Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Materiał zewnetrzny Partnera 2021-08-25 10:07:55
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Noworodki przez pierwszy miesiąc życia głównie śpią i jedzą, a z otoczeniem porozumiewają się głównie poprzez płacz. Jak zrozumieć maleństwo i zapewnić mu komfort? Co powinna wiedzieć przyszła mama, by nie stresować się po przybyciu z dzieckiem do domu? Warto już wcześniej przygotować pomieszczenie, w którym będzie spać noworodek, tak aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę nieprzekraczającą 22 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza pomoże uregulować specjalny nawilżacz – niewielki, prosty, na USB albo podłączany do prądu, lub większy, profesjonalny, z filtrami zanieczyszczeń. W takim otoczeniu sen malucha powinien być spokojny, nieprzerywany przez dyskomfort związany z suchością powietrza lub zbyt wysoką temperaturą. Wilgotność około 40% zapewni dziecku zdrowe oddychanie.1 Bezwzględnie konieczne jest izolowanie pomieszczenia, w którym przebywa noworodek od dymu tytoniowego! Przegrzewanie dziecka to jeden z kilku błędów popełnianych przez młodych rodziców. To, czy niemowlęciu nie jest za gorąco lub zbyt zimno, możemy sprawdzić, dotykając jego karku i stópek. Jeśli są one ciepłe, ale nie spocone, wszystko jest w porządku. Przewiewne, naturalne tkaniny ubranek pomogą utrzymać optymalną temperaturę ciała maluszka.
Karmienie noworodka to kolejne wyzwanie, jakie stanie w pierwszych dniach życia maluszka przed młodą mamą. Jeśli noworodek karmiony jest piersią, powinien dostawać pokarm za każdym razem, gdy zasygnalizuje głód. Mleko matki jest lekkostrawne, maleństwo potrzebuje go więcej niż w przypadku, gdy karmione jest mlekiem modyfikowanym (np. takim jak Enfamil 2), na przykład z powodu alergii i nietolerancji pokarmowej. W dwóch wymienionych wyżej przypadkach, lekarz zaleci odpowiednie postępowanie dietetyczne. Noworodek powinien ssać pierś mamy około ośmiu razy na dobę, nawet do 120 minut za jednym razem.2 Bliskość ciała matki daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa i buduje zaufanie. Po karmieniu dziecku się odbija. Jeśli ponosimy je w pozycji pionowej, pomoże to uniknąć ulewania spowodowanego połykaniem przez malucha powietrza w trakcie karmienia. Częstotliwość wypróżniania u noworodka powinna być adekwatna do ilości karmienia. Jeśli dziecko ma kolkę lub zaparcie, należy skonsultować się z lekarzem, który w pierwszej kolejności najczęściej przepisuje herbatkę z kopru włoskiego. Unikajmy jednak próbowania takich naturalnych metod na własną rękę, by nieświadomie nie zaszkodzić dziecku.
Pielęgnacja noworodka przeraża wiele młodych mam. Kąpiel to duże wyzwanie, dlatego dobrze jest wykonywać ją w asyście drugiej osoby. Noworodka nie trzeba kąpać codziennie – jego delikatnej skórze tak częste mycie mogłoby wręcz zaszkodzić. Kąpiel całego ciała maleństwa wystarczy wykonać dwa razy w tygodniu, w wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza, z użyciem delikatnych kosmetyków, najlepiej emolientów, czyli środków o oleistej formule wspomagającej naturalną, hydrolipidową warstwę ochronną skóry. Zapobiegnie to uczuleniom i przesuszeniu skóry noworodka. Buzię i oczy noworodka przemywamy wacikiem nasączonym wodą, tak by woda z wanny nie dostała się do zatok malucha. Na co dzień, podczas przewijania, a także rano i wieczorem noworodka wystarczy przemywać nawilżanymi chusteczkami przeznaczonymi do pielęgnacji tak delikatnej skóry. Kikut pępowiny należy przemywać delikatnym środkiem dezynfekującym kilka razy dziennie, by nie doszło do zakażenia.
Noworodka na spacery możemy zacząć zabierać już po wyjściu ze szpitala, pamiętając o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi oraz zimnem. Niezbędny będzie krem z filtrem przeciwsłonecznym odpowiedni dla noworodków oraz ubranie dostosowane do temperatury powietrza i pory roku. Dobrym pomysłem jest tak zwane werandowanie, czyli wystawianie wózeczka z dzieckiem na zabezpieczony balkon lub do ogrodu na 15 do 30 minut, aby stopniowo przyzwyczajać maleństwo do kontaktu ze światem zewnętrznym, jego zapachami, dźwiękami.
Wszystko, co powinna wiedzieć przyszła mama, przyjdzie w miarę kolejnych dni poznawania maleństwa, obserwowania jego reakcji, słuchania gaworzenia i wyciągania wniosków. Pierwsze tygodnie życia noworodka to ważny czas dla niego i rodziców, dobrze podejść do tego momentu spokojnie i mając dobre zaplecze teoretyczne. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z usług szkoły rodzenia, oferującej edukację o kolejnych etapach ciąży, połogu i opieki nad noworodkiem.3 Pomoże to uspokoić obawy przed pierwszym porodem i pewniej zająć się noworodkiem.
Bibliografia:
https://ujastek.grupaneomedic.pl/upload/upload/9bdba520dfa72c7f01de42f1a5103560.pdf (Data dostępu: 21.02.2021)
http://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=341f8bd0c58d3475c52b8007ba6f4a1c (Data dostępu: 21.02.2021)
Ewa Puszczałowska-Lizis, Katarzyna Mokrzycka, Sławomir Jandziś "Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo"
https://pdfs.semanticscholar.org/1d36/c150c2fe7e3e2022282fbb4bf1018b30af96.pdf?_ga=2.125343951.43306842.1613931624-1462338953.1613931624 (Data dostępu: 20.02.2021)
Materiał zewnetrzny Partnera
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.