Opublikowany przez:
Kasia P.
2017-01-18 12:56:56
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @ Wycinanie migdałków u dzieci
Trzeci migdał jest częścią układu odpornościowego czyli nagromadzenia tkanki chłonnej w gardle, zwaną pierścieniem gardłowym Waldeyera. Oprócz migdałka gardłowego pierścień gardłowy tworzą też migdałki trąbkowe, migdałki podniebienne oraz migdałek językowy. Jego lokalizacja na początku dróg oddechowych pozwala na wychwytywanie patogenów z wdychanego powietrza i chroni dziecko przed bakteriami i wirusami ze środowiska zewnętrznego.
Przerost migdałka gardłowego najczęściej rozpoznaje się u dzieci w wieku przedszkolnym. Ma on cała gamę objawów. Jeżeli trzeci migdał jest powiększony, wypełnia częściowo albo w całości nosogardło. To może powodować ciągłe oddychanie przez usta, nieprawidłowy rozwój mowy, chrapanie albo bezdechy w czasie snu.
Dzieci z przerośniętym migdałem gardłowym mogą mieć też przewlekle zapalenie ucha środkowego i niedosłuch, który może prowadzić do opóźnionego rozwoju dziecka. Trzeci migdał, nawet nieprzerośnięty jest nierzadko źródłem infekcji. Częsty katar, ostre zapalenie ucha środkowego oraz infekcje górnych dróg oddechowych mogą być spowodowane patogenami z zakażonego migdałka gardłowego.
Przy podejrzeniu choroby migdałka gardłowego należy udać się do laryngologa, który na podstawie badania oraz historii dziecka zdecyduje o kolejnych krokach. Wycięcie migdałków jest konieczne jeżeli pojawiają się bezdechy w czasie snu, przewlekle zapalenie ucha środkowego i niedosłuch, częsty katar oraz infekcje górnych dróg oddechowych . Ważne jest pamiętać, że samo powiększenie migdałka gardłowego nie jest powodem do zabiegu operacyjnego, jeżeli dziecko nie ma objawów. Z drugiej strony nawet mały trzeci migdał może powodować problemy i być źródłem infekcji. W takim przypadku lepiej jest go usunąć.
Wielkość migdałka gardłowego nie jest wskaźnikiem, a o ewentualnym przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego można zdecydować na podstawie historii choroby dziecka, dodatkowych badań (tympanometria) i badania klinicznego.
Trzeci migdał można wyciąć od skonczonego 2 roku życia dziecka. Poniżej 2 roku życia tylko z poważnych powodów.
Po zabiegu może dziecko odczuwać nieduże bóle gardła. Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko, zwykle są to krwawienia z nosogardła, urazy chirurgiczne podniebienia, języka i trąbek słuchowych.
Zabieg usunięcia migdałków powinnien być wykonany w ogólnym znieczuleniu oraz pod kontrolą kamery (endoskopu). Jeżeli dziecko ma też przewlekłe zapalanie ucha środkowego i niedosłuch trzeba wykonać nacięcie bębenków usznych (paracentezę) i przepłukać ucho środkowe. Zabieg trwa około 30 minut. Po zabiegu może dziecko odczuwać nieduże bóle gardła. Dziecko opuszcza szpital w dniu operacji albo dzień później a następnie przez tydzień powinno zostać w domu i odpoczywać.
Autor: lek. Šárka Solecka, Szpital św. Łukasza
Prezes stowarzyszenia BuggyGym
Stowarzyszenie BuggyGym, na co dzień organizujące treningi BuggyGym - fitness dla matek z małymi dziećmi w wózku, rozpoczęło właśnie ogólnopolską kampanię społeczną "Zima nie jest zła" mającą na celu zachęcenie rodziców niemowląt i małych dzieci do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu w okresie zimowym.
Celem kampanii jest aktywizowanie rodziców, promowanie zdrowego stylu życia rodzin w zimie, uświadamianie ich, jakie korzyści płyną ze spędzania czasu z dziećmi na świeżym powietrzu. Organizatorzy pragną pokazać jak przygotować maluszka do wyjścia na spacer w okresie zimowym, jak go ubrać, zadbać o jego żywienie, wzmacniać organizm dziecka i chronić je przed przeziębieniem.
W ramach kampanii zorganizowane będzie plenerowe wydarzenie "Rusz się zimą z BuggyGym". W kilkunastu polskich miastach rodzice z małymi dziećmi spotkają się na wspólny spacer z elementami treningu BuggyGym i konkurencjami. Spacer będzie trwał około godziny i w niektórych miastach zakończy się wspólnym odpoczynkiem lub warsztatami w kawiarni lub innym zaprzyjaźnionym miejscu. Bliższe informacje dostępne są na stronie www.zimaniejestzla.pl.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!