Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2018-07-30 23:27:43
Autor zdjęcia/źródło: Wszawica u dzieci @ nensuria / Freepik
Wszawica u dzieci występuje najczęściej, ale może ona dotyczyć całej rodziny, ponieważ wszy łatwo przenoszą się z jednej osoby na drugą. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby i preparaty, dzięki którym łatwo pozbędziesz się tego problemu u swojego dziecka i całej rodziny.
Wszy głowowe (Pediculus humanus capitis) to maleńkie owady, dorosłe osobniki osiągają wielkość zaledwie 2-3 milimetrów. Pasożytują na owłosionej skórze głowy i żywią się ludzką krwią. Dorosłe wszy mają kolor beżowo-brązowy, ale mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze dostosowując się do odcienia włosów nosiciela, przez co jeszcze trudniej jest je wykryć. Wszy znoszą jaja wielkości nie przekraczającej 1 milimetra u nasady włosów, przymocowując je bardzo lepkim spoiwem, co utrudnia ich usunięcie. Po około tygodniu wykluwają się z nich młode osobniki, które osiągają dojrzałość po kolejnych 3 tygodniach. Skupiska wszy mieszczą się najczęściej za uszami, w okolicy ciemienia i potylicy.
Wszawica to choroba spowodowana zarażeniem się wszami głowowymi. W jej wyniku pasożyty namnażają się na głowie chorego powodując przykre dolegliwości takie jak uporczywe swędzenie, zaczerwienienie skóry głowy oraz powstawanie ranek pod wpływem drapania. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wszawicą lub z przedmiotami należącymi do niej, które miały styczność z jej włosami. Są to przede wszystkim przyrządy do pielęgnacji włosów: szczotki, grzebienie, spinki, gumki oraz pościel, poduszki, materace.
Wszawica najczęściej występuje w dużych skupiskach ludzi, a więc najbardziej narażone są na nią dzieci w wieku 6-12 lat chodzące do szkoły czy przedszkola, a w okresie wakacyjnym wyjeżdżające na kolonie czy obozy. W tych miejscach rozprzestrzenia się ona najszybciej. Wystarczy, że jedno dziecko zarażone nią będzie bawiło się czy leżakowało ze zdrowymi maluchami. Wszawica u dzieci jest najczęściej spotykana, jednak zarazić się nią może każdy, również dorosły mający styczność z chorym. Ważne jest więc, aby w przypadku wykrycia wszawicy u dzieci zastosować leczenie u całej rodziny. Wszawica najbardziej uciążliwa jest w przypadku kobiet w ciąży czy alergików, którzy nie mogą stosować standardowych preparatów zwalczających wszy dostępnych w aptekach, ponieważ przeważnie zawierają one substancje szkodliwe dla płodu oraz mogące powodować uczulenia.
Jeśli zaważysz, że Twoje dziecko często drapie się po głowie, głównie za uszami lub w okolicy czubka głowy jak najszybciej dokładnie przyjrzyj się skórze jego głowy. Usiądź z dzieckiem w dobrze oświetlonym miejscu, możesz użyć również lupy. Przeczesuj włosy grzebieniem pasmo po paśmie w odległości 1-2 centymetrów. Jeśli skóra głowy jest zaczerwieniona, występują na niej ranki, a włosy sklejają się w kołtuny to znak, że dziecko zaatakowały wszy. Same owady i ich gnidy czy larwy ciężko jest dostrzec gołym okiem, gdyż są bardzo małe i w dodatku upodabniają się kolorem do włosów nosiciela. Najbardziej widoczne są, gdy się przemieszczają, dlatego cierpliwie przeczesuj włosy dziecka wypatrując owadów.
Jeśli wykryjesz wszy u swojego dziecka nie posyłaj go do szkoły czy przedszkola, szybko kup odpowiedni preparat przeciwko wszom w aptece, zastosuj leczenie i poinformuj przedszkole czy szkołę o wystąpieniu tego problemu u Twojego dziecka.
Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów ułatwiających walkę z tymi pasożytami i pozwalających skutecznie się ich pozbyć. Dostępne są one w formie szamponów, lotionów lub kremów. Szukaj produktów, do których dołączony jest również gęsty grzebień ułatwiający wyczesanie wszy i gnid po aplikacji produktu np. Parasidose. Wystarczy jedna aplikacja tego produktu, by skutecznie pozbyć się wszy. Preparat nałóż na skórę głowy u nasady włosów na jedyne 15 minut. Po tym czasie za pomocą dołączonego grzebienia dokładnie wyczesz z włosów martwe gnidy i wszy. Działanie preparatu polega na zastosowaniu formuły BIOCODINE©, czyli uduszeniu wszy i rozpuszczeniu spoiwa, którym przymocowane są ich jaja do włosów. Aby kuracja była skuteczna w przypadku wszawicy u dzieci należy przeprowadzić ją u całej rodziny. W przypadku PARASIDOSE nie ma z tym problemu, ponieważ preparat nie zawiera substancji chemicznych i toksycznych oraz parabenów i fenoksyetanolu. Dzięki temu jest bezpieczny dla dzieci już od 3. miesiąca życia, kobiet w ciąży, matek karmiących oraz astmatyków.
Po pozbyciu się wszy z głowy dziecka i całej rodziny pamiętaj również o pozbyciu się szczotek i ozdób do włosów, aby zapobiec nawrotowi choroby. Upierz też całą pościel i ręczniki w temperaturze 60 st. C. Rzeczy, które nie nadają się do prania wyrzuć lub odkurz i wyprasuj żelazkiem z funkcją pary.
Często rodzice wstydzą się przyznać, że ich dziecko ma wszy z obawy przed oskarżeniem o brak higieny. Nie masz się czego wstydzić, ponieważ czytając ten artykuł już wiesz, że nie jest to przyczyną wystąpienia wszawicy. Mówiąc głośno o problemie możesz zapobiec epidemii wszawicy u innych dzieci i nie dopuścić do ponownego zakażenia nią swojego dziecka po wyleczeniu.
Stokrotka 2018.09.13 20:42
I w szkołach o tym głośno. Ale podobno w naszej szkole zwalczono ten problem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.