Artykuł promocyjny Opublikowany przez: IwonaSza 2013-10-04 10:37:19
Jedno z największych urządzeń w dziejach nauki – Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) – pobudza wyobraźnię i dzięki wyobraźni powstało. Niedaleko Genewy, pod granicą szwajcarsko-francuską w kolistym podziemnym tunelu o obwodzie prawie 27 km przyspiesza się i zderza ze sobą cząstki – protony lub jądra atomów ołowiu. To przedsięwzięcie jest jak podróż w czasie – ma umożliwić cofnięcie się do początków Wszechświata i warunków, które panowały ułamek sekundy po Wielkim Wybuchu.
W ten sposób w CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych prowadzi się badania nad materią, poszukuje się jeszcze nieodkrytych najmniejszych jej składników. Tego olbrzymiego laboratorium nie byłoby, gdyby nie pragnienie zrozumienia praw natury. To ono popycha naukowców do prowadzenia eksperymentów i badań, do nowych odkryć. Ta sama dziecięca ciekawość i zainteresowanie otaczającym światem towarzyszy na co dzień wielu z nas.
Wystawa Wszechświat i cząstki w CNK
A kto nam lepiej opowie o początkach i rozwoju Wszechświata oraz podstawach budowy materii, jak nie specjaliści z CERN? Tam właśnie powstała wystawa „Wszechświat i cząstki”, która od 10 października gości w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Ekspozycja przedstawia najbardziej intrygujące zagadki Wszechświata, odkrywa tajniki cząstek daleko mniejszych od atomu – kwarków, z których utworzone są protony i neutrony. Na wystawie poznajemy wysiłek człowieka i technikę wykorzystywaną w badaniach cząstek elementarnych, w tym m.in. model najpotężniejszego na świecie detektora, wchodzącego w skład Wielkiego Zderzacza Hadronów.
Dowiemy się, dlaczego w 2012 roku było tak głośno wokół nowo odkrytej cząstki – bozonu Higgsa. Wreszcie – przekonamy się, że w wyniku badań realizowanych w CERN nie tylko zaspokajamy naszą ciekawość, lecz także zyskujemy powszechnie dziś wykorzystywane rozwiązania techniczne, takie jak Internet. Postał on w celu ułatwienia wymiany informacji między fizykami z całego świata.
Wystawa „Wszechświat i cząstki” składa się z trzech części.
Najpierw ruszamy w podróż w czasie. Cofamy się o czternaście miliardów lat – do początków Wszechświata. Co działo się przez pierwsze trzy minuty jego istnienia? Prześledzimy ewolucję od Wielkiego Wybuchu, przez powstanie Układu Słonecznego, aż do dziś.
Następnie dowiemy się, skąd wzięły się cząstki elementarne. Jak oddziałują między sobą, jakie są ich właściwości i historia odkrycia? Co o nich wiemy, a co wciąż pozostaje tajemnicą?
Wielki Zderzacz Hadronów próbuje odtworzyć warunki panujące bezpośrednio po Wielkim Wybuchu. W trzeciej części wystawy dowiadujemy się, jak potężna i precyzyjna aparatura potrzebna jest do tego przedsięwzięcia. Co dokładnie kryje się za skrótami: ALICE, LHC, CMS, ATLAS?
Wystawa czasowa „Wszechświat i cząstki” pokazywana jest w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie do 30 marca 2014 roku.
Zapraszamy wszystkich ciekawych świata, dla których nauka jest pasjonującą przygodą.
http://www.kopernik.org.pl/wystawy/wszechswiat-i-czastki/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.