Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-09-10 14:10:35
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Na początku organizm wysyła subtelne sygnały, że coś jest nie tak. Jednak przy współczesnym trybie życia często zostają one zlekceważone. Z czasem może prowadzić to do wyczerpania emocjonalnego. Objawia się ono m.in.:
Jak dochodzi do tego, że organizm mówi STOP i samopoczucie ulega znacznemu pogorszeniu? Jedną z głównych przyczyn wyczerpania jest długotrwały stres i nieumiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresowymi w różnych aspektach życia. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. nierównowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wysokie wymagania wobec siebie czy brak wsparcia emocjonalnego ze strony najbliższych osób.
W niektórych przypadkach przyczyna wyczerpania leży znacznie głębiej. Osoby, które nie odczuwają poprawy po zmianie stylu życia powinny poszukać źródła problemu w stanie zdrowia. Wyczerpanie emocjonalne może być spowodowane chorobami (np. depresją, schorzeniami tarczycy).
Jeśli źródłem problemu jest szybki, stresujący tryb życia, należy pomyśleć jak można go zmodyfikować. W przypadku wyczerpania konieczna jest regeneracja organizmu, odpowiednia ilość snu, a także unikanie używek. Warto pomyśleć również o wsparciu ze strony bliskich osób, a w razie potrzeby poszukać go również u psychoterapeuty.
W walce ze stresem pomocne są różne techniki relaksacyjne. Należą do nich m.in. medytacja uważności, ćwiczenia oddechowe, joga, wizualizacja. Pomóc mogą również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, które mają korzystny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.
W przypadku wyczerpania emocjonalnego warto pamiętać również o zdrowym odżywianiu. W codziennej diecie powinny znaleźć się składniki, które wspierają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i walkę ze stresem. Zaliczają się do nich m.in. magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy z grupy B. Ich źródłem są produkty spożywcze np. tłuste ryby morskie, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych i orzechy. W razie potrzeby można szukać wspomnianych składników również w lekach i suplementach diety.
Jeśli pomimo zastosowania powyższych metod problem nie znika, należy zastanowić się, czy jego przyczyną nie jest choroba. Zaleca się konsultację z lekarzem, który wskaże, jakie badania wykonać przy wystąpieniu objawów wyczerpania.
Ciągłe zmęczenie, brak energii do działania czy problemy ze snem mają różne przyczyny. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, nie można ich lekceważyć. Warto przyjrzeć się im bliżej, bo mogą oznaczać, że organizm jest przeciążony i potrzebuje wzmocnienia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku.
W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.