Opublikowany przez: Mama Julki 2011-07-18 11:54:28
Badanie ultrasonograficzne to szybkie i bezbolesne badanie, które jest niezwykle ważne podczas ciąży, gdyż dostarcza szczegółowych informacji na temat rozwoju maluszka.
Podczas USG lekarz za pomocą głowicy aparatu USG, którą będzie przesuwał po brzuchu ciężarnej uzyska obraz płodu na ekranie komputera. Do ok. 12 tygodnia badanie to wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej.
Lekarz podczas badania USG może dokładnie obserwować narządy maluszka, jego układ kostny, a także sprawdzić wagę i wzrost. Poza tym umożliwia ono także określenie ilości wód płodowych, położenia łożyska i pępowiny. Dzięki USG można już we wczesnej ciąży wykryć niektóre wady płodu, a współczesna medycyna pozwala na leczenie niektórych z nich już w łonie matki! Krótko mówiąc USG w ciąży to bardzo potrzebne badanie!
Wielu młodych rodziców miewa obawy związane z bezpieczeństwem badania ultrasonograficznego dla ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Badania naukowe nie wykazały jednak jak do tej pory żadnych niepokojących objawów mogących wskazywać na szkodliwość badania USG dla płodu. Nie oznacza to jednak, że możemy „szafować” tym badaniem do woli! Powinno ono być wykonywane wyłącznie w razie potrzeby, ponieważ czas wykorzystywania USG w diagnostyce ciąży nie jest jeszcze na tyle długi, abyśmy mogli ponad wszelka wątpliwość wykluczyć szkodliwość jego nadużywania dla płodu.
W trakcie przewidywanych 38-40 tygodni ciąży lekarz powinien wykonać 3 rutynowe badania USG maluszka: ok. 12 tygodnia, ok. 20 tygodnia oraz ok. 30 tygodnia. Czasem badania metodą USG wykonuje się dodatkowo na początku ciąży (często jest to wtedy tzw. USG dopochwowe).
Badania rutynowe na każdym z etapów ciąży pozwalają poszerzać wiedzę na temat rozwoju maluszka w brzuszku mamy.
W 12 tygodniu lekarz określi, czy kobieta jest w ciąży pojedynczej czy mnogiej. Dowiaduje się również z USG, jak zbudowany jest maluszek: mierzy jego wzrost od czubka głowy do kości ogonowej, ogląda zarys główki, patrzy, czy na miejscu są rączki i nóżki, ocenia budowę klatki piersiowej, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Poza tym ogląda też kość nosową i określa tzw. przezierność karku, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć szereg wad genetycznych m.in. zespół Downa.
W 20 tygodniu badanie USG pozwala już na znacznie dokładniejsze ocenienie narządów wewnętrznych maleństwa, które są już bardzo dobrze rozwinięte i widoczne na ekranie. Co więcej – na tym etapie ciąży jest już bardzo prawdopodobne określenie płci maluszka! Oczywiście, o ile się nie zasłoni, tak jak robiła to moja Julia...:)
Tydzień 30. to czas ponownej oceny rozwoju narządów wewnętrznych oraz wymiarów dzidziusia. Lekarz może sprawdzić, czy nie doszło do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu malca.
Dodatkowe badania są przeprowadzane w razie potrzeby: mniej więcej tydzień przed porodem oraz jeśli maluszek się spóźnia i jesteś już po 40 tygodniu ciąży.
USG oprócz istotnych informacji dotyczących rozwoju maleństwa, pozwala także na ustalenie szacowanej daty porodu na podstawie wymiarów dziecka.
Obraz, jaki możemy zobaczyć na monitorze komputera podczas USG zależy od rodzaju aparatury. Obecnie USG 2D odchodzi już niemal do lamusa, choć wciąż w małych ośrodkach zdrowia jest jeszcze jedynym, dostępnym rodzajem badania USG (tak było w mojej przychodni). Obraz jest płaski, czarno-biały i nieruchomy, raczej zamazany i trzeba naprawdę wprawnego oka lekarza, by czegoś się z niego dowiedzieć.
USG 3D to znacznie nowocześniejsza forma obrazu. Obraz także jest nieruchomy, ale trójwymiarowy, co pozwala nam całkiem szczegółowo zobaczyć naszą „fasolkę”. Kolor obrazu jest brązowy – jak „sepia” w aparacie fotograficznym.
USG 4D to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie badania metodą ultrasonograficzną. Daje trójwymiarowy, ruchomy obraz, a więc możemy zobaczyć, jak maluszek wygląda i jak się porusza.
Tak naprawdę dla lekarza nie ma aż tak wielkiego znaczenia, który rodzaj USG wykonuje, gdyż z punktu widzenia rozwoju dziecka wszystkie pozwalają dostrzec niemal to samo. Z tą małą różnicą, iż USG 3D i 4D jako bardziej wyraźne pozwalają dostrzec rysy twarzy, a więc np. rozszczep górnej wargi u dziecka.
Na wydruku z USG widnieją następujące skróty:
FL – długość kości udowej
AC – obwód brzucha
BPD – wymiar dwuciemieniowy główki
HC – obwód główki
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa tj. od czubka głowy do kości ogonowej
FHR – ilość uderzeń serca na minutę
EDD – szacowana data porodu
EFW – szacowana waga dziecka
Badanie USG to jednak nie tylko bardzo ważne źródło wiedzy o zdrowiu i rozwoju Waszego maluszka, lecz także wspaniałe przeżycie dla przyszłych rodziców! Wspólne patrzenie na rosnące w brzuszku mamy dzieciątko jest bez wątpienia wyjątkowym doświadczeniem!
Mama Julki
Opracowałam na podstawie:
http://www.rodzicpoludzku.pl
http://www.poradnikzdrowie.pl
Artykuły w "Mamo to ja" czerwiec 2011
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.69.*.* 2015.06.25 14:52
Gdzie takie badanie zrobię w Krakowie? Jestem w pierwszej ciąży i zupełnie nie znam się na tym wszystkim...
alanml 2013.06.05 10:14
Ważne aby pamiętać , że dla lekarza bardziej obrazowe jest USG 2D a 3D i 4D to fajna sprawa dla rodziców.
77.255.*.* 2011.07.30 14:29
Jestem po raz trzeci w ciąży. Pierwszą poroniłam, przy drugiej i trzeciej ciąży usg miałam i mam robione przy kazdej wizycie czyli co 4 tygodnie. Jestem pewna ze z dzieckiem jest wszystko w porządku:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.