców morza. Produkty te zawierają cynk, miedź i żelazo, które są niezbędne dla naszych włosów.

Najważniejsze składniki diety wzmacniające włosy to:

  • niacyna – rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając zaopatrywanie włosów w niezbędne składniki odżywcze;
  • cynk, miedz, żelazo – można je znaleźć w rybach, owocach morza i jajach;
  • witaminy z grupy B – to między innymi razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, ryż.

Należy też używać szamponów i odżywek regenerujących włosy.

Można również stosować witaminy doustne, wzmacniające nie tylko włosy, ale także skórę i paznokcie. Jednak preparatów tych niewolno stosować, jeśli karmi się piersią lub bierze inne witaminy, bo przedawkowanie witamin może być równie szkodliwe co ich niedobór.

A Wy jak leczyłyście wypadanie włosów po ciąży?

Porozmawiajmy na forum>>


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sandra1987
    Sandra1987Ikona zgłaszania komentarza
    też po ciąży miałam z tym wypadaniem problem, zresztą jak połowa moich znajomych, ale jedna z przyjaciółek już wczesniej mi polecała seboradin, że jest z jednej strony łagodny i nie obciąża włosów a przy tym je regeneruje i wzmacnia. mam go już drugi miesiąc i ładną poprawę zaczynam widzieć :)) mojemu mężowi też podrzuciłam, bo wyszedł tez nowy żel i szampon men sport a takie 2w1 mój Marek uwielbia.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Trochę szkoda że takie nie pozostają, ładne, grube i lśniące..