Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-02-06 12:21:24
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Prawidłowo ząbkowanie powinno nastąpić po pierwszym półroczu życia dziecka. Jednak należy mieć na uwadze, że czas ząbkowania nie zawsze jest jednakowy. U niemowląt urodzonych przedwcześnie wyrzynanie się zębów może nastąpić troszkę później i normą jest przedział od 6. miesiąca do 11. miesiąca życia. Z kolei u dzieci urodzonych o czasie ząbkowanie powinno mieć miejsce między 5. a 10. miesiącem życia, a zakończyć między 23. a 30. miesiącem. O opóźnionym ząbkowaniu mówimy, gdy pierwszy ząb pojawia się po 12. miesiącu życia. W przypadku gdy zęby nie wyrzynają się do 18. miesiąca życia, konieczne jest skierowanie się do lekarza stomatologa, który wykona potrzebne badania.
Może zdarzyć się, że dziecko urodzi się z już obecnym na powierzchni dziąsła zębem. W takiej sytuacji nie należy się martwić, ale przede wszystkim skonsultować się ze stomatologiem. Jeżeli ząb rusza się i istnieje możliwość połknięcia go przez dziecko, wtedy należy go usunąć. Wskazaniem do ekstrakcji są też urazy brodawki sutkowej matki podczas karmienia i urazy jamy ustnej u noworodka.
Okres ząbkowania to prawdziwy przełom dla malucha. Niektóre dzieci znoszą ten czas bardzo dobrze, a u innych mogą pojawić się objawy ogólne np. gorączka, wysypka na skórze czy biegunka. Początek procesu ząbkowania można dostrzec, obserwując dziąsła dziecka, które mogą być obrzęknięte i zaczerwienione. Do częstych objawów ząbkowania zalicza się:
Niepokojącym objawem może być miejscowe zasinienie dziąsła, które zazwyczaj jest spowodowane przebiciem naczynia krwionośnego przez ostrą krawędź zęba. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.
W przypadku gdy dziecko boleśnie ząbkuje, ważna jest rola rodzica, który przez odpowiednie metody może pomóc przejść maluchowi ten trudny okres. Dobrym sposobem jest delikatny masaż dziąseł palcem z użyciem specjalnych nakładek lub jałowego gazika nawiniętego na palec i łagodzącego żelu. W tym przypadku sprawdzić się może np. Anaftin Baby Żel na ząbkowanie, wyposażony w specjalny aplikator – szczoteczkę ułatwiającą nakładanie żelu oraz umożliwiającą masaż dziąseł, który łagodzi ból dziecka. Pomocne może być też podawanie dziecku do gryzienia schłodzonych (ale nie zamrożonych!) w lodówce gryzaków – niska temperatura zabawki wpłynie na obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przekrwienia dziąsła.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.