Opublikowany przez: Familiepl 2021-12-02 08:04:15
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Dzieci dorastają, a rodzicom czasem trudno to zauważyć. Widzą, jak dzieci pięknie rosną, uczą się, jeżdżą na rowerze, ale czasem zapominają, że dzieci dorastają również do tego, aby być samodzielne. Oczywiście ta samodzielność musi myć dostosowana do wieku i umiejętności dziecka.
Jak pomóc dziecku stać się bardziej samodzielnym? Przede wszystkim rzadziej wyręczać, a częściej po prostu towarzyszyć, wspierać i wskazywać możliwe opcje rozwiązania sytuacji. To trudne, bo czasem chcemy, aby dziecko potrafiło zrobić coś już, teraz, a to proces, który wymaga uczenia się. Jak to osiągnąć?
Ty jako rodzic najlepiej będziesz potrafił/ła stwierdzić, czy dziecko sobie poradzi z wyznaczonym obowiązkiem. W zależności od wieku może to być np. samodzielne zakładanie butów, sprzątanie zabawek po zabawie, czy dla starszych wynoszenie śmieci, czy opróżnianie zmywarki. Wspólnie ustalcie, co wpiszecie na listę obowiązków malucha, dla młodszych możecie zrobić rysunki. Ważne, aby obowiązków na początku nie było zbyt wiele, a dziecko samodzielnie mogło je wykonywać. Możecie też zrobić kalendarz i odhaczać codziennie zadania, wyznaczając np. na koniec tygodnia – miesiąca jakąś gratyfikację. To może być jakiś przedmiot, ale też np. wspólne wyjście do kina, czy teatru.
Ważne, aby dziecko miało tyle czasu na wykonanie zadania, ile potrzebuje. Jedne dzieci uczą się szybciej, inne wolniej – zupełnie jak dorośli. Dlatego nie poganiaj dziecka, aby się dodatkowo nie stresowało, że sobie nie radzi. Towarzysz, wspieraj, wyjaśniaj. Nie oczekuj tez, że dziecko od razu będzie potrafiło dobrze wykonać dane zadanie – np. nalać sobie soku. Na początku zapewne będzie rozlewać, ale z czasem dojdzie do wprawy. A Ty zachowaj spokój i z uśmiechem powtarzaj „Każdemu może się zdarzyć”.
Maluchy mogą otrzymywać nowe zadania, dopiero gdy poprzednie nie będą im sprawiać kłopotów. W międzyczasie możecie oczywiście próbować rozwijać inne umiejętności, ale bez presji. Każde dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a warunkuje je również np. stały rozkład zajęć i aktywności dziecka, gdy maluch wie, czego może się spodziewać. Wtedy nie jest niczym zaskakiwany i spokojnie może realizować swoje małe cele.
Nie zapomnij dziecka pochwalić i powiedzieć, że widzisz, że tak dobrze się stara i próbuje. To ważne, bo zanim dzieci wytworzą motywację wewnętrzną, przyda się również ta zewnętrzne – właśnie w postaci pochwały i docenienia starań.
CZYTAJ TEŻ >> Już wkrótce szczepienia na koronawirusa dzieci od lat 5
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.