Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-03-28 09:35:58
Alkoholizm to choroba, której złożoność najprościej można wyjaśnić, pisząc, że dotyka ona umysłu oraz ciała równocześnie. Osoba uzależniona odczuwa fizyczny oraz psychiczny przymus spożywania alkoholu etylowego, niezależnie od konsekwencji, jakie będzie to ze sobą niosło. Zaniedbywanie obowiązków domowych i zawodowych, rozpad rodziny, utrata majątku oraz wszelkich zainteresowań, a wszystko tylko po to, by napić się kolejnej porcji alkoholu.
Osoby uzależnione od alkoholu powinny zgłosić się po profesjonalną pomoc, na przykład do kliniki leczenia uzależnień, do psychoterapeuty lub do gabinetu świadczącego usługi takie jak odtruwanie alkoholowe, lub wszycie wszywki alkoholowej. Rozpoczęcie leczenie bywa bardzo trudne, jednak jest niezbędne do tego, by móc przywrócić równowagę swojemu życiu oraz odzyskać nad nim pełną kontrolę.
Wszywka alkoholowa Katowice znana powszechnie jako Esperal (jest to dawna nazwa leku zawartego we wszywce), to skuteczna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej. Celem wszywki alkoholowej jest zniechęcenie alkoholika do sięgania po alkohol, a tym samym przerwanie ciągu alkoholowego i pozostanie w trzeźwości. Wszywka ma postać tabletek, które umieszcza się podskórnie w ciele pacjenta, w taki sposób, by nie mógł on samodzielnie jej wyciągnąć. W trakcie terapii Esperalem obowiązuje bezwzględna abstynencja, a złamanie tego zakazu wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.
Esperal Katowice zawiera w swoim składzie substancję czynną – Disulfiram. Właśnie ta substancja odpowiedzialna jest za działanie wszywki alkoholowej. Tabletki z lekiem umieszczone w ciele pacjenta, stopniowo uwalniają Disulfiram do krwiobiegu. W trakcie abstynencji pacjent nie odczuwa żadnych objawów i może funkcjonować w normalny sposób. Jednak po spożyciu etanolu, dochodzi do zaburzenia reakcji metabolicznej, czego skutkiem jest nagromadzenie się aldehydu octowego w krwiobiegu, co finalnie doprowadza do wywołania szeregu nieprzyjemnych objawów. Po spożyciu alkoholu etylowego osoba uzależniona już po kilku lub kilkunastu minutach zaczyna odczuwać:
Wszywka wywołuje powyższe objawy za każdym razem, gdy pacjent sięgnie po alkohol, nawet jeśli będą to produkty na bazie etanolu, takiej jak płyn do płukania ust czy syrop na kaszel.
Ze względu na fakt, iż wszywka alkoholowa jest zabiegiem chirurgicznym, a umieszczane w ciele tabletki są lekiem, przed podjęciem się zabiegu lekarz specjalista przeprowadza z potencjalnym pacjentem szeroki wywiad lekarski. Ma on na celu wydanie opinii na temat stanu zdrowia pacjenta oraz zaawansowania jego uzależnienia od alkoholu. Po wykluczeniu potencjalnych przeciwwskazań, lekarz ustala z pacjentem datę zabiegu.
Przed zabiegiem konieczne jest podpisanie świadomej i dobrowolnej zgody na jego wykonanie. Obowiązuje również bezwzględna abstynencja na co najmniej dobę przed datą planowanego zabiegu, głównie ze względów bezpieczeństwa pacjenta. W przypadku, gdy uzależnienie okazuje się poważne, a trwający ciąg alkoholowy jest naprawdę długi, poleca się przeprowadzenie zabiegu odtruwania alkoholowego, by w bezpieczny sposób powrócić do stanu trzeźwości.
Po podpisaniu zgody na wykonanie zabiegu, lekarz przystępuje do wykonania zabiegu. Umieszczenie wszywki jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezbolesnym, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Gdy znieczulenie zaczyna działać, lekarz nacina skórę pacjenta w miejscu, w którym następnie umieści tabletki z Disulfiramem (lek umieszcza się w okolicy łopatki lub na pośladku). Końcowym etapem zabiegu jest założenie na powstałe nacięcie szwów rozpuszczalnym bądź nie oraz założenie jałowego opatrunku. Po tak przeprowadzonym zabiegu, pacjent może udać się do domu, nie wymagana jest hospitalizacja.
Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe informacje na temat dbania o ranę pozabiegową oraz informacje na temat tego, co stanie się, gdy napije się alkoholu w trakcie działania Disulfiramu. Jeżeli założone szwy były nierozpuszczalne należy też udać się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów przeważnie około 7-10 dnia po wszyciu wszywki. Przestrzeganie zasad higieny w trakcie gojenia się rany zniweluje ryzyko powikłań oraz zakażenia rany.
Po wszyciu wszywki alkoholowej właściwie natychmiast zaczyna obowiązywać zakaz spożywania etanolu. Disulfiram uwalniany jest do krwiobiegu bez przerwy przez aż 8-12 miesięcy, a więc jest to odpowiednio długi czas na to, by osoba uzależniona przyzwyczaiła się do życia bez alkoholu, zmieniła swoje podejście do niego oraz zdecydowała się na dalsze etapy leczenia swojego uzależnienia.
Substancja czynna jest neutralna i nie wykazuje żadnych objawów w organizmie człowieka. Jej reakcja rozpoczyna się dopiero po wykryciu w ciele alkoholu etylowego. Znając działanie Disulfiramu w ciele, można śmiało stwierdzić, że wszywka alkoholowa jest w pełni bezpieczna dla pacjentów przestrzegających abstynencji, jeżeli tylko w trakcie wywiadu lekarskiego nie zostały ujawnione żadne przeciwwskazania do jej umieszczenia w ciele.
Jeżeli jednak pacjent po umieszczeniu w ciele wszywki będzie odczuwał duży dyskomfort, zaobserwuje zaczerwienienie oraz obrzęk wokół rany, które się nie zmniejszają, a z rany będzie ciekła wydzielina ropna, należy niezwłocznie udać się do lekarza na kontrolę. Może okazać się, że implant z tabletkami został odrzucony przez organizm i konieczne będzie jego wcześniejsze usunięcie.
Uzależnienie od alkoholu to bardzo ciężkie schorzenie, które jest niemożliwe do wyleczenia domowymi sposobami bez pomocy specjalistów. Każda osoba, która zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i chce podjąć się leczenia, powinna rozważyć umieszczenie wszywki alkoholowej w swoim ciele. Pozwala ona na powstrzymywanie się od spożywania alkoholu, dzięki czemu istnieje o wiele większa szansa na powodzenie terapii alkoholowej w przyszłości. Decyzja o wszyciu wszywki alkoholowej powinna być w pełni świadoma, bez przymusu osób trzecich z zewnątrz. Niestety, osoby decydujące się na wszycie wszywki tylko ze względu na namowy najbliższych, często łamią abstynencję w trakcie jej działania, a po zakończeniu jej działania szybko wracają do picia.
Warto jednak wiedzieć, że alkoholizm jest złożoną chorobą i sam Esperal nie uzdrowi człowieka, gdyż uzależnienie ma również podłoże psychiczne. Dlatego tak ważne jest podjęcie psychoterapii, która pozwoli wrócić do zdrowia.
Nasz profesjonalnie wyposażony gabinet https://esperalkatowice.pl/ gwarantuje wysoką jakość obsługi pacjenta oraz wykonania zabiegu wszycia wszywki alkoholowej. Już od lat skutecznie wspieramy osoby uzależnione od alkoholu w ich walce o przywrócenie zdrowia oraz odzyskaniem kontroli nad własnym życiem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.