Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-27 13:34:32
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Dziecko jest dla rodziców całym światem, dlatego często poświęcają oni wiele zasobów i energii, aby zapewnić mu wszystko to, co najlepsze. Nie zawsze jednak takie podejście bywa rozumiane właściwie, a pojęcie „najlepszy” jest utożsamiane z „najdroższy”, „najlepszej marki” czy „najtrudniej dostępny”. W rzeczywistości dla niemowlaka nie ma znaczenia, czy na jego kołderce znajduje się logo znanej firmy. Ważne jest natomiast, czy ta kołderka będzie ciepła, miękka i przyjemna w dotyku oraz wykonana z antyalergicznych materiałów. Często niewielkie lokalne firmy oferują produkty, które zaskakują wysoką jakością i umiejętnym doborem kolorów czy wzorów.
Dlatego tworząc projekt pokoju dla dziecka, warto bardziej zwrócić uwagę na potrzeby malucha niż na to, co przez rodziców jest uważane za najlepsze. Podstawową zasadą, jaka powinna kierować postępowaniem projektantów, jest aranżowanie pokoju dla konkretnego dziecka. Ważny jest każdy aspekt, począwszy od płci i wieku, przez wzrost czy cechy charakteru po indywidualne zainteresowania. Żeby stworzyć bezpieczny azyl trzeba zadbać nie tylko o bezpieczne kanty mebli i antypoślizgową wykładzinę na podłodze. Ważne są też kolory, wzory, wybór zabawek czy dekoracje.
Płeć jest niezwykle istotnym wyznacznikiem wyboru stylu aranżacji i wyposażenia, jednak dostosowanie do niej stylu nie powinno być bezwarunkowe. Przez dziesięciolecia standardowy projekt pokoju dla dziewczynki wykonywano w kolorze różowym, a projekt pokoju dla chłopca – w niebieskim. Obecnie wiadomo już, że to nie kolory warunkują kształtowanie się tożsamości płciowej.
Otwarci na nowe rozwiązania projektanci polecają dla małych kobietek aranżacje w stylu skandynawskim, w których dominującą barwą jest kolor niebieski. Akcentowanie symboliki związanej z płcią jest ważne, ale nie powinno być nachalne. Poznawanie drugiej strony medalu jest równie istotne dla wszechstronnego rozwoju dzieci, dlatego nie powinno się rezygnować z akcentów sportowych czy motoryzacyjnych u dziewcząt i usuwać koników czy kwiatków w projektach chłopięcych.
Wiek dziecka to jeden z najważniejszych wyznaczników aranżacji pokoju. Wynika to z faktu, że na poszczególnych etapach rozwoju maluch inaczej postrzega rzeczywistość i potrzebuje innych form stymulacji. Otaczanie 10-latka wizerunkami baranków w chmurkach prowadzi do dziecinnienia. Bardzo kolorowa i bogata w szczegóły tapeta w pokoju niemowlęcym może pobudzać dziecko i drażnić jego zmysły.
Jest to naturalną konsekwencją jego zdolności poznawczych ograniczonych do dużych, wyraźnych form i spokojnych kolorów. Wielobarwne tapety są dla niemowlaka jak ostre, kakofoniczne dźwięki dla konesera muzyki. Z kolei starsze dzieci potrzebują intensywniejszej stymulacji, która wykracza poza podstawową wiedzę i obrazy. Obok koników i świnek w ich otoczeniu mogą pojawiać się egzotyczne zwierzęta czy skomplikowane maszyny.
źródło: https://www.miskiewiczdesign.pl/projekt-pokoju-dla-dziecka/projekt-dla-dziewczynek/
Każdy projekt pokoju dla dziecka musi uwzględniać jego zainteresowania. Dlatego przed wyborem tapet, mebli czy elementów dekoracyjnych warto porozmawiać z pociechą, a nawet zaprosić ją do pomocy w wyborze wyposażenia. Urządzenie pomieszczenia na modłę rodziców będzie przypominało pobyt w pokoju hotelowym – estetycznym, ale obcym i trudnym do zaakceptowania. Pobudzanie zainteresowań i stwarzanie możliwości do ich rozwoju pozwala dziecku kształtować własną indywidualność. Sprawi też, że pokój stanie się dla niego prywatną strefą, z którą będzie się utożsamiać.
Aspektem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i urządzania pokoju dziecięcego, są potrzeby rozwojowe malucha. Przedmioty i sprzęty, którego otaczają nie tylko powinny zachęcać, ale też stwarzać możliwość do podejmowania wyzwań. Nauka samodzielności nie będzie możliwa, jeśli wybór rozwiązań nie pozwoli dziecku sięgnąć do półki z zabawkami czy samodzielnie powiesić ubrania w przeznaczonym do tego miejscu.
Rodzice często, chcąc zaoszczędzić pieniądze na kolejnych przemeblowaniach, już dla najmłodszych dzieci wybierają meble, które będą „na lata”. Warto jednak poszukać takiego wyposażenia, które będzie uniwersalne lub „urośnie” razem z dzieckiem. Producenci oferują obecnie meble na przedłużanych nóżkach, regały, które można rozbudowywać w górę czy meble modułowe, przeznaczone do dowolnego zestawiania. Dzięki takim rozwiązaniom maluch sam sięgnie po książeczkę z półki czy odwiesi koszulkę na haczyk. Istotne jest również właściwe wielopunktowe oświetlenie, które stworzy optymalne warunki dla każdej formy aktywności.
Jednym z nawyków, który najtrudniej wypracować u małego dziecka jest utrzymanie porządku. Zgodnie z powiedzeniem, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, kształtowanie zamiłowania do porządku trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Aby było to możliwe warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, które ułatwi maluchowi sprzątanie. Dla najmłodszych najlepszym rozwiązaniem są pudełka z odpowiednimi oznaczeniami.
Plastikowe pojemniki doskonale sprawdzą się, jako schowek na klocki czy pluszaki. Starszym kilkulatkom można przygotować szuflady oraz specjalne organizery. Zarówno te zawieszane na ścianach, jak i ustawiane na półkach będą idealnym miejscem na kredki, pisaki i inne drobne przedmioty. Istotne jest, aby zostały ulokowane w miejscu dostępnym dla dziecka.
Odpowiedni projekt pokoju dla dziewczynki czy chłopca to prawdziwe wyzwanie. Dlatego pomocą w jego wykonaniu służą profesjonalni architekci ze studia Miśkiewicz Design w Warszawie. Każdy pomysł, który rodzi się w pracowni jest wynikiem dokładnego poznawania upodobań dziecka, jego temperamentu, potrzeb czy wieku i płci. Takie efekty architektom udaje się osiągać poprzez wieloletnie doświadczenie, znajomość rynku materiałów oraz podążanie za innowacjami i modnymi trendami wzorniczymi.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.