Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-06-28 07:27:12
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie promocyjne -materiał Partnera
Aby osiągnąć taki efekt, trzeba zadbać o wiele elementów m.in. wystroju - wybór odpowiednich mebli, dobranie kolorystyki ścian i dodatków, ale także odpowiednio zaplanować takie rzeczy jak właściwe okna.
Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, wybierając okna do pokoju dziecka? Między innymi – na ich właściwy rozmiar, rozmieszczenie, odpowiednią izolację akustyczną i termiczną oraz to, czy są bezpieczne dla malucha. W dalszej części artykułu omawiamy szczegółowo te zagadnienia, wyjaśniając, dlaczego mają znaczenie – i co wziąć pod uwagę, przy dokonywaniu zakupu.
Jeśli mamy ten komfort, że budujemy dom od zera i planujemy pokój dla naszej pociechy, warto dobrze dobrać rozmiar okien oraz zadbać o ich właściwe rozmieszczenie względem stron świata. Jeżeli to tylko możliwe, postarajmy się, aby okna nie wychodziły na południe albo na północ – w tym pierwszym przypadku pokój wieczorami może za bardzo się nagrzewać, w tym drugim, być za słabo oświetlony. Okna powinny być dostatecznie duże, aby zapewniać dziecku odpowiednią ilość światła. Dobrze tak przemyśleć ich rozmieszczenie, aby w ich pobliżu istniała możliwość ustawienia biurka a dziecko mogło odrabiać lekcje i czytać przy dziennym świetle.
Termoizolacja okien jest ważna w każdym pomieszczeniu – im szczelniejsze okna, tym łatwiej utrzymać w domu optymalną temperaturę i tym niższe są rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Współczynnik termoizolacji okien (Uw) nabiera jednak szczególnego znaczenia w przypadku sypialni – zwłaszcza dziecięcej. Chłód zimą w pokoju malucha może negatywnie odbić się na jego zdrowiu i jakości snu, nadmierny gorąc latem zaś będzie mocno męczył dziecko. Okna o dobrym – a więc jak najniższym – współczynniku termoizolacji będą więc najlepszym wyborem.
Obecnie maksymalna dopuszczalna wartość współczynnika Uw wynosi 1,1. Warto jednak zainwestować w okna charakteryzujące się lepszymi parametrami – w ofercie renomowanych producentów można znaleźć produkty o wartości Uw poniżej 0,9.
Poziom termoizolacji można poprawić także przez montaż rolet zewnętrznych. Gdy są opuszczone, latem skutecznie chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem, zimą zaś – przed nadmiernym ich wychłodzeniem.
Jeśli dom czy mieszkanie znajduje się w hałaśliwej okolicy – na przykład blisko drogi albo na osiedlu, na którym jest duży plac zabaw, gdzie głośno bawią się maluchy – odgłosy z zewnątrz mogą łatwo zakłócić sen dziecka. Problem może być uciążliwy zwłaszcza jeśli pokoik dziecka znajduje się na parterze bloku, a jego okna wychodzą wprost na chodnik czy ulicę. W takich sytuacjach bardzo ważny staje się zadbanie o odpowiedni wskaźnik izolacyjności akustycznej okna – opisywany symbolem Rw.
- Wskaźnik izolacyjności akustycznej okna informuje nas o tym, jaka różnica w poziomie hałasu wystąpi pomiędzy dźwiękiem słyszalnym na zewnątrz, a w mieszkaniu – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta kompleksowej stolarki otworowej. – Na przykład, jeśli wartość wskaźnika wynosi 35 decybeli, oznacza to, że natężenie dźwięków dostających się do wnętrz przez okna będzie niższe właśnie o 35 decybeli. Im wyższa wartość wskaźnika, tym lepszą izolację akustyczną zapewniają okna.
Wybierając okna do pokoju małego dziecka, można rozważyć zakup produktów ze specjalnymi - bezpiecznymi szybami, które po ewentualnym rozbiciu nie rozlecą się na ostre kawałki, lecz rozpadną na niewielkie fragmenty z tępymi krawędziami.
Okna w pokoju dziecięcym powinny też zawsze posiadać funkcję uchyłu. Umożliwia ona wietrzenie pomieszczeń bez narażania malucha – w przypadku okien otwieranych na oścież istnieje ryzyko, że dziecko przez nie wypadnie.
Wreszcie, na rynku dostępne są zabezpieczenia, które pozwalają zapobiec samodzielnemu otwarciu okna przez małe dziecko. Klamki z kluczykiem czy specjalne linki nie pozwolą, aby maluch wydostał się na zewnątrz oknem.
Aby zapewnić dziecku spokój, koniecznie należy zadbać o odpowiednie osłony okienne. Jakie korzyści przynosi ich zastosowanie? Po pierwsze, wieczorem i rano odcinają one światła wpadające do pokoju z zewnątrz i pozwalają na spokojny sen. Po drugie, w lecie chronią pokój przed nadmiernym nagrzewaniem – zwłaszcza, jeśli okna mają ekspozycję południową lub zachodnią.
Warto zwrócić uwagę na wspomniane już rolety zewnętrzne, które najskuteczniej chronią wnętrze domu. Przy mniejszym budżecie można wziąć pod uwagę np. rolety wewnętrzne, w kasecie, z prowadnicami bocznymi, dzięki którym materiał rolety ściślej przylega do okna i zapewnia dobre zaciemnienie lub osłony typu plisy z materiałem powleczonym od zewnętrznej strony odbijającą promienie słońca powłoką – która i lepiej chroni wnętrze przed nagrzaniem. Szeroki wybór kolorystyki i rozmaitość wzorów umożliwiają dobranie rolet, które będą dobrze pasowały do wystroju dziecięcego pokoju.
Kolejna rzecz, w którą w przypadku okien do pokoju dziecięcego warto zainwestować, to moskitiera. Dzięki niej przez otwarte okno do pokoju malucha nie będą dostawały się komary, muchy, osy i inne owady, które mogą pogryźć naszą pociechę albo bzyczeniem zakłócić jej sen.
Wysokiej jakości okna o dobrych parametrach oraz właściwie dobrane wyposażenie dodatkowe ułatwiają stworzenie w dziecięcym pokoju optymalnych warunków. Dzięki nim może poprawić się jakość snu dziecka, a dodatkowo – mogą chronić malucha przed takimi rzeczami jak chłód, upał czy owady.
lorenzo 2020.02.13 21:24
Wstyd się przyznać ale nasze stare drewniane okna w całym domu były w miarę do zniesienia jednak w pokoju naszych dzieci najbardziej uciekało ciepło. To okno było już spróchniałe i miało dziury po kornikach. Mimo, że łataliśmy to niestety struktura okien ucierpiała mocno. Poza tym w życiu drugi raz nie zdecydowałbym się na drewniane okna. Wyrzucenie pieniędzy w błoto. Od 2 lat mamy okna PCV z Oknoplastu i różnica jest olbrzymia jeśli chodzi o izolacyjność i nawet ich wygląd. Jeśli ktoś się waha to zdecydowanie warto postawić na okna z PCV ale te jakości premium jak np. nasze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.